ژنتیک چه نقشی در سلامت دهان و دندان دارد؟

به گفته دندانپزشکان داشتن برنامه مراقبتی خوب برای دندان ها، به دلایل زیبایی و سلامتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر تا به حال سری به مطب دندانپزشکان زده باشید حتما توصیه های آن ها را برای سلامت دهان و دندان به خاطر دارید.
دندانپزشکان و متخصصان این حوزه توصیه می کنند به طور منظم دندان های خود را مسواک بزنید، از نخ دندان استفاده کنید و دهان خود را از باکتری ها و میکروب ها عاری سازید. استفاده از چنین روش هایی از بروز مسائلی همچون کرم خوردگی دندان ها، بیماری های لثه و از دست رفتن دندان ها پیشگیری می کند اما نکته مهمی در اینجا وجود دارد که بیشتر افراد آن را نادیده می گیرند.
ژنتیک و فاکتورهای ژنتیکی هم می تواند بر روی سلامت دهان و دندان تاثیرگذار باشد. خوب همانطور که می دانید اینگونه فاکتورها تحت کنترل ما نیستند. شما چیزی بیشتر از رنگ چشمان و پوستتان را از والدین به ارث می برید. در چنین شرایطی باید بدانید احتمال به ارث بردن برخی از مشکلات دهان و دندان از والدین هم وجود دارد. حتی آن هایی که به طور مرتب به سراغ دندانپزشک می روند و از دندان های خود به خوبی مراقبت می کنند هم ممکن است با این مشکلات ژنتیکی دست و پنجه نرم کنند.

سلامت دهان و ژنتیک


ژنتیک چگونه می تواند بر روی سلامت دهان و دندان شما تاثیرگذار باشد؟


خوب حالا یک سوال مهم به ذهن خطور می کند. ژنیک چگونه می تواند بر دندان های شما تاثیر بگذارد؟ فاکتورهای ژنتیکی مختلفی هستند که در چنین شرایطی بر روی دندان ها اثر می گذارند. این فاکتورها می توانند همتراز بودن دندان ها را تعیین کنند و به شما بگویند علی رغم مراقبت های دندانی مناسب چقدر احتمال دارد با کرم خوردگی و سایر مشکلات دندانی روبرو شوید.
ترکیب شیمیایی بزاق هم نشان می دهد دهان چگونه می تواند اسیدی که به تشکیل پلاک های دندانی و در نهایت خراب شدن آن منجر شود را خنثی نماید. اگر دندان های شما شیارها و درزهای زیادی داشته باشد اسید بیشتر در این نواحی نفوذ می کند و برای مدت زمان طولانی تری در ان باقی می ماند. همین امر باعث می شود پاک کردن چنین مواردی به کمک مراقبت های دندانی خانگی دشوار گردد.
پريودنتيت یا همان التهاب لثه نیز به ژنتیک مرتبط است. سابقه خانوادگی بیماری های لثه نیز شما را در معرض این بیماری ها قرار می دهد. اگر سیستم ایمنی ضعیفی از خانواده خود به ارث برده باشید بازیابی و بهبود بیماری های لثه که در آن عفونتی ایجاد شده است دشوارتر خواهد بود.