%ق ظ، %20 %916 %1395 ساعت %01:%تیر

روش صحیح استفاده از نخ دندان

نوشته شده توسط دکتر کیخا - دندانپزشکی هاجر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

روش صحیح نخ دندان کشیدن

آشنایی با نحوه کشیدن نخ دندان

در ابتدا به نظر میرسد مالیدن نخ دندان بین دندانها برای نظافت نواحی بین دندان ها که دسترسی مسواک به آنها دشوار است، کار ساده ایست و نیازی به آموزش ندارد، اما در واقع بسیاری از ما به اشتباه این کار را انجام میدهیم. در اینجا با ده اشتباه رایج در استفاده از نخ دندان آشنا میشویم و یاد میگیریم برای صرفه جویی در زمان و جلوگیری از هزینه های احتمالی درمانهای دندانپزشکی، چگونه از نخ دندان استفاده کنیم.

 

چگونه نخ دندان بکشیم

کناره های هر دو دندان را تمیز کنید

اگر تنها نخ را وسط دو دندان ببرید و سپس آن را بیرون بکشید، تنها نیمی از کار را انجام داده اید. هنگامی که نخ را بین دو دندان حرکت میدهید باید مطمئن شوید که سطوح جانبی هر دو دندان خوب تمیز شده اند (برای آشنایی با آناتومی و سطوح مختلف یک دندان، می توانید این مقاله را مطالعه کنید). یکی از بهترین مکانها برای پنهان شدن و تجمع ذرات غذا و باکتریها، بین دندانهاست. اگر تنها پلاکهای سطح جانبی یک دندان را تمیز کنید، دندان دیگر که تمیز نشده پس از مدتی دچار پوسیدگی دندان میشود (اگر نمی دانید پلاک دندان چیست کلیک کنید)

 از یک تکه نخ برای تمام دندان ها استفاده نکنید

از یک تکه نخ دندان برای تمام دندانها استفاده نکنید

هنگامی که باکتریها را از بین دندانها و زیر مرز لثه با نخ دندان خارج میکنید، باید دقت داشته باشید اگر از یک قطعه نخ برای تمام دندانها استفاده کنید، باکتریهای یک ناحیه از دهان را به همه دهان منتقل میکنید. اگر چه در هر صورت پلاکها را از سطوح دندانی پاک میکنید اما بخش استفاده شده از نخ حاوی بخشهایی از پلاک و باکتری دندان قبلی است. اگر هر بار بین دو دندان را که تمیز میکنید، از بخش جدیدی از نخ استفاده کنید هم پلاک و جرم را از سطوح دندان تمیز کرده اید هم پلاکهایی که به نخ چسبیده اند را به دندانهای دیگر منتقل نکرده اید.

 

سفت کشیدن نخ دندان

برای این که بین دو دندانی که در تماس تنگاتنگ با هم قرار دارند تمیز کنید، نخ را باید کمی سفت به عقب و جلو بکشید اما این فشار باید کنترل شده و رو به پایین باشد. محکم کشیدن نخ دندان نه تنها به لثه ها آسیب وارد میکند بلکه این فشار میتواند موجب پسروی لثه ها شود (لثه ها به دلایل مختلف ممکن است دچار پس روی شوند. در این جا با پسروی لثه و دیگر عوامل بروز این آسیب آشنا شوید). اگر این کار را مرتبا تکرار کنید ممکن است به بیماری لثه مبتلا شوید.

 طریقه صحیح کشیدن نخ دندان

پشت آخرین دندان را هم تمیز کنید  

اگر چه پشت آخرین دندان در عقب دهان دندان دیگری وجود ندارد اما بهرحال باید سطح پشتی آن چهار دندان انتهای دهان نیز تمیز شود (دو دندان انتهایی در هر قوس دندانی). این کار کمک میکند باکتریها که بین دندان انتهایی و لثه پنهان شده اند پاک شوند.

 

با نظم مشخص نخ دندان بکشید

هنگامی که نخ دندان استفاده میکنید، باید با ترتیب مشخصی این کار را انجام دهید وگرنه ناگهان گیج میشوید و نمیدانید کدام دندانها را تمیز کرده اید و کدام تمیز نشده است. در این صورت برخی دندانها یا حتی یک چهارم قوس دندانی ممکن است پاک نشده رها شوند. ساده ترین راه این است که از دندانهای سمت راست فک بالا شروع کنید و به سمت چپ بروید. سپس به سراغ قوس پایین دندانی بروید و باز از سمت چپ به راست کار را انجام دهید. اگر چه تا زمانی که نظم و برنامه مشخصی برای کشیدن نخ دارید، فرقی نمیکند از کدام دندان ابتدا شروع میکنید. برخی افراد از دندانهای وسط شروع میکنند، در هر صورت نباید ترتیب آنها را فراموش کنید.

 

اطراف ابزارهای ارتودنسی یا ترمیمی را حتما تمیز کنید

بسیاری افراد نمیدانند هنگامی که ابزار ارتودنسی ثابت در دهان دارند، باید اطراف آنها را نیز نخ دندان بکشند. برای مثال اگر بریج در دهان دارید، باید با استفاده از نخ یا مسواکهای مخصوص بریج را تمیز کنید.

برخی از براکت ثابت (پیش تر از این در مورد انواع مختلف براکت ها به طور کامل توضیح داده ایم. مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم) برای درمان ارتودنسی استفاده میکنند (اگر در مورد ارتودنسی اطلاعات کاملی ندارید، می توانید اطلاعات خود را با خواندن این مقاله تکمیل کنید). در این حالت ابزار ارتودنسی با چسب مخصوصی به دندانها چسبانده میشود. در طول درمان تمیز کردن این سطوح با نخ دندان معمولی ممکن است بسیار دشوار باشد. به همین علت باید از ابزاری مخصوص استفاده شود که زیر سیم براکت را بتواند پاک کند.

 

هنگامی که لثه خونریزی میکند، نخ دندان را متوقف نکنید

ممکن است خونریزی لثه بسیاری افراد را دچار وحشت کند و این تصور را ایجاد کند که لثه شان را دچار جراحت کرده اند بنابراین نخ را کنار میگذارند. با نخ دندان کشیدن هیچ صدمه ای به لثه ها وارد نمیشود مگر این که خیلی سفت و محکم آنها را به لثه بمالید.

اغلب علت خونریزی لثه این است که مدت زیادی آنها را نخ نکشیده اید و بافتها ملتهب و قرمز شده اند. به این وضعیت ژنژیویت یا التهاب لثه گفته میشود. هنگامی که بخشی از بدن دچار التهاب میشود، خون بیشتری به آن ناحیه ارسال میشود تا به التیام بافتها و مقابله با عامل بیماری زای احتمالی که در اینجا جرم و رسوب است، کمک کند. هنگامی که بین دندانها را تمیز میکنید، جرم و رسوب و باکتریها را میزدایید. در این زمان بافتهایی که ملتهب و پرخون بودند، راحت تر دچار خونریزی میشوند. پس از چند روز اگر مرتبا بهداشت دهان خود را رعایت کنید، لثه ها سلامت خود را باز می یابند و بدون خونریزی میتوانید نخ و مسواک استفاده کنید.

در مورد خون ریزی لثه هنگام مسواک زدن و استفاده از نخ دندان توضیحات کاملی داده شده است که می توانید آن را مطالعه کنید.

 

زمان کافی برای تمیز کردن بین دندانها صرف کنید

بیشتر افراد در صورتی که دندان عقل خود را کشیده باشند (اصلا چرا دندان عقل در می آید؟ 28 دندان در دهان دارند. هنگامی که بین آنها را پاک میکنید در واقع باید کناره های هر دو دندان (حتی دندان انتهایی) را تمیز کنید. بنابراین باید 56 سطح دندانی را نخ بکشید. برای هر سطح دندان باید چند ثانیه زمان بگذارید و آن را چند مرتبه به سمت تاج دندان خوب با نخ بتراشید و سپس سراغ سطح بعدی بروید. با این حساب باید احتمالا حدود دو دقیقه نخ دندان کشیدنتان طول بکشد تا تمام دهان را تمیز کنید.

 

به سطح دندان فشار بیاورید

هنگام کشیدن نخ، باید مراقب باشید بیش از حد به لثه فشار نیاورید که دچار جراحت و پارگی شود اما توجه داشته باشید که باید به سطح دندان فشار مناسبی وارد کنید تا مطمئن شوید تمام جرم سطح آن را تراشیده اید و تمیز شده است.

 

نخ دندان صرفا برای خارج کردن ذرات غذا نیست

متاسفانه بسیاری افراد تصور میکنند تنها برای خارج کردن ذرات غذا از بین دندانها باید نخ بکشند و به همین علت در صورتی که بین دندانهایشان ذرات غذا نمانده باشد، دیگر این کار را نمیکنند. باید بدانید یک علت مهم استفاده از نخ دندان، زدودن جرم و رسوب از سطح جانبی دندانهاست. تا جایی که میتوانید باید پلاکها را به این روش پاک کنید. در حین این کار طبیعتا ذرات غذای باقیمانده نیز خارج میشوند.  

خواندن 10117 دفعه

موارد مرتبط

 • نخ دندان يا مسواك؟! كدام يك اول بايد انجام شود؟! نخ دندان يا مسواك؟! كدام يك اول بايد انجام شود؟!
 • درمان کیست فک یا همان تومور کراتوسیست ادنتوژنیک چطور انجام می شود؟ درمان کیست فک یا همان تومور کراتوسیست ادنتوژنیک چطور انجام می شود؟

  درمان کیست فک یا همان تومور کراتوسیست ادنتوژنیک چطور انجام می شود؟

  odontogenic-keratocystسازمان جهانی بهداشت در سال 2005 نام کراتوسیست (کراتوکیست) ادنتوژنیک را به تومور کراتوکیست ادنتوژنیک تغییر نام داد. تقریباً 50 سال است که کراتوسیست ادنتوژنیک شناخته شده است (در سال 1956 این تومور کشف شد). سیست یا کیست ادنتوژنیک به کیستهایی گفته می‌شود که منشأ دندانی دارند.

  کراتوسیست ادنتوژنیک یک تومور خوش خیم فک است که در حدود یک سوم موارد با بیرون نزدن دندان همراه است.

  یکی از دلایلی که دندانپزشکان کشیدن دندان عقل را توصیه می‌کنند این است که ممکن است دندان در فک باقی مانده و احتمال ایجاد مشکلاتی چون کیست فک را افزایش دهد.

  کراتوسیست ادنتوژنیک یا کیست فک در داخل استخوان فک رشد می‌کند، بنابراین نمی‌توان آن را از بیرون مشاهده کرد. معمولاً این کیستها باعث بزرگ شدن فک نمی‌شوند بلکه استخوان را تحلیل می‌برند. این تومورها ممکن است دندان‌ها را حرکت داده و حتی آن‌ها را از بین ببرند.

   

  چه عواملی باعث ایجاد تومور فک خوش خیم می‌شوند؟

  odontogenic-keratocyst cell levelدقیقاً مشخص نیست عامل ایجاد کراتوسیست ادنتوژنیک چیست اما میدانیم که از لامینای دندان ایجاد می‌شود. لامینای دندان به بافتهایی گفته می‌شود که به تشکیل و ساخت دندان کمک می‌کنند. پس از این که دندان ساخته شد، این بافت به صورت طبیعی تحلیل رفته و حل می‌شود. گاهی اوقات این بافت همان جا باقی می‌مانند و می‌توانند سالها بعد باعث تشکیل کراتوسیست ادنتوژنیک شوند.

   

  کراتوسیست ادنتوژنیک کجا تشکیل می‌شود؟

  اغلب این تومورها در فک پایین در ناحیه دندان عقل شکل می‌گیرند. گزارش شده است که 60 تا 80 درصد از موارد کراتوسیست ادنتوژنیک در فک پایین ایجاد می‌شوند. تقریباً یک سوم موارد کراتوسیست ادنتوژنیک در فک بالا در ناحیه دندانهای عقل یا نیش دیده می‌شوند.

   

  تومور کراتوسیست ادنتوژنیک در چه افرادی ایجاد می‌شود؟

  در همه سنین ممکن است کیست فک ایجاد شود. کراتوسیست ادنتوژنیک در مردان شایع‌تر از زنان است. برخی منابع گزارش می‌کنند دامنه سنی متداول ابتلا به این تومور از نوجوانی تا اوایل دهه بیست زندگی است. منبع دیگری گزارش می‌کند 60 درصد از تمام موارد کیست فک بین 10 تا 40 سالگی تشخیص داده می‌شود.

   

  میزان شیوع کراتوسیست ادنتوژنیک چقدر است؟

  در واقع می‌توان گفت این تومور فک نادر است و حدود 5 تا 15 درصد از تمام کیستهای با منشأ دندانی را شامل می‌شود.

   

  تشخیص کراتوسیست ادنتوژنیک

  این کیست دندانی را می‌توان با عکس پرتوی ایکس شناسایی کرد. از آنجایی که کیستهای کوچک‌تر معمولاً هیچ علائمی ایجاد نمی‌کنند و تنها در عکس پرتوی ایکس شناسایی می‌شوند، باید هنگام چکاب‌های دندانپزشکی سالیانه عکس پرتوی ایکس از دهان گرفته شود.

  اگر کیست فک شناسایی نشود بزرگ‌تر شده و ممکن است بترکد و کراتین آن به نواحی پیرامون در فک نشت کرده و درد و تورم شدیدی ایجاد کند.

   

  درمان کراتوسیست ادنتوژنیک

  odontogenic keratocyst treatmentاگر چه خبرهای نوید بخشی در مورد تکنیکهای جدید درمان این نوع کیست فک منتشر شده است اما هنوز متداول‌ترین روش درمان جراحی فک و خارج کردن این کیست دندانی است.

   

  عود کراتوسیست ادنتوژنیک

  تخمین زده می‌شود که 30 درصد از افرادی که کراتوسیست ادنتوژنیک دارند و کیستشان را در آورده‌اند، دوباره کیستشان رشد کرده است. بیشتر این افراد ظرف 5 سال عود کیست را تجربه کرده‌اند اما این زمان ممکن است ده سال یا بیشتر نیز طول بکشد.

  به همین علت برای اطمینان از عدم رشد مجدد تومور گرفتن عکس پرتوی ایکس به صورت منظم حائز اهمیت است.

  به نظر می‌رسد علت رشد مجدد این تومور یکی از این دو مورد است:

  1- کراتوسیست ادنتوژنیک اولیه کاملاً برداشته نشده است و بخش‌هایی از آن باقی مانده و مجدداً رشد کرده‌اند و یک کیست جدید تشکیل داده‌اند.

  2- یک کراتوسیست ادنتوژنیک کاملاً جدید تشکیل شده است.

  در کتاب "oral pathology" نویل و دام آمده است: "کراتوسیست ادنتوژنیک اغلب پس از درمان، مجدداً تشکیل می‌شود. علت آن یا باقی ماندن بخشی از کیست اولیه است که در زمان جراحی کامل برداشته نشده و رشد کرده یا کیست جدیدی از لامینای دندان تشکیل شده است. نمی‌توان با قطعیت آن را مشخص نمود."

   

  چه عواملی احتمال عود کراتوسیست ادنتوژنیک را افزایش می‌دهد؟

  با توجه به آن چه گفته شد پس از عود کیست این پرسش مطرح می‌شود که آیا، جراح کامل کیست را برنداشته بوده یا کیست جدیدی تشکیل شده است؟

  در کتاب مذبور آمده است: " اگر این کیست در اثر باقی ماندن بقایای کیست اولیه عود کرده باشد، باید ظرف 18 ماه بعد از جراحی در تصویر رادیوگرافی لایه پوشاننده کیست در استخوان پدیدار شود."

  بنابراین اگر ظرف 18 ماه پس از جراحی برداشتن کراتوسیست ادنتوژنیک در عکس کیست جدید دیده نشد، می‌توانید تقریباً مطمئن باشید کیست کاملاً برداشته شده اما هنوز هم باید احتمال ایجاد کیست دیگر را در نظر بگیرید چرا که ممکن است یک کیست ادنتوژنیک کاملاً جدید تشکیل شود.

  نکته دیگری که بر احتمال عود کراتوکیست دندانی تأثیر می‌گذارد این است که کیست به صورت یک تکه برداشته شده است یا خیر. اگر کیست به صورت یک تکه برداشته شده باشد و آستر آن دست نخورده باقی مانده باشد احتمال عود آن بسیار کمتر می‌شود. از طرف دیگر اگر جراح باید کراتوسیست ادنتوژنیک را به صورت چند تکه بردارد، احتمال عود آن بیشتر می‌شود.

  تماس با دکتر هاجر

 • نخ زیر لثه ای چیست و در درمانهای دندانپزشکی چه کاربردی دارد؟ نخ زیر لثه ای چیست و در درمانهای دندانپزشکی چه کاربردی دارد؟

  کاربرد نخ زیر لثه ای

  Dental Cord and gumsهنگامی که دندانی که پوسیدگی داشته پر می‌شود و مواد پر کننده دندان زیر خط لثه می‌روند از نخ دندان زیر لثه‌ای استفاده می‌شود. این نخ کمک می‌کند دندانپزشک لثه را از دندان کمی دور کرده و همچنین بتواند با محلولی که مانع خونریزی لثه می‌شود آن را درمان نماید

  به این صورت دندانپزشک بدون این که لثه جلوی دندان را بگیرد و در کار اختلال  ایجاد کند، به تراشیدن دندان برای گذاشتن روکش می‌پردازد. نخ زیر لثه همچنین کمک می‌کند هنگام قالب گیری از دندان‌ها دندانپزشک مطمئن شود تمامی دندان در قالب قرار گرفته و ثبت شده است.

   

  آیا نخ زیر لثه‌ای برای لثه ضرری دارد؟

  Retraction Cordدر یک پژوهش مشخص شد اگر چه نخ زیر لثه‌ای ممکن است کمی لثه را ملتهب کند اما لثه کاملاً التیام می‌یابد و هیچ آسیب بلند مدتی ایجاد نمی‌کند. در این پژوهش آمده است:

  • این مطالعات نشان داد تمام تکنیکهای عقب کشیدن لثه پس از یک روز باعث آسیب حاد می‌شوند که ظرف یک هفته بعد بهبود می‌یابد.
  • این بررسی‌ها نشان دادند هیچ یک از تکنیکهای عقب کشیدن لثه که مورد آزمایش قرار داشتند، به نظر نمی‌رسد آسیب بلند مدت یا ماندگار به لثه وارد کنند.
  • داده‌ها نشان می‌دهند تمام تکنیکهای عقب کشیدن لثه یا ریترکشن باعث التهاب موقتی می‌شوند که از طریق شاخص لثه‌ای اندازه گیری شد.

   

  بنابراین اگر چه نخ زیر لثه‌ای که برای عقب کشیدن لثه استفاده می‌شود، احتمالاً تا حدی ناراحتی ایجاد می‌کند اما بررسی‌ها نشان می‌دهند تأثیر یا عوارض بلند مدت ندارد.

   

 • درمان حساسیت دندان و یا کاهش آن چطور باید انجام شود؟ درمان حساسیت دندان و یا کاهش آن چطور باید انجام شود؟

   حساسیت دندان نسبت به دما اغلب به علت نمایان شدن سطح ریشه دندان است.

   tooth structure

  در تصویر بالا در اثر پسروی لثه و ایجاد فاصله بین دندان و لثه، سطح توبولهای عاج رخنمون یافته اند و از طریق این توبولها ذرات غذا و نوشیدنی به عصب داخل دندان (بخش مرکزی دندان که در تصویر با رنگ بنفش مشخص شده است) میرسند.

   دندان از سه لایه تشکیل شده است. بیرونی ترین لایه مینا نام دارد که بسیار محکم و مقاوم است و از دندان محافظت مینماید. در زیر آن لایه عاج و در مرکز دندان پالپ قرار دارد که حاوی رگهای خونی و عصبها است و در واقع بخش زنده دندان نام دارد.

  ریشه دندان نیز بخشی از پالپ است. هنگامی که لایه محافظ دندان یعنی مینا از بین میرود، توبولهای داخل آن اجازه میدهند مواد سرد یا گرم یا اسیدی یا چسبناک با داخل دندان تماس پیدا کرده و سلولها و عصبها را تحریک کنند.

   

  روشهای کاهش و درمان حساسیت دندان

  special toothpaste for sensetive tooth

  از خمیر دندان مخصوص دندانهای حساس استفاده کنید

  خمیر دندان حساسیت زدا حاوی ترکیباتی است که به جلوگیری از انتقال حس سردی و گرمی از سطح دندان به عصبها کمک میکند. اما در استفاده از خمیر دندانهای مخصوص حساسیت دندان باید احتیاط کنید چرا که هر محصولی ارزش امتحان را ندارد. بهتر است از محصولی استفاده کنید که دندانپزشکتان توصیه میکند. معمولا ظرف یک هفته تا ده روز احساس بهتری در دندانها پیدا میکنید.

   

   درمان حساسیت دندان با استفاده از مسواک با موهای نرم (سافت)

  soft tooth brush

  از آنجایی که اولویت حفظ لایه مینا است، بهترین کار این است که دندانهایتان را نسایید و نخراشید. مسواکی که موهای نرمی داشته باشد برای تمیز کردن دندانها کافیست و از طرفی به دندان و لثه آسیبی وارد نمیکند.

   floride product

  درمان حساسیت دندان به کمک محصولات حاوی فلوراید

  اگر چه ممکن است به نظرتان عجیب برسد، اما فلوراید نقش مهمی در سلامت دهان و کاهش حساسیت دندان ایفا میکند. فلوراید به معدنی سازی مجدد دندان و تقویت آن کمک میکند. سطح دندان دائما توسط اسید ناشی از فعالیت باکتریها و همچنین غذاهای اسیدی معدنی زدایی میشود. بنابراین با خمیر دندان و دهان شویه فلوراید دار میتوانید از دندان خود محافظت کنید.

   

  مصرف غذاهای اسیدی را کاهش دهید

  acidic beverages

  تغییر رژیم غذایی به خصوص در شرایطی که علاقه زیادی به خوراکیهای ترش دارید، برای کاهش و درمان حساسیت دندان ضروریست. نوشیدنیها و غذاهای اسیدی در فرسایش دندان و ایجاد حساسیت دندان نقش دارند. از جمله نوشیدنیهای مخرب و از بین برنده مینای دندان میتوان به نوشابه و نوشیدنیهای گاز دار دیگر و آب مرکبات اشاره کرد.

   

  اگر دندان قروچه دارید هنگام خواب از محافظ دهان استفاده کنید

  tooth guard

  اگر وقتی بیدار میشوید احساس سردرد مبهم یا فک درد دارید، ممکن است دچار دندان قروچه در حین خواب باشید. دندان قروچه به مدت طولانی و به مرور زمان باعث حساسیت دندان میشود چرا که لایه مینای دندان را میساید. اما راه حل ساده ای برای این مشکل وجود دارد: از محافظ دهان هنگام خواب استفاده کنید.

  Gum recession

  پسروی لثه در اثر ضعیف بودن بهداشت دهان و دندان (بخش کرمی رنگ در تصویر بالا نشان دهنده نمایان شدن لایه عاج دندان است).

   

  بهداشت دهان را رعایت کنید

  در سلامت دهان و دندان هیچ چیزی به اندازه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن اهمیت ندارد. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بهترین راه مراقبت از دندانهاست. با این کار از پسروی لثه جلوگیری میکنید در نتیجه دچار حساسیت دندان نمیشوید.

 • مسواک زبان چیست و چطور می توان به کمک آن بوی بد دهان را از بین برد؟ مسواک زبان چیست و چطور می توان به کمک آن بوی بد دهان را از بین برد؟

  مسواک زبان چیست و برای جلوگیری از بوی بد دهان چطور باید مسواک زدن؟ 

  مسواک زبان برای جلوگیری از بوی بد دهانممکن است شما نیز از آن دسته افراد باشید که دو بار در روز و یا حتی بیشتر مسواک میزنید اما هنوز دهانتان بوی بدی میدهد و نمیدانید علت بوی بد دهانتان چیست. اگر چنین است ممکن است مسواک زبان به کار شما آید


  بهتر است بدانید هر بار که مسواک میزنید باید زبانتان را هم تمیز کنید. اگر روش صحیح مسواک زدن زبان را بلد نباشید، از بوی بد دهان خلاص نمیشوید. در اینجا با روش تمیز کردن زبان در هنگام مسواک زدن آشنا میشوید.


  روش صحیح مسواک زدن زبان

  روش صحیح مسواک زدن زبانپس از این که دندانهایتان را خوب مسواک زدید، به سراغ نظافت زبان بروید. برای این کار تنها کافیست از موهای مسواک استفاده کنید و لازم نیست ابزار مخصوص زبان شوی داشته باشید.
  اگر هم مایل به استفاده از تمیز کننده مخصوص زبان هستید، میتوانید مسواکهایی خریداری کنید که پشت سر آنها سطح برس مانندی برای تمیز کردن زبان وجود دارد (شکل زیر) و یا این که یک زبان شوی مجزا بخرید.

  پشت برس مانند مسواک برای مسواک زدن زبان
  زبان محل مناسبی برای پنهان شدن باکتریها و ذرات غذاست. این ذرات در یک لایه نازک مخاطی محبوس میشوند. برای پاک کردن زبان از ذرات غذا و میکروبها مقدار کمی خمیر دندان استفاده کرده و به دقت روی زبان را مسواک بزنید.
  برای مسواک زدن زبان از ته زبان شروع کنید و سپس مسواک را به جلو به سمت نوک زبان بکشید. تمامی سطح زبان را با فشار ملایم تمیز کنید و کار را با شستشو با آب تمام کنید.

   

  استفاده از مسواک زبان

  برای تمیز کردن بهتر زبان میتوانید از مسواک مخصوص زبان کمک بگیرید. انواع مختلف مسواک زبان در زیر آمده است.

   زبان شوی فلزی

  مسواک زدن زبان با زبان شو

  زبان شو

  انواع مختلف مسواک زبان یا زبان شو

  مسواک زبان معمولا از پلاستیک انعطاف پذیر و نرمی ساخته میشود و با ملایمت یک لایه نازک مخاطی که حاوی ذرات غذا و باکتریهاست را از سطح زبان جدا کرده و از دهان میکند. مسواک زبان را پس از هر بار استفاده در زیر آب گرم بشویید.
  اگر احساس کردید زبانتان درد میکند یا خونریزی کرده است، مسواک را خیلی محکم به زبان کشیده اید. مسواک زدن زبان باید با ملایمت و فشار بسیار کم انجام شود. در هنگام تمیز کردن زبان بیشتر بر خط میانی زبان که حجم باکتریهای تولید کننده بوی بد در آن بیشتر است، تمرکز کنید.

  مسواک مخصوص زبان
  چند مرتبه در روز باید زبان را تمیز کنیم؟

  هر بار که دندانهایتان را مسواک میزنید، کار را با تمیز کردن زبان به اتمام برسانید. حداقل باید یک بار صبح و یک بار شب پیش از خواب زبانتان را تمیز کنید. اگر دچار مشکل خشکی دهان هستید یا در اواسط روز طعم بدی در دهانتان احساس میکنید، میتوانید از تمیز کردن زبان برای رفع این مشکل استفاده کنید.
  استفاده از دهانشویه پس از تمیز کردن زبان باعث میشود دهان مرطوب شده و باکتریهای باقیمانده نابود شوند.
  به خاطر داشته باشید تازگی نفس را تنها با مسواک زدن نمیتوانید ایجاد کنید بلکه باید به زبان خود نیز توجه کافی داشته باشید.

  تماس با دکتر هاجر