غذاهای مفید برای سلامت دهان و دندان

زمانی که صحبت از سلامت دهان و دندان به میان می آید، مواد غذایی مصرفی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود. غذاهای شکردار همچون نوشابه، شیرینی و شکلات ها می توانند به پوسیدگی سریع تر دندان ها منجر شوند. در این مقاله قصد داریم غذاهای سالمی را فهرست کنیم که به بهبود سلامت دهان و دندان ها کمک می کند.

غذاهای مفید برای دندان

پنیر:

اگر عاشق پنیر هستید حالا دلیل دیگری برای خوردن آن هم خواهید داشت. یکی از مطالعات انجام شده در سال 2013 نشان می دهد خوردن پنیر PH موجود در دهان را افزایش می دهد و خطر پوسیدگی دندان ها را کمتر می کند.

ماست:

همانند پنیر، ماست هم کلسیم و پروتئین بالایی دارد و همین امر باعث می شود گزینه عالی برای افزایش سلامت دندان ها و قدرت آن ها باشد. پروبیوتیک ها یا همان باکتری های مفید موجود در ماست هم برای لثه ها مفید است.

سبزیجاتی با برگ سبز:

این روزها همه ما به خوبی می دانیم که سبزیجاتی با برگ سبز از اهمیت و ارزش غذایی زیادی برخوردارند. این مواد دربرگیرنده مواد معدنی و ویتامین ها هستند و در عین حال کالری اندکی وارد بدن می کنند.
سبزیجات با برگ سبز همچون کلم و اسفناج می توانند سلامت دهان و دندان ها را بهبود ببخشند. این مواد کلسیم زیادی دارند. آن ها در برگیرنده اسید فولیک هستند و می توانند بیماری های لثه در زنان باردار را درمان کنند.

سیب:

میوه هایی همچون سیب اگرچه شیرین هستند اما فیبر و آب بالایی دارند. خوردن سیب بزاق زیادی در دهان ایجاد می کند و همین امر به شستن باکتری ها و باقی مانده غذاها از دهان کمک می کند. بافت فیبری میوه ها هم لثه ها را تحریک می کند .

هویج:

هویج هم همانند سیب پر از فیبر است. خوردن هویج خام در انتهای وعده غذایی تولید بزاق در دهان را افزایش می دهد و خطر پوسیدگی و کرم خوردگی دندان ها را کمتر می نماید. همین امر باعث بهبود سلامت دهان و دندان می شود.