مراقبت از ارتودنسی دندان

خیلی از افراد برای بهبود ظاهر خود به دنبال روش های درمانی و زیبایی مختلفی می روند. یکی از فاکتورهایی که به زیبایی صورت کمک می کند داشتن دندان های صاف و بی عیب و نقص است. برای رسیدن به چنین شرایطی روش های ترمیمی و زیبایی همچون ارتودنسی می تواند بسیار موثر باشد. ارتودنسی یا همان سیم کشی دندان ها فرایند بسیار هیجان انگیز و البته خسته کننده ای است. از یک سو شما به دنبال دندان های صاف و زیبا هستید و از سوی دیگر باید برای یک بازه زمانی تعیین شده حجمی از سیم ها را در دهانتان تحمل کنید. خوب در این شرایط نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید تمیز نگه داشتن دندان ها و مراقبت از ارتودنسی هاست.

6 نکته برای مراقبت از دندان ها در حین ارتودنسی:

مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید:

 این موضوع برای هر فردی مهم است اما اگر ارتودنسی کرده اید باید بیشتر از قبل به بهداشت دهان و دندان تان اهمیت بدهید. غذاها و پلاک ها می توانند بین دندان و سیم های ارتودنسی گیر کنند. اگر نتوانید به صورت روزانه این مواد را از لای دندان هایتان بیرون بکشید قطعا تنها چیزی که نصیبتان خواهد شد کرم خوردگی دندان ها و لکه دار شدنشان است. پس به طور مرتبط مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.

مراقبت از ارتودنسی دندان

 به دندانپزشکتان مراجعه کنید:

 

بله مراقبت های روتین و تمیز کردن دندان ها در حین ارتودنسی بسیار مهم است. متخصص ارتودنسی به شما کمک می کند دندان های صافی داشته باشید اما دندانپزشک مطمئن می شود در طول این فرآیند دهان و دندان هایتان سالم می ماند.

از چنگال و چاقو استفاده کنید:

بله درست شنیدید.گاز زدن غذاها باعث می شود بخشی از آن ها لای سیم های ارتودنسی گیر کنند .غذاهای سخت به سیم و سایر اجزای ارتودنسی هایتان اسیب وارد می نمایند. پس، از چنگال و چاقو برای برش دادن و خوردن غذاهایی همچون همبرگر و پیتزا استفاده کنید. میوه ها و سبزیجاتی همچون سیب و هویج را قبل از خوردن به قطعات کوچک تر تبدیل کنید.

 از خوردن شکلات دوری کنید:

 شکلات های سفت  و آدامس می تواند به سیم ارتودنسی اسیب وارد کند. اگر هوس خوردن شیرینی کرده اید از شکلات های نرمی که به راحتی در دهان حل می شوند استفاده کنید.

هوشیار باشید:

 دلایل رایجی که باعث شکستن یا شل شدن اجزای ارتودنسی می شود عادت های ناخودآگاهانه همچون جویدن ناخن، مداد یا خودکار است. سعی کنید خودتان را از چنین عادت هایی دور کنید.

 به حرف های متخصص ارتودنسی خوب گوش دهید:

 

هیچ کدام از اجزای ارتودنسی که در داخل دهان قرار می گیرند شرایط راحتی را برایتان ایجاد نخواهند کرد. اما به خاطر داشته باشید که این شرایط موقتی است و بعد از برداشته شدن ارتودنسی می توانید از زیبایی که به دست می آورید لذت ببرید.به دستورات و گفته های متخصص ارتودنسی خوب گوش کنید تا بتوانید راحت تر از این مرحله عبور کنید.