معاینه کامل دندان و دهان چطور انجام می شود؟

نوشته شده توسط دیکتر کیخا - دندانپزشکی هاجر
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

معاینه دهان و دندان چیست و چطور انجام می شود؟

 معاینه دندان و دهان چطور انجام می شود؟

بسیاری از افراد به خصوص افرادی که از دندانپزشکی میترسند، پیش از مراجعه به دندانپزشک نگران هستند که چه اتفاقی می افتد. در اینجا با آگاهی یافتن از معاینه کامل دندانپزشکی میتوانید بر ترس خود غلبه کنید.

معاینه دندانپزشکی شامل چند بخش مختلف است. هر بخش کمک میکند شما و دندانپزشکتان متوجه شوید وضعیت سلامت دهانتان چگونه است. برای توضیح بهتر یک معاینه دندانپزشکی فرض میکنیم شما وارد مطب دندانپزشکی شده اید:  

 

مراحل کار به چند بخش تقسیم میشود

1. آشنایی

شما وارد مطب میشوید و بر روی صندلی مینشیند. از شما سوالاتی درباره خودتان پرسیده میشود.

2. از دندان پزشک چه می خواهید؟

دندانپزشک از شما میپرسد به چه علت مراجعه کرده اید. همچنین ممکن است از شما سوال شود چه انتظاری از درمان دارید.

3. سابقه دندانپزشکی و پزشکی

مختصری راجع به سابقه پزشکی و دندانپزشکی خود از جمله داروهایی که مصرف میکنید یا هر بیماری خاصی که در گذشته یا حال دارید به دندانپزشک بگویید. ممکن است فشار خون و ضربان قلبتان نیز ارزیابی شود. دریافت سابقه پزشکی بیمار حائز اهمیت است چون برخی موارد مانند درمان جایگزینی مفصل و برخی بیماریهای قلبی ممکن است بر درمان دندانپزشکی تاثیر بگذارند. همچنین بیش از 300 دارو وجود دارد که باعث خشکی دهان شده و بر سلامت دندانها تاثیر میگذارد. همچنین سابقه پزشکی از این لحاظ مهم است که دندانپزشک باید مطمئن شود شما هیچ مشکل سیستمیک که بر درمان دندانپزشکی تان تاثیر بگذارد، ندارید.

4. معاینه سر و گردن

ممکن است برای بررسی بیشتر برجستگی مشکوکی که ممکن است جدی باشد و یا بزرگی گره های لنفاوی، سر و گردن شما معاینه شود. همچنین اختلالات مفصل فکی گیجگاهی نیز ارزیابی میشود تا مشخص شود مشکل مفصلی ندارید. برای مثال به صدای تلک یا ترق کردن فک توجه میشود چون ممکن است موجب مشکلاتی در سلامت دهان و دندان شود.

5. معاینه بافت نرم

سپس بافت نرم داخل دهان ارزیابی میشود. بافت نرم شامل تمام نواحی دهان از جمله لبها، گونه ها، لثه ها، سقف دهان، طرفین زبان، زیر زبان، پشت دهان، حلق و ناحیه لوزه می باشد. لوزه ها مشخص میکنند آیا بدنتان در حال مبارزه با عفونت است یا خیر. گاهی علت بوی بد دهان لوزه ها هستند که در معاینه دندانپزشکی مشخص میشود.

بررسی کامل بافت نرم دهان لازم است چون در این معاینه وجود سرطان دهان شناسایی میشود. اگر دندانپزشک در معاینه بافت نرم دقت نکند، ممکن است متوجه مراحل ابتدایی سرطان نشود و زمان با ارزش بیمار از دست برود. شناسایی سرطان در مراحل اولیه بسیار حائز اهمیت است و احتمال درمان آن را افزایش میدهد. دندانپزشک اگر متوجه چیز مشکوکی شد، ممکن است خود نمونه برداری (بیوپسی) انجام داده یا شما را به متخصص ارجاع دهد.

6. سلامت لثه

بخش دیگری از معاینه دندانپزشکی بررسی سلامت لثه است. این کار شامل استفاده از ابزار کوچکی است که بین دندانها و لثه وارد میشود تا مشخص شود عمق این شیار چقدر است و آیا لثه سالم است یا خیر. ممکن است فاصله بین بالای لثه و محل اتصال لثه به دندان نیز اندازه گرفته شود. اگر عمق آن زیاد باشد نمیتوانید به خوبی آن را تمیز کنید و ممکن است این نشانه بیماری لثه باشد. اولین عامل از دست دادن دندان در افراد بالای 30 سال بیماری لثه است. اگر بیماری لثه داشته باشید ممکن است دندانپزشک جرمگیری عمیق و روت پلنینگ دندان را به شما توصیه کند.

7. معاینه بافت سخت

در این مرحله دندانها مورد بررسی قرار میگیرند و به تمام سطوح دندان دقت میشود. دندانپزشک هر گونه پر شدگی، روکش، ایمپلنت، عصب کشی، پوسیدگی دندانی، شکستگی و مشکلات بایت را ارزیابی میکند. بسته به وضعیت سلامت دندانهایتان، ممکن است دندانپزشک تصویر پرتوی ایکس از دهان شما بگیرد تا مشکلات احتمالی دندانها و اطراف آنها مشخص شود.

8. برنامه درمانی

در این مرحله از کار که اطلاعات کاملی از دهان شما به دست آمد، دندانپزشک در صورت لزوم برنامه درمانی خاصی به شما توصیه میکند. گاهی اوقات ممکن است این برنامه به سادگی تمیز کردن کامل دهان و دستور العملی برای رعایت بهداشت دهان و دندان باشد و یا به پیچیدگی جایگذاری روکش، بریج، عصب کشی، ایمپلنت، ونیر، براکت و درمانهای دیگر دندانپزشکی.

 

مواردی که در بالا گفته شد در یک جلسه معاینه کامل و روتین دندانپزشکی انجام میشود. دندانپزشک شما ممکن است برخی مراحل آن را انجام ندهد و یا مراحل دیگری از جمله پرسشنامه به آن اضافه کند.


 

منبع

خواندن 10132 دفعه