مراقبت از دهان و دندان در هنگام شب و خوابیدن

نکاتی که رعایت آن ها در شب باعث بهبود سلامت دهان و دندان می شود:


زمانی که به رختخواب می روید و طبق توصیه پزشکان هشت ساعت می خوابید اتفاقات زیادی برای دهان تان رخ می دهد. زمانی که چشمان تان را می بندید و به خواب عمیق فرو می روید ممکن است باکتری های دهان تان آرام ننشینند و شروع به تجمع در دندان هایتان نمایند. اما اجازه ندهید مشکلات مرتبط با دهان و دندان شما را از خواب شیرین تان باز دارد.
برای حفظ سلامت دهان و دندان روش های زیادی وجود دارد. برخی از این تکنیک ها باید به عادت شبانه قبل از خواب تبدیل شوند. در این مقاله سعی می کنیم برخی از این نکات را با هم مرور کنیم.
قبل از خواب حتما مسواک بزنید: مسواک زدن قبل از خواب به شما کمک می کند از تشکیل و تجمع پلاک های دندانی، پوسیدگی دندان ها و بیماری های لثه جلوگیری کنید. اگر دندان هایتان مستعد تشکیل کرم خوردگی است و ممکن است به بیماری های لثه مبتلا شده باشید باید بلافاصله بعد از شام و قبل از خواب مسواک بزنید.

نحوه صحیح مسواک زدن را بیاموزید:

بر اساس گفته متخصصان بهترین روش برای تمیز کردن دندان ها مسواک زدن به صورت جلو و عقب کردن مسواک به شکل خطوط کوتاه است. سطوح خارجی و بیرونی دندان ها را در ابتدا مسواک بزنید و سپس به سمت سطوح داخلی دندان بروید.

تنها به مسواک زدن تکیه نکنید، از نخ دندان هم کمک بگیرید: استفاده از نخ دندان به شما کمک می کند باقی مانده غذاها را از لای دندان بیرون بکشید و جلوی تشکیل پلاک را بگیرید. اگر این موارد بر روی دندان های شما باقی بمانند، باکتری ها در طول شب تعدادشان بیشتر خواهد شد و از این غذاها تغذیه خواهند کرد.
اگر پلاک تشکیل شده سفت تر شود به جرم تبدیل می شود و این جرم ها تنها به کمک پاکسازی حرفه ای قابل حذف خواهد بود.

دهان خود را با دهانشویه شستشو دهید: دهانشویه ها تنها برای تمیز کردن دهان و ایجاد بوی خوب دهان نیستند. دهانشویه های درمانی دربرگیرنده موادی هستند که به تقویت دندان ها کمک می کنند و می توانند برخی از مشکلات دهان و دندان را برطرف نمایند. شستن دهان با دهانشویه قبل از خواب به کاهش پلاک و خوردگی های دندانی کمک می کند و باعث سلامت دهان و دندان می شود.