نگهدارنده ارتودنسی پس از دراوردن براکت

درمان ارتودنسی

اگر دندان‌هایتان کج و چرخیده است یا جلو زدگی دارد و یا سطح جونده دندان‌های بالا و پایین بر یکدیگر منطبق نیستند، باید درمان ارتودنسی انجام دهید. درمان ارتودنسی به کمک براکت انجام می‌شود. سیستم براکت از نگینهای براکت و سیم ارتودنسی تشکیل شده است که به دندان‌ها متصل می‌شوند. طول دوره درمان براکت بسته به شرایط از چند ماه تا چند سال ممکن است متفاوت باشد.

پس از این که دوره درمان ارتودنسی به پایان رسید و ارتودنتیست براکت را از دهان شما خارج کرد، هنوز کار به پایان نرسیده است بلکه باید از وسیله ارتودنسی دیگری به نام ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی استفاده کنید.

نگهدارندة ارتودنسی یا ریتینر

نگهدارندة ارتودنسی که به آن ریتینر نیز گفته می‌شود یک وسیله ارتودنسی است که پس از پایان سیم‌ کشی دندانها با براکت، در دهان قرار می‌گیرد تا آنها را در موقعیت جدید تثبیت نماید. علت این است که پس از پایان درمان ارتودنسی و درآوردن براکت، هنوز دندان‌ها تمایل دارند به موقعیت پیشین باز گردند. به همین علت با کمک نگهدارنده دندان‌ها در موقعیت جدید نگه داشته می‌شوند. مدت استفاده از ریتینر ممکن است چند ماه تا چند سال باشد. حتی گاهی اوقات در برخی شرایط ارتودنتیست توصیه می‌کند تا آخر عمر از این وسیله استفاده کنید.

انواع نگهدارندة ارتودنسی

به‌ طور کلی نگهدارنده ارتودنسی ممکن است ثابت و یا غیر ثابت (متحرک ) باشد. نگهدارندة ثابت به سطح پشتی دندان‌ها چسبانده می‌شود در حالی ‌که نگهدارندة غیر ثابت چسبانده نمی‌شود و بیمار می‌تواند آن را هر زمان که می‌خواهد در بیاورد.

نگهدارندة ثابت ارتودنسی

نگهدارندة ثابت یک سیم منحنی است که به سطح پشت دندان‌های پایینی چسبانده می‌شود. بنابراین در معرض دید قرار ندارد و کسی متوجه آن نمی‌شود.

نگهدارندة غیر ثابت ارتودنسی

  • نگهدارندة هالی - این وسیله ارتودنسی شامل یک بدنه پلاستیکی و ضمایم و سیم فلزی است که به کمک آنها در جای خود در فک بالا ثابت می ماند. این وسیله را هنگام غذا خوردن و مسواک زدن باید دربیاورید.
  • نگهدارندة اسیکس - این وسیله همانند یک تری شفاف است که دندان‌ها را احاطه می‌کند. این وسیله یک بخش فلزی ندارد و کاملاً از پلاستیک ساخته می‌شود.

مراقبت از نگهدارنده ارتودنسی

در زمانی که از نگهدارنده ارتودنسی ثابت باید استفاده کنید، رعایت بهداشت دهان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند تا جلوی پوسیدگی دندان و عفونت لثه گرفته شود. در صورتی که نگهدارنده ثابت دارید، هنگام نخ دندان کشیدن باید بیشتر مراقب باشید. در صورتی که نگهدارندة غیر ثابت دارید، هنگام مسواک کردن آن را از دهان خارج می‌کنید، بنابراین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن طبق روال معمول انجام شود. با این حال باید نگهدارنده را هر بار که از دهان خارج می‌کنید خوب تمیز کنید.