ارتودنسی دندان کودکان

بسیاری از افراد سوال می پرسند که انجام ارتودنسی برای کودکان امکان پذیر است یا خیر؟ در پاسخ به این افراد باید بگوییم که انجام ارتودنسی دارای محدودیت سنی نمی باشد در حقیقت کودکان نیز می توانند ارتودنسی دندان انجام دهند ولی طبق نظریه سازمان ارتودنتیست های آمریکا، بهترین زمان برای مراجعه کودکان برای انجام ارتودنسی 7 سالگی می باشد زیرا در این سن کودکان ترکیبی از دندان های شیری و اصلی دارند که در این صورت تشخیص و اصلاح دندان ها برای پزشک راحت تر است. در حالت کلی اگر بخواهیم یک رنج سنی برای ارتودنسی کودکان تعریف کنیم از سن 8 الی 14 سالگی می باشد.


چه زمانی کودکان نیاز به ارتودنسی دارند؟


بسیاری از کودکان دندان های کج و نامرتبی دارند و چون دندان های کودکان شیری می باشد اطرافیان فرض بر این دارند که با افتادن دندان های شیری و رشد دندان های اصلی، کجی و نامرتبی دندان ها از بین می رود ولی گاها این نامرتبی یک مشکل ساده نیست و شاید اوربایت و آندربایت باشد. اوربایت به این معناست که فک بالا بزرگتر از فک پایین است و آندربایت یعنی فک پایین بزرگتر از فک بالا است. در صورتی که کودک به اوربایت و یا آندربایت مبتلا باشند حتماً باید ارتودنسی انجام شود.
در حالت کلی اگر بخواهید بدانید چه کودکانی نیاز به ارتودنسی دندان دارند باید دقت کنید که کودکانتان دچار مشکلات زیر هستند یا خیر. این مشکلات به شرح زیر می باشد:
- در صورتی که کودک زود و یا خیلی دیر دندان های شیری خود را از دست دهد.
- در صورتی که کودک هنگام جویدن غذا و یا گاز زدن دچار درد شود.
- کودک از راه دهان عمل تنفس را انجام دهد.
- مکیدن انگشتان
- در صورتی که کودک هنگام باز و بسته کردن دهان فکش صدا دهد.
- کودک دارای دندان های شلوغ، نامرتب و نامنظم باشد.
- در صورتی که در سنین 7 یا 8 سالگی دندان های جلویی کودک بسیار نامرتب باشد.
- در صورتی که دندان ها و فک کودک با بخش های دیگر صورت تناسب نداشته باشد.
- در صورتی که روی هم رفتگی دندان های کودک غیرطبیعی باشد.


انواع ارتودنسی کودکان


همان طور که واقف هستید ارتودنسی ها در دو حالت ثابت و یا متحرک می باشد که این حالت ها برای کودکان نیز استفاده می شود ولی بریس هایی که برای کودکان می توان استفاده کرد به شرح زیر است:
- استیل ضدزنگ
- بریس پلاستیکی
- بریس سرامیکی
- بریس های ترکیبی
بریس های ضدزنگ یکی از محبوب ترین بریس ها برای ارتودنسی می باشد. در حالت کلی هر یک از بریس ها یک سری ویژگی های منحصربه فرد دارند که سبب می شود از لحاظ قیمت با یکدیگر متفاوت باشند.
برای انجام ارتودنسی در بلوار کشاورز با مناسب ترین قیمت با شماره های 02166928546، 02166925382 و یا 09904491254 تماس بگیرید.


فواید انجام ارتودنسی برای کودکان


1- وسیع شدن سقف دهان: با توجه به اینکه در سنین کودکی، فک و دهان در حال رشد می باشد در صورتی که کام کودک نیاز به گسترش داشته باشد با انجام ارتودنسی می توان آن را گسترش داد. گسترش کام سبب می شود که دندان های اصلی کودک پس از در آمدن در موقعیتی درستی قرار بگیرند و دیگر نامنظمی دندان رخ نمی دهد.
2- افزایش اعتماد به نفس در کودکان
3- جلوگیری از درمان های پیچیده: انجام ارتودنسی در کودکی سبب می شود جلوی بسیاری از بیماری های پیچیده ای که امکان دارد در بزرگسالی برای دهان و دندان شخص به وجود بیاید گرفته شود زیرا در کودکی فک و دهان در حال رشد می باشد و جلوگیری از مشکلات و بیماری های دهان راحت تر از بزرگسالی است.


نحوه مراقبت و نگهداری از ارتودنسی کودکان


اگر کودکتان ارتودنسی دندان انجام داده است باید موارد زیر را جهت مراقبت و نگهداری از ارتودنسی برای کودک انجام دهید:
1- روزی یک بار با استفاده از نخ دندان باید مابین دندان ها و بریس های ارتودنسی تمیز شود.
2- هر 6 ماه یک بار باید کودک خود را برای چکاب دندان و دهان، نزد پزشک معالجش ببرید.
3- با توجه به اینکه ذرات غذایی بین دندان ها باقی می ماند بعد از غذا حتما به کودک خود گوشزد کنید تا دندان های خود را با مسواک نرم و خمیردندان فلورایدی شستشو دهند.
4- هر سه ماه یک بار مسواک کودک خود را تعویض کنید.
5- مصرف قند و نشاسته کودک خود را کاهش دهید زیرا ذراتی از این مواد که در دندان ها باقی می ماند تبدیل به اسیدهای مضر می شود و سبب آسیب زدن به دندان ها و لثه ها می شود ( اسیدها هم چنین سبب افزایش پلاک دندان می شوند ).
6- به کودکان خود غذاهایی که نیاز به جویدن سخت دارند و یا چسبناک است ندهید زیرا این موادها به تجهیزات ارتودنسی می چسبند و به آن ها آسیب می رسانند.