فواید و مزیتهای اینلی و آنلی

گاهی اوقات ممکن است برای پر کردن دندان به جای روش معمولی، از اینلی و آنلی (اینله و آنله) استفاده شود. با اینلی و آنلی می‌توان دندانی را که به واسطه آسیب ‌دیدگی یا پوسیدگی گسترده  تضعیف شده و به خطر افتاده است، تقویت کرده و نجات داد. این ترمیم‌های دندانی اگر چه بزرگ‌تر از پرشدگی معمولی دندان هستند اما روشی محافظه کارانه تر در مقایسه با روکش محسوب می‌شوند.

هنگامی که می‌خواهید دندان خود را پر کنید، ابتدا دندانپزشک بخش‌های پوسیده و آلوده دندان‌ را تراشیده و تخلیه می‌کند و سپس در همان جلسه، مواد پر کننده دندان در فضای خالی دندان قرار می‌دهد اما در اینلی یا آنلی پس از تخلیه مواد آلوده و پوسیده، قالب ‌گیری انجام شده و قالب به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می‌شود تا ترمیم در آنجا ساخته شود. پس از آماده شدن ترمیم مجدداً مراجعه می‌کنید تا ترمیم بر روی دندان قرار بگیرد و به آن چسبانده شود. در صورتی که کلینیک دندانپزشکی مجهز به تکنولوژی کد / کم باشد در همان جلسه اول ترمیم به صورت دیجیتالی تراشیده و آماده می‌شود. اینلی و آنلی همرنگ دندان بوده و ظاهری کاملاً شبیه دندان طبیعی دارند.

 

فواید و مزیت‌های اینلی و آنلی

 

شکل- در شکل بالا به ترتیب از سمت راست به چپ روکش، آنلی و اینلی نشان داده شده است.

 

  • روشی کم تهاجمی و محافظه کارانه

 اینلی و آنلی محافظه کارانه تر و کم تهاجمی تر از روکش کردن دندان هستند و به دندانپزشک امکان می‌دهند بخش بیشتری از ساختار طبیعی و سالم دندان را حفظ نماید. دندانی که نیاز به اینلی یا آنلی پیدا کرده است را نمی‌توان با روش معمولی پر کرد چرا که بخش زیادی از ساختار دندان تخریب شده است و دندان نمی‌تواند مواد پرکننده را نگه دارد. برای ترمیم اینلی و آنلی دندانپزشک بخش کمتری از دندان را (در مقایسه با روکش) می‌تراشد.

  • استحکام و دوام بالا

 پرشدگی دندان از جنس آمالگام یا رزین کامپوزیت می‌باشد در صورتی که اینلی و آنلی غالباً از جنس پورسلین (سرامیک) ساخته می‌شود. پورسلین ماده ‌ای بسیار بادوام و مقاوم است که تا 70% می‌تواند استحکام دندان را افزایش دهد. طول عمر اینلی یا آنلی پورسلین در صورت مراقبت مناسب  20 تا 30 سال برآورد می‌شود در حالی‌ که پرشدگی رزین کامپوزیت همرنگ دندان تنها پنج سال است.

  • کاملاً شبیه دندان طبیعی

 این ترمیم‌های دندانی از نظر زیبایی بسیار مناسب هستند چرا که همرنگ دندان بوده و از نظر ظاهری کاملاً شبیه دندان می‌باشند. در صورتی که می‌خواهید پرشدگی قدیمی آمالگام دندان خود را عوض کنید این گزینه برای شما بسیار مناسب است. رنگ ترمیم پورسلین کاملاً مشابه رنگ دندان‌های دیگر انتخاب می‌شود تا هیچ تفاوتی بین ترمیم و دندان ایجاد نشود. از نظر خصوصیات بازتاب نور نیز این ترمیمها کاملاً شبیه مینای دندان عمل می‌کنند.

  • مقاوم به لک و تغییر رنگ

پورسلین دندانپزشکی در مقابل تغییر رنگ و لکه بسیار مقاوم است بنابراین نیازی نیست نگران تغییر رنگ ترمیم خود باشید. در صورتی که مرتباً مسواک بزنید رنگ ترمیم شفاف و سفید باقی خواهد ماند .

  • انبساط کمتر و اتصال بهتر با دندان

پرشدگی آمالگام دندان با تغییر دما منبسط و منقبض می‌شود بنابراین باعث تضعیف ساختار دندان شده و یا ممکن است ترک خورده یا از دندان جدا شود. شکستگی‌ها و ترک‌های کوچک ترمیم محل مناسبی برای تجمع باکتری‌ها و پنهان شدن آنها فراهم می‌کنند بنابراین احتمال پوسیدگی دندان افزایش می‌یابد. شکل و اندازه اینلی و آنلی با تغییرات دما تغییر نمی‌کند بنابراین ساختار آنها در بلند مدت حفظ شده و احتمال جدا شدن آن‌ها از دندان کمتر است.

 

  • مراقبت آسان

مراقبت از دندانی که اینلی یا آنلی دارد هیچ تفاوتی با دندان سالم طبیعی ندارد. بنابراین روزی دو مرتبه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و سالی دو مرتبه به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت همه دندان‌ها و لثه بررسی شود و در صورت وجود مشکل درمان به موقع انجام شود. در صورتی که ترمیم اینلی یا آنلی شل شده است، درد دارد، ترک خورده است یا جدا شده است هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید.