اهمیت بهداشت دهان و دندان ، همیشه لبخند سلامت داشته باشید

چرا سلامت دهان و دندان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؟

ملاقات منظم با دندانپزشک نه تنها به شما کمک می کند لبخند زیبایی داشته باشید بلکه به سلامت دهان و دندان هم کمک می کند و شما را از بیماری های مزمن محافظت می نماید.
تحقیقات انجام شده در سال های اخیر نشان می دهد سلامت دهان و دندان منعکس کننده شرایط کلی بدن است. به عنوان مثال زمانی که دهان سالمی دارید می توانید از سلامت کلی بدن هم مطمئن شوید. همچنین تحقیقات انجام شده نشان می دهد سلامت دهان و دندان از بروز برخی از بیماری های خاص هم پیشگیری می کند.

بیماری های لثه و عوارض ان بر روی سلامتی:

بر اساس تحقیقات انجام شده ارتباط تنگاتنگی بین بیماری های لثه و بیماری های مختلف همچون سکته و بیماری های قلبی وجود دارد. زنانی که با بیماری های لثه دست و پنجه نرم می کنند ممکن است نوزادانی به دنیا بیاورند که به هنگام تولد وزن پایینی دارند.
سایر تحقیقات هم نشان می دهد که بیش از 90 درصد کل بیماری های سیستمیک( بیماری هایی شامل اندام های مختلف یا کل بدن هستند)نشانه های دهان و دندانی همچون لثه های متورم، زخم دهان و دهان خشک را از خود بروز می دهند.برخی از این بیماری ها عبارتند از :
• دیابت
• سرطان دهان
• بیماری های قلبی
• بیماری کلیوی
از آنجایی که بیشتر افراد به طور منظم دندان های خود را بررسی می کنند دندانپزشک شان می تواند وجود چنین مشکلاتی را در همان مراحل اولیه شناسایی نماید.
مشکل در دهان و دندان می تواند به بیماری های دیگری هم منجر شود:
اگر توجهی به لثه ها و دندان های خود ندارید باید بدانید که بهداشت دهان و دندان به مشکلات دیگری همچون درد صورت، مشکلات قلبی و سایر اندام های بزرگ، مشکلات گوارشی منجر می شود.

برای بهبود سلامت دهان و دندان چه کاری می توان انجام داد؟

خوب باید به طور منظم و هر شش ماه یکبار به سراغ دندانپزشکتان بروید. بررسی و معاینه دندان ها و لثه ها به شما کمک می کند مشکلات مربوط به آن را در همان مراحل اولیه شناسایی کنید.

لیست دیگر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا