%ب ظ، %04 %354 %1395 ساعت %12:%شهریور

ترمیم دندان آسیب دیده به کمک بهترین روش های موجود در دندانپزشکی ترمیمی

نوشته شده توسط دکتر کیخا - دندانپزشکی هاجر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ترمیم دندان آسیب دیده و بهترین روش های موجود برای این کار در دندانپزشکی ترمیمی

مراجعه به دنداپزشک برای ترمیم دندان

 

معاینه برای درمانهای دندانپزشکی باید هر شش ماه یک بار انجام شود اما هر از گاهی جرمگیری فراتر از برنامه چکاپ معمولی توصیه میشود.

دندانپزشکی ترمیمی شامل تشخیص، پیشگیری و درمان بیماریهای دهان است. دندانپزشک ممکن است برنامه درمانی به شما پیشنهاد کند که طی آن پوسیدگی دندان، لب پر شدگی، ترک خوردگی، تغییر رنگ و حتی جای خالی دندان ترمیم و اصلاح میشوند.

 

 دندانهایی که تحت تاثیر مشکلات رشدی یا جراحات و آسیبها قرار میگیرند، با اصلاح و ترمیم بهبود یافته و تقویت میشوند. ترمیم دندان شامل پر کردن دندان، روکش، ایمپلنت یا بریج بوده و بسته به نیاز فرد، چند گزینه برای هر کدام وجود دارد.

 

نکات مهم در ترمیم دندان ها که باید به آن ها توجه داشته باشید

ویزیت دندانپزشکی

در جلسه اول مراجعه شما، معاینه دهان انجام میشود. در این جلسه دندانپزشک وضعیت دهان را بررسی کرده و بر اساس تکنیکهای تصویری و مکانیکی و بصری مشکل شما را تشخیص داده و آنالیز میکند.

 برخی از انواع ترمیم دندان خیلی کم تهاجمی بوده و طی یک جلسه درمانی تمام میشوند اما برخی درمانهای دندانپزشکی پیچیده تر بوده و ممکن است به چند جلسه نیاز داشته باشند. همچنین برخی از درمانها را باید تحت نظر متخصص هایی مانند جراح فک و دهان یا اندودنتیست انجام دهید.

پیشرفتهای زیادی در دندانپزشکی زیبایی و مراقبتهای مربوط به آن حاصل شده است و دندانپزشک گزینه های موجود را با شما مطرح میکند تا بهترین نتیجه از درمان حاصل شود. ممکن است در حین برخی عملهای دندانپزشکی استفاده از بی حسی موضعی یا آرام بخش لازم باشد تا در حین عمل آرام و راحت باشید.

 

جنس مواد ترمیم دندان

جنس مواد ترمیم دندان

چهار نوع اصلی مواد دندانپزشکی برای ترمیم دندان وجود دارد: پورسلین، آمالگام، رزین کامپوزیت و طلا. رزین کامپوزیت شامل ترکیبات پلاستیک و سرامیک است که همراه با مواد دیگر مانند یونومر شیشه (glass ionomer) ممکن است استفاده شود.

همچنین فلزهای گرانبها و غیر گرانبها نیز مزایای خاص خود را دارند. به علاوه اگر از وجود جیوه در پر کننده دندان ناراضی باشید میتوانید درباره روشهای دیگر با دندانپزشک صحبت کنید اما در واقع این مواد بی ضرر هستند.

 

دندانپزشکی ترمیمی و مراحل ترمیم دندان

دندانپزشکی ترمیمی و مراحل ترمیم دندان

پر کردن دندان: بر اساس جنس مواد پر کننده که در بالا به آنها اشاره شد و انواع گزینه های درمانی، میتوانید سطح دندان را ترمیم کرده یا پروتز مصنوعی در جای خالی دندان بگذارید. مثلا معمولا برای پر کردن دندان از مواد آمالگام استفاده میشود و معمولا برای ترمیم دندانهای عقبی از این روش استفاده میشود.

پرکننده نقره ای دندان یک آلیاژ است که حاوی جیوه یا مواد جایگزین جیوه می باشد. مواد کامپوزیت پر کننده دندان همان رزین مورد استفاده برای ترمیمهای همرنگ دندان است که هم در دندانهای عقبی استفاده میشود، هم در دندانهای جلوی دهان که در معرض دید قرار دارند. بسیاری از افراد کامپوزیت را به خاطر رنگ سفید و همرنگ دندان ترجیح میدهند.

 ونیر یک پوسته پورسلین یا کامپوزیت است

ونیر دندان: ونیر یک پوسته پورسلین یا کامپوزیت است. هر دو جنس نامبرده همرنگ دندان هستند. ظاهر ونیر مشابه پر کردگی دندان با کامپوزیت است. ونیر به سطح جلویی دندان چسبانده میشود و بیشتر در دندانهای جلویی بالا یا پایین که هنگام خندیدن و صحبت کردن دیده میشوند، استفاده میشود.

ونیر به زیبا سازی لبخند کمک کرده و لب پر شدگی، شکستگی یا همتراز نبودن دندانها را میپوشاند. بسیاری از افرادی که به دنبال لبخند هالیوودی هستند ونیز دندان استفاده میکنند.

 نوعی ترمیم دندان است که تمامی سطوح آن را میپوشاند

بریج و روکش دندان: روکش نوعی ترمیم دندان است که تمامی سطوح آن را میپوشاند و همانند کلاهی روی دندان قرار میگیرد تا از آن در مقابل آسیب دیدگی محافظت کند و لب پر شدن، ترک خوردن و مشکلات دیگر آن را تحت پوشش قرار دهد. معمولا در شرایطی از روکش دندان (تاج مصنوعی) استفاده میشود که خطر گسترش آسیب به بخشهای دیگر دندان یا از دست رفتن دندان وجود داشته باشد.

روکش ممکن است از طلا، پورسلین یا مواد سرامیکی ساخته شود. بریج دندان یک پروتز مصنوعی است که جایگزین یک یا چند دندان افتاده میشود. بریج از چند روکش دندان تشکیل شده است که در کنار جای خالی دندان قرار داشته و بر روی دندانهایی که قرار است تکیه گاه بریج باشند، متصل میشوند تا دندان مصنوعی را در جای خود نگه دارند.

 

سایر انواع ترمیم دندان

پروتز مصنوعی نیمه حاوی یک یا چند دندان مصنوعی است که در یک چهارچوب قرار میگیرد

دندان مصنوعی نیمه و غیر ثابت: پروتز مصنوعی نیمه حاوی یک یا چند دندان مصنوعی است که در یک چهارچوب قرار میگیرد و جای خالی دندان را پر میکند. دندان مصنوعی نیمه با کمک ضمایمی به دندانهای طبیعی تکیه میکند. چون دندان مصنوعی غیر ثابت به جای خود چسبانده نمیشود میتوان آن را به راحتی از دهان خارج کرد و یا در دهان گذاشت. دندان مصنوعی هنگام خواب باید خارج شود.

 

ایمپلنت دندان: ایمپلنت یک روش برای پر کردن جای خالی دندان است که طی آن یک پیچ تیتانیومی (یا زیرکونیوم) در استخوان فک دریل میشود و یک تاج مصنوعی بر روی آن قرار میگیرد. ظاهر دندان بسیار مشابه دندان طبیعی است و از نظر عملکرد نیز بسیار کارامد و مقاوم است.

 نوعی از ترمیم و در واقع پر کردن دندان است که سه سطح از دندان را در بر گرفته نوعی از ترمیم و در واقع پر کردن دندان است که سه سطح از دندان را در بر گرفته و به دندان چسبانده میشود. جنس اینله ممکن است از طلا، پورسلین یا مواد سرامیکی باشد که طول عمر و دوام هر یک متفاوت است.

 این روش ترمیم دندان برای پر کردن سطح جونده و مقداری از سطوح کناری دندان که در پشت دهان قرار میگیرند، طراحی شده است

آنله: این روش ترمیم دندان برای پر کردن سطح جونده و مقداری از سطوح کناری دندان که در پشت دهان قرار میگیرند، طراحی شده است. جنس آنله نیز همانند اینله از طلا، پورسلین یا سرامیک است.

 

باندینگ: باندینگ کامپوزیت که به باندینگ شناخته میشود درمان ترمیمی برای تغییر شکل یا افزایش طول دندانهای مرکزی جلویی استفاده میشود.

 

مراقبت های خانگی و رعایت بهداشت دهان و دندان

به خاطر داشته باشید که جرم و باکتریها میتوانند اطراف ترمیمهای دندانی تجمع یافته و به بازگشت مجدد یا گسترش مشکلی که درمان کرده بودید، منجر شوند. میتوان با کنترل پلاک که عامل اصلی عفونت لثه است، از بروز وضعیتهایی مانند پوسیدگی دندان یا بیماری لثه پیشگیری کرد.

 

کنترل جرم و پلاک با رعایت مداوم بهداشت امکان پذیر است به این معنی که حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. مسواکی انتخاب کنید که موهای نرمی داشته باشد (سافت) و خمیر دندانی بخرید که حاوی فلوراید باشد. همچنین هر روز باید نخ دندان بکشید و در صورت لزوم از دهان شویه برای افزایش استحکام سطوح دهان استفاده کنید.

تماس با مطب دکتر هاجر

خواندن 10999 دفعه