%ب ظ، %01 %541 %1395 ساعت %16:%شهریور

جلوگیری از پوسیدگی دندان با کمک فلوراید و مقاوم کردن دندان ها به کرم خوردگی

نوشته شده توسط دکتر کیخا - دندانپزشکی هاجر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

چگونه فلوراید به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند؟

فلوراید به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند

فلوراید (Fluoride ) یک یون است که تحقیقات اثبات کرده اند در محافظت از دندانها و حفظ زیبایی لبخند بسیار موثر است. بنابر این می توان گفت که فلوراید نقش مهمی در جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندان ایفا می کند.

  در اوایل 1900 میلادی، گروهی از کودکان در کلرادو شناسایی شدند که دندانهای قهوه ای داشتند. دندانپزشک آنها متوجه شد این دندانهای تغییر رنگ یافته در مقابل پوسیدگی دندان بسیار مقاوم هستند. پس از تحقیقات فراوان مشخص شد عنصر مرموز عامل تغییر رنگ دندان و که باعث افزایش مقاومت و جلوگیری از پوسیدگی دندان شده ، یون فلوراید بوده است.

فلور باعث افزایش مقاومت دندان در مقبال باکتری ها می شود

یون فلوراید چطور باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان می شود؟

یون فلوراید به سه طریق از دندانها محافظت مینماید:

فلوراید از طریق معدنی سازی دندانها را محکم و مقاوم میکند

این ویژگی مهمترین شیوه ای است که به کمک آن فلوراید به محافظت از دندان ها می پردازد. هنگامی که غذا میخوریم، فقط خود را تغذیه نمیکنیم بلکه به هزاران باکتری که داخل دهان ما زندگی میکنند نیز مواد غذایی میرسانیم. پس از این که این باکتریها از غذاهای موجود در دهان تغذیه کردند، اسید تولید میکنند. مواد اسیدی به تدریج مینای دندان را حل میکند و از بین میبرد.

خوشبختانه بزاق دهان خاصیت خنثی سازی دارد و اسید دهان را خنثی میکند. پس از این که بزاق اسید را خنثی کرد، حال باید مینای از دست رفته دوباره بازسازی شود.

اگر فلوراید در بزاق وجود داشته باشد، دندانها با فلور آپاتیت به جای هیدروکسی آپاتیت ترمیم میشوند. به این معنی که دفعه بعدی که غذایی میخورید، دندانها در مقابل اسید غذا و اسیدی که باکتریها تولید میکنند مقاوم تر میشود که نتیجه آن جلوگیری از پوسیدگی دندان است. به همین علت است که در بسیاری از کشورها فلوراید به آب آشامیدنی افزوده میشود.

 فلوراید از طریق معدنی سازی دندانها را محکم و مقاوم میکند

فلوراید به کودکانی که دندانهای دائمی شان درحال رشد است کمک میکند 

در صورتی که فلوراید در سنین پایین مصرف شود، ساختار مینای دندان را تغییر داده و آن را مقاومتر و محکمتر میکند. مینا سخت ترین ماده در بدن انسان است و سطح تمام دندانها را میپوشاند.

مینا از بلورهای ریزی به نام هیدروکسی آپاتیت تشکیل شده است. هنگامی که فلوراید در دوران رشد دندان مصرف شود وارد ساختار دندان شده و فلوراپاتیت ایجاد میکند. فلوراپاتیت در مقابل اسید بسیار مقاومتر است. بنابراین یک سپر محافظ بر روی دندانها تشکیل شده است که جلوگیری از پوسیدگی دندان را ممکن ساخته و به آن ها اجازه نمیدهد دچار کرم خوردگی شوند.

 تماس با دکتر هاجر و گرفتن وقت

فلوراید تولید اسید در باکتریها را کاهش میدهد

فلوراید برای باکتریها مثل سم است. فلوراید میتواند مانع تولید برخی انزیمها شود که باکتریها از آنها برای تولید اسید استفاده میکنند. اگر چه تولید اسید کاملا متوقف نمیشود اما کاهش محسوسی خواهد داشت.

این واکنش تاثیر چشمگیری در کاهش پوسیدگی دندان دارد. تصور کنید اگر باکتریهای داخل دهان نتوانند اسید زیادی آزاد کنند نمیتوانند آسیب چندانی به دندانها وارد کنند. بنابر این فلوراید به نوعی با خلع سلاح کردن باکتری ها می تواند مانع از پوسیدگی دندان ها شود.

 

آیا فلوراید به تنهایی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کافی است؟

فلوراید طول عمر دندان را تا حد قابل توجهی بهبود میبخشد اما برای سلامت دهان و دندان کافی نیست. مثلا اگر هر روز فلوراید استفاده کنید اما جرم روی دندان را تمیز نکنید، در نهایت تجمع پلاک به قدری خواهد شد که مانع بزرگی برای دسترسی فلوراید به دندان ایجاد میکند و دیگر فلوراید نمیتواند با آن مقابله کند. بنابراین حتی اگر در حد بهینه فلوراید مصرف میکنید، باز هم باید بهداشت دهان را هم به خوبی رعایت کنید.