آیا راهی برای صاف کردن دندان ها بدون ارتودنسی وجود دارد؟

با استفاده از براکت های ارتودنسی، با فشار و کنترل دندان های شما به تدریج جابجا و صاف می شوند.
دندانهایی که نامرتب یا شلوغ هستند ، دندانهایی که شکاف زیادی بین آنها وجود دارد و خطوط فک که به طور مرتب به هم نزدیک نمی شوند اغلب با براکت درمان می شوند.
براکت ها امکان درمان انعطاف پذیر را فراهم می کنند که متناسب با نحوه پاسخ دهی دندان های شما به چینش باشد.
براکت ها همچنین این مزیت را دارند که حداقل تهاجمی هستند، باعث کمترین ناراحتی می شوند و زمانی که تحت معالجه هستید نیازی به زمان بهبودی ندارند.
به همین دلایل ، از مدت ها قبل براکت ها برای درمان نامرتب بودن دندان ها و فک ها گزینه ای محبوب بوده اند.
تنها جایگزین ثابت شده برای براکت ها جراحی فک است که همه افراد معیارهای آن را ندارند.
برخی از انجمن ها و اطلاعات آنلاین وجود دارد که ادعا می کند شما می توانید برای جلوگیری از براکت ها، درمان ارتودنسی خود را در خانه انجام دهید. این مهاربندها و گزینه های خانگی می توانند به طور دائمی به دندان های شما آسیب برسانند.

انواع براکت ها

اگر به تهیه براکت فکر می کنید ، ممکن است جوانب مثبت و منفی سه نوع اصلی را بسنجید.

فلز

براکت های فلزی به سبک سنتی براکت های دندانی است. معمولاً از فولاد ضد زنگ یا تیتانیوم ساخته می شوند، از براکت های فلزی، حلقه های الاستیک و سیم های قوسی تشکیل می شوند که فشار ثابت و ملایمی بر روی دندان های شما وارد می کنند.
با گذشت زمان ، فشار بر روی دندان ها به این معنی است که دندان های شما به تدریج حرکت می کنند و فک شما تغییر شکل می دهد تا مطابق با شکل سیم براکت ها باشد.

سرامیک

اینها با استفاده از همان مفهوم براکت های فلزی کار می کنند. براکت های سرامیکی از براکت های شفاف به جای دستگیره های فلزی استفاده می کنند ، که باعث می شود کمتر دیده شوند (اگرچه در بیشتر موارد ، هنوز هم می توانید بفهمید که شخصی از آنها استفاده می کند).
براکت های سرامیکی همچنین دارای یک سیم پیچ و حلقه های شفاف شفاف هستند تا با استفاده از فشار ثابت و ملایم ، به آرامی موقعیت دندان های خود را تغییر دهند.

براکت نامرئی

سیستم های مهاربند "نامرئی" به مجموعه ای از ترازهای واضح اشاره دارد که شما در تمام طول روز می پوشید ، به استثنای زمان غذا خوردن. این مهاربندهای غیر سنتی ، که بعضاً با نام تجاری Invisalign نیز خوانده می شود قابل مشاهده نیستند.
این تراز کننده های شفاف توسط یک متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک تجویز می شوند و دقیقاً مانند براکت ها عمل می کنند و با فشار بر روی دندان ها ، به تدریج شکل آنها تغییر می کند.

آیا نگهدارنده ها می توانند بدون براکت دندانها را صاف کنند؟

"نگهدارنده" به یک دستگاه دندانپزشکی مبتنی بر سیم گفته می شود که یک شب می پوشید تا دندان های خود را پس از استفاده از براکت، مرتب نگه دارید. به راحتی نمی توانید هر شب نگهدارنده بخوابید یا از نگهدارنده شخص دیگری برای صاف کردن دندان های خود بدون براکت استفاده کنید.
اگر دندان های شما فقط کمی کج یا شلوغ است ، دندانپزشک شما ممکن است به جای مجموعه کامل از براکت ها ، یک نگهدارنده ثابت را توصیه کند. در برخی موارد ، حتی ممکن است بتوانید از یک نگهدارنده متحرک به عنوان بخشی از درمان دندان های بسیار کمی شلوغ استفاده کنید.
برنامه های درمانی ریتینر فقط باید تحت نظارت دقیق متخصص ارتودنسی که آنها را تجویز کرده است ، دنبال شود.

آیا باید سعی کنم بدون براکت در خانه دندانهایم را صاف کنم؟

شما نباید سعی کنید دندان های خود را بدون بریس در خانه صاف کنید.
صاف کردن دندان های خود با یک نگهدارنده قرض گرفته شده ، نوارهای لاستیکی ، گیره های کاغذی ، پشت گوشواره ، تجهیزات خود ساخته یا سایر داروهای DIY که به صورت آنلاین ذکر شده بسیار بعید به نظر می رسد.
اگرچه آموزش های آنلاین وجود دارد که به افراد آموزش می دهد چگونه بریس های خود را ایجاد کنند ، اما پیروی از این دستورالعمل ها ایده بدی است. عوارض جانبی احتمالی تلاش برای صاف کردن دندان های خود بدون نظارت دندانپزشک یا ارتودنسی بسیار بدتر از داشتن دندان هایی صاف و صاف نیست.
دندان ها ریشه احاطه شده توسط رباط هایی هستند که دندان های شما را محکم در خط لثه محکم می کنند. وقتی می خواهید دندان های خود را صاف کنید، می توانید فشار زیادی به این ریشه ها و رباط ها وارد کنید. این می تواند باعث از بین رفتن یا فشار شدید ریشه ها به رباط ها شود و احتمالاً باعث از بین رفتن دندان شود.

عوارض جانبی بالقوه عبارتند از:

پوسیدگی دندان
دندانهای ترک خورده
مینای دندان ضعیف شده
بریدگی در لثه ها
عفونت دهانی
درد شدید
دندانهایی که می ریزند
مال اکلوژن

تنها جایگزین اثبات شده و ایمن برای براکت - جراحی

در برخی موارد ، یک جراح دهان و دندان می تواند با انجام یک روش جراحی نحوه تراز شدن دندان های شما را تغییر دهد.
اگر قرار گرفتن دندان ها و فک در زندگی روزمره شما باعث بروز مشکلات قابل توجهی شود ، ممکن است یک دندانپزشک یک روش درگیرتر را به نام جراحی ارتوگناتیک توصیه کند.