%ق ظ، %05 %187 %1395 ساعت %07:%مهر

لق شدن روکش دندان چطور اتفاق می افتد و علت در آمدن یا شل شدن روکش چیست؟

نوشته شده توسط دکتر کیخا - دندانپزشکی هاجر
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

لق شدن روکش دندان چه موقع رخ می دهد و علت در آمدن و شل شدن روکش چیست؟

جدا شدن روکش دندان

روکش دندان یکی از روشهای ترمیم دندانهای آسیب دیده یا ترک خورده است تا از صدمه بیشتر دندان جلوگیری شود. ولی گاهی خود روکش دندان دچار مشکل می شود. مثلا ممکن است با مشکل لق شدن روکش دندان مواجه می شویم. در این مواقع چه باید کرد؟

 

لق شدن روکش دندان

 پیش از چسباندن روکش به دندان، باید ابتدا دندان مقداری تراشیده و آماده سازی شود و سپس روکش که همانند یک کلاهک تمامی سطح دندان را میپوشاند، روی دندان سوار میشود.

روکش دندان در واقع جایگزین تاج دندان بوده و از موادی کاملا همرنگ و مشابه دندان طبیعی برای ساخت آن استفاده میشود.

لق شدن روکش دندان

گاهی افرادی که روکش دندان گذاشته اند، هنگامی که شکلات یا غذای چسبناک دیگری میخورند متوجه میشوند روکش دندانشان جدا شده و در آمده است.

در واقع شما تنها نیستید، این اتفاق برای بسیاری از افرادی که دندانشان را با روکش ترمیم کرده اند، رخ میدهد. جدا شدن روکش از دندان یا درآمدن آن یک مورد اورژانسی متداول برای دندانپزشکان است.

اگر بدانید چه عواملی باعث درآمدن روکش دندان میشوند، بهتر میتوانید از آن مراقبت کرده و مانع از این اتفاق شوید.

 

دلایل در آمدن یا لق شدن روکش دندان

پوسیدگی دندان در بخشی که در زیر روکش قرار دارد

پوسیدگی زیر روکش دندانبسیاری از افراد تصور میکنند هنگامی که روکش دندان میگذارند، دیگر دندانشان در مقابل همه چیز آسیب ناپذیر میشود. اما باید بدانید دندان روکش شده هم میتواند دچار کرم خوردگی شود.

کرم خوردگی درست در محل اتصال روکش به دندان و در امتداد خط لثه اتفاق می افتد. در این حالت دندانپزشک ابتدا دندان شما را ارزیابی میکند تا ببیند آیا میتواند روکش جدید را نگه دارد. در این صورت روکش جدیدی برایتان ساخته میشود.

 

چسب روکش دندانتان به اندازه کافی محکم نبوده است

چسب روکش دندان

معمولا محکم نبودن چسب روکش دندان به علت آلوده شدن چسب در هنگام آماده سازی و یا به دلایل دیگر رخ میدهد. اگر عامل لق شدن یا در آمدن روکش دندانتان همین است، دندانپزشک معمولا روکش را دوباره به دندان میچسباند.

 

غذاهای بیش از حد جویدنی خورده اید

پاستیل و غذاهای جویدنی

حتی یک پاستیل هم ممکن است باعث کنده شده روکش دندان شود. غذاهای چسبناک به مرور زمان و به تدریج روکش دندانتان را شل میکنند و در نهایت با جویدن یک غذای چسبناک روکش کاملا از دندان جدا شده و در می آید. معمولا در این حالت در صورتی که فقط روکش جدا شده باشد و آسیب دیگری ندیده باشد، دوباره آن را به دندان میچسبانند.

 

شکستن روکش دندان

تاج دندان یا روکش دندان شکسته

در برخی موارد به خاطر وارد آمدن نیروی بیش از حد ممکن است روکش ترک برداشته و بشکند و از جای خود در بیاید. گاهی روکش ممکن است ترک برداشته اما مدتی طول بکشد تا به تدریج ترک گسترش یافته و روکش شل شود.

 

استفاده نامناسب از روکش

شکستن گردو و اجسام سخت با روکش دندان

ممکن است از دندان روکش شده تان به عنوان ابزار استفاده کرده باشید و پسته و فندق با آن شکسته باشید و یا با دندان بسته بندی غذا را باز کرده باشید.

در این شرایط فشار غیر معمولی به روکش وارد میشود. همچنین در صورتی که عادت دندان قروچه یا بهم فشردن دندانها دارید فشار زیاد باعث کنده شده روکش دندان میشود. در هر حالت هنگامی که نیروی غیر طبیعی به روکش وارد میشود باعث میشود پیوند آن با دندان جدا شود یا روکش ترک بردارد.

 

دندان کافی برای نگه داشتن روکش وجود نداشته است

ساییده شدن دندان ها

گاهی اوقات ممکن است دندان بیش از اندازه کوچک یا کوتاه شده باشد بنابراین مقدار کافی ساختار پشتیبانی کننده از روکش وجود ندارد که بتواند آن را نگه دارد. در این حالت پس از مدتی روکش از جا در آمده و می افتد. این حالت در دندانهای عقبی که ساییدگی بیشتری دارند و به مرور زمان کوتاهتر میشوند، شایعتر است.

اگر روکش دندانتان در آمد، به احتمال زیاد علت آن یکی از دلایل ذکر شده در بالا می باشد. همیشه بهترین اقدام برای جدا شدن روکش از دندان، مراجعه به مطب دندانپزشک است.

خواندن 43736 دفعه