کدام نوشیدنی ها برای دندان مضر هستند؟

غذاها و نوشیدنی ها از اولین لحظه ورود به دهان، می توانند تأثیر چشمگیری بر سلامتی شما داشته باشند.
تاثیری که نوشیدنی ها بر روی دندان های شما می گذارد به موارد مختلفی بستگی دارد، اما در درجه اول توسط اسیدیته کلی تعیین می شود. هر چیزی که در مقیاس pH 5.5 یا کمتر باشد، اسیدی در نظر گرفته می شود. غذاها و نوشیدنی های اسیدی مینای دندان را نرم می کنند که باعث حساسیت دندان ها و آسیب پذیری آنها مانند حفره ها می شود. نوشیدنی هایی که هم از نظر اسید و هم از قند بالایی برخوردار باشند، آسیب مضاعفی دارند.

1. نوشیدنی های الکلی

این نوع نوشیدنی ها برای مینای دندان آسیب زاست. در این میان رنگ قرمز برای سلامت دندان بهتر است، اما به طور کل برای دندان های شما مفید نیست.
PH نوشیدنی های الکلی متفاوت است، اما اثرات خشک کردن دهان در آنها یکسان است و به این دلیل که مردم (معمولاً) نوشیدنی های خود را به آرامی می نوشند، به الکل زمان بیشتری می دهد تا آسیب برساند.

2. آب

شین می گوید، آب در دندان تأثیر زیادی ندارد. در صورت وجود ، مفید است. رطوبت باعث افزایش جریان بزاق و جریان مواد معدنی محافظ درون بزاق می شود که دندان ها را از پوسیدگی محافظت می کند.

3. آب گازدار

ممکن است مضر به نظر نرسد و ظاهر آن فریبنده باشد. آب گازدار تمایل به سطح pH بین 74/2 تا 34/3 دارد. این امر حتی از آب پرتقال نیز به آن قابلیت فرسایش بیشتری می دهد.

4. قهوه

قهوه حاوی موادی به نام تانن است که نوعی پلی فنول است (این عناصر ریز مغذی است که در غذای گیاهی یافت می شود) که در آب تجزیه می شود. این تانن در نوشیدنی هایی مانند شراب یا چای نیز یافت می شود. تانن باعث می شود که ترکیبات رنگی به دندان شما بچسبند. وقتی این ترکیبات بچسبند، می توانند یک رنگ زرد ناخواسته را پشت سر بگذارند. از این رو بهتر است دهان خود را بعد از نوشیدن قهوه آبکشی کنید.

5. شیر

بسیاری از اجزای شیر، از جمله پروتئین ها و مواد معدنی مانند کلسیم، از اتصال و رشد بسیاری از باکتری های ایجاد کننده حفره در دهان شما جلوگیری می کنند.
با pH بالاتر از 6.5 ، شیر برای حفظ سلامت و سلامت دندان ها گزینه ای عالی است.

6. نوشابه

این فقط برای دور کمر شما مضر نیست! نوشابه می تواند تعدادی از دندان های شما را ایجاد کند. و گرچه عقل سلیم ممکن است به شما بگوید که انواع بدون قند چندان بد نیستند ، اما علم چیز دیگری می گوید.
مطالعات نشان داد که در واقع اختلاف در انحلال مینا بین نوشابه های رژیمی و نوشابه های معمولی در یک مارک وجود ندارد، بنابراین محتوای قند در واقع تمام داستان را بیان نمی کند. به نظر می رسد اسیدیته و ترکیب کلی نوشیدنی نقش مهمی در تجزیه مینای دندان دارد.

7. آب میوه طبیعی

بیشتر آب میوه ها غلیظ هستند و در نتیجه شما را در معرض اسید بسیار بیشتری قرار می دهد نسبت به اینكه بخواهید این میوه را به صورت طبیعی آن بخورید.
می توانید آب میوه را با حدود 50 درصد آب رقیق کنید تا آسیب احتمالی آن کاهش یابد.

8. چای

چای با دندان شما چه می کند؟ بستگی دارد که از چه نوع چای صحبت می کنید.
چای های دم کرده به طور معمول دارای pH بالای 5.5 هستند که از منطقه خطر خارج است. چای سبز حتی ممکن است اثرات مثبتی بر سلامت لثه و جلوگیری از پوسیدگی داشته باشد.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا