مراقب های عمومی به هنگام ارتودنسی دندان

هنگام ارتودنسی دندان، زمانی که براکت بر روی دندان های شماست، مراقبت از دندان ها دشوار تر می شود. براکت فضاهای کوچک بیشماری ایجاد می کمد که مواد غذایی در آن به دام می افتند و باعث ایجاد پلاک می شود. ایجاد این پلاک ها مشکلات زیادی را برای دندان های شما به بار خواهد آورد. به همین دلیل مهم است که روزانه و پس از مصرف هر نوع ماده ی خوراکی، مراقبت های زیادی در مورد بهداشت دهان و دندان داشته باشید. ممکن است به نظر برسد که این کارها دشوار و خسته کننده باشد، اما نادیده گرفتن آن می تواند منجر به مشکلات جدی بهداشت دهان و دندان شود.
مسئولیت مراقبت درست از براکت ها چیزی است که شما باید آن را به خوبی به فرزندان خود نیز آموزش دهید. براکت ها نقش مهمی در اصلاح دندان های ناهموار شما دارند. ناهنجاری های غیر طبیعی ممکن باعث مشکلات دیگری از جمله التهاب لثه و ایجاد حفره بر روی دندان ها شود. از این رو مراقب های لازم در حین وجود براکت ها، اجتناب ناپذیر است.
نکاتی وجود دارد که زمانی که براکت بر روی دندان های شماست، باید آن را رعایت کنید. به طور مثال از خوردن غذاعای چسبناک یا خیلی شیرین، غذاهای خیلی سخت، تنفس بیش از حد از طریق دهان، کشیدن زبان بر روی دندان ها گاز زدن لب و ... اجتناب کنید. در این جا چند مورد از مراقبت های عمومی لازم را به هنگام ارتودنسی، بررسی می کنیم:

مسواک زدن زمان وجود براکت بر روی دندان

اگر چه توصیه می شود که دو بار در روز مسواک بزنید ولی زمانی که براکت بر روی دندان های شماست، مجبور هستید که بعد از خوردن هر وعده ی غذایی، مسواک بزنید. در واقع بلافاصله بعد از خوردن هر نوع ماده خوراکی باید دندان ها از اجرام آن ماده غذایی پاک شوند. خورده های غذا و پلاک ها در فواصلی از براکت ها قرار می گیرند که باید به خوبی تمیز شوند. مهم است که هر دندان را در راستای خط دندان و پایین و بالای براکت ها تمیز کنیم. ابتدا روی خط لثه، فاصله ی بین لثه و براکت را با زاویه ی 45 درجه ی مسواک و با حرکت چرخشی تمیز کنید. سپس بالا و پایین براکت ها را مسواک بکشید. مسواک های مخصوص ارتودنسی نیز وجود دارند که به راحتی می توان از آن ها کمک گرفت.
اگر زمانی مسواک در اخیتار نداشتید، بعد از خوردن غذا به سرعت دندان ها را چرخش آب در دهان شسشتو دهید تا در زمان مناسب آن ها را با مسواک تمیز کنید.

استفاده از نخ دندان هنگام اردتودنسی

شما باید حداقل روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید. استفاده از نخ دندان زمانی که براکت بر روی دندان است، کمی دشوار است، زیرا سیم ها در مسیر نخ دندان قرار داردند. برای این کار می توانید از نخ دندان های مخصوص یا ورقه هایی که برای این منظور هستند، استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که تمام فواصل بین براکت ها و سیم ها را با نخ دندان تمیز کنید.
چرخش آب در دهان و استفاده از دهان شویه نیز به حذف پلاک های دندان در این مرحله کمک بسیاری می کند.

مراقب آنچه که می خورید باشید


خوردن بیش از حد غذاهای بسیارشیرین و حاوی نشاسته، ایجاد پلاک را بیشتر می کند. همچنین غذاهای چرب و مواد غذایی چسبناکی مانند میوه خشک، کارامل، تافی و ذرت می تواند براکت ها را درگیر کند.

مواد غذایی سخت مانند یخ، آجیل، هویج، گوشت گاو و ... ممکن است باعث از پارگی و خرابی سیم ها شود. برای خوردن غذاهای سفت آن ها را به قطعات کوچک تر برش دهید تا جویدن آن ساده تر باشد.

دندانپزشکی دکتر کیخا ارائه دهنده خدمات ارتودنسی با بالاترین کیفیت و کمترین قیمت برای دریافت زمان مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید: