10 ترفند برای مراقبت از دندان ها

مراقبت از دندان ها اهمیت ویژه ای دارد و حتی در طول عمر تاثیر گذار است. بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندان پزشک از جمله کارهایی است که برای حفظات سلامت دندان و لثه انجام می دهیم. در این مقاله قصد داریم چند نکته برای کمک به مراقبت از دندان ها را یاد آوری کنیم:


1. بدون مسواک زدن به خواب نروید

در طول روز حداقل دو بار دندان های خود را مسواک بزنید. بهترین زمان برای مسواک زدن درست بعد از صرف غذاست. ولی به خاطر داشته باشید که تحت هیچ شرایطی بدون مسواک زدن به خواب نروید. میکروب ها و پلاک هایی که در طول روز روی دندان تجمع می یابند، باید قبل از خواب از بین بروند. یک مسواک با سری کوچک انتخاب کنید که به دندان های عقب نیز دسترسی بهتری داشته باشید. همچنین فراموش نکنید که برس های نرم برای مراقبت از لثه، بهتر هستند.

2. از خمیر دندان فلوراید استفاده کنید

فلوراید به سخت شدن مینای دندان کمک می کند و خطر از بین رفتن و ریزش آن را کاهش می دهد. در واقع یک دفاع پیشرو در برابر فساد دندان است که با مبارزه با میکروب ها مانع از پوسیدگی دندان می شود.

3. از نخ دندان استفاده کنید

بسیاری از کسانی که مسواک می زنند از نخ دندان غافل هستند. مواد غذایی که لای دندان ها گیر می کنند، منجر به تحریک لثه و پوسیدگی می شوند. شاید این کار برای برخی از افراد مانند کودکان و یا سالمندان سخت باشد. می توانید از ابزارهای موجود در داروخانه ها برای این کار استفاده کنید.

4. دهان شویه استفاده کنید

دهان شویه به سه طریق به سلامت دندان کمک می کند. میزان اسید دندان را از بین می برد. بخش هایی از دهان را که مسواک زدن آن سخت است، تمیز می کند و مجددا مواد موجود در بین دندان ها را خارج می کند.

5. آب بیشتری بنوشید

آب بهترین نوشیدنی برای سلامت، از جمله سلامت بهداشت دهان و دندان است. نوشیدن آب بعد از هر وعده غذایی، اثرات منفی غذاها و نوشیدنی های چسبناک و اسیدی را از بین می برد.

6. میوه ها وسبزی جات ترد بخورید

خوردن سبزی جات تازه و ترد حاوی فیبر به سلامت دندان کمک می کند. از خوردن مواد فرآوری شده، اجتناب کنید.

7. درست مسواک بزنید

مسواک زدن باید دو تا سه دقیقه طول بکشد. همچنین به خاطر داشته باشید که باید برس مسواک را به آرامی با حرکات ملایم دایره ای روی دندان حرکت دهید. روزانه دندان هایتان را بشویید. از یک حرکت نرم و ملایم چرخاندن آب در دهان کمک بگیرید.

8. نوشیدنی های اسیدی و قندی را محدود کنید

اسید غذا جنس دندان را نرم می کند و مواد معدنی مینای دندان را تخلیه کرده و باعث ایجاد حفره و پوسیدگی می شود. در موارد شدید ممکن است دندان ها دودی رنگ شوند. همچنین با خوردن غذاهای شیرین، باکتری های موجود در پلاک، قند را به اسید تبدیل کرده و باعث پوسیدگی دندان می شود.

9. زبان را نادیده نگیرید

پلاک های ایجاد شده روی دندان می تواند روی زبان نیز تشکیل شود. این موضوع نه تنها باعث بوی بد دهان شده، بلکه به سایر مشکلات بهداشت دهان نیز منجر می شود. هر زمانی که مسواک می زنید برس را بر روی زبان خود نیز بکشید.

10. از آسیب و شکستگی دندان جلوگیری گیری کنید

ازدندان هایتان برای کاری جز جویدن استفاده نکنید. برای شکستن آجیل هرگز از دندان کمک نگیرید. در این صورت آسیب جدی به آن وارد خواهید کرد. هنگام ورزش از یک گارد دهان برای جلوگیری از آسیب های احتمالی، استفاده کنید. دندان شکسته را در جای خود نگه دارید. اگر این امکان وجود ندارد آن را در شیر یا پلاستیک قرار داده و به سرعت به دندان پزشک مراجعه کنید.

11. به طور منظم به دندان پزشک مراجعه کنید

بهتر است حداقل سالی دو بار به دندان پزشک مراجعه کنید. در صورت داشتن درد و خون ریزی لثه هرگز مراجعه به پزشک را به تعویثق نیندازید.