از کجا بدانیم نیاز به عصب کشی دندان داریم؟

دندان درد اغلب نشان دهنده بروز مشکلی جدی در دندان‌ها است اما دندان درد همیشه به معنی نیاز به عصب‌ کشی نیست. در بسیاری از موارد، دندانی که نیاز به عصب‌ کشی دارد هیچ علامتی نشان نمیدهد و متوجه آن نمی‌شوید. اما به طور کلی در بیشتر موارد دندان‌هایی که نیاز به عصب‌ کشی دارند، علائم و نشانه‌ های مشابهی بروز می‌دهند . در تمام مشکلات پزشکی، خود تشخیصی یک راهکار نادرست است و در دندانپزشکی این راهکار می‌تواند منجر به از دست دادن دندان شود چرا که در بسیاری از موارد تنها تشخیص حرفه ‌ای می‌تواند مشکلات دندانی را شناسایی نماید. در چنین مواردی اعتماد به خود بسیار اشتباه است و نتیجه آن تنها تحمل درد زیاد و مشکلات پیچیده دندانی خواهد بود.

 

چه زمانی باید عصب‌ کشی انجام شود؟

 

نیاز به عصب‌ کشی باید توسط متخصص بررسی شود اما خود بیماران نیز می‌توانند گاهی اوقات به نشانه ‌های آن پی ببرند و بر اساس آن به دندانپزشک مراجعه کنند.

علائم و نشانه ‌های نیاز به عصب‌ کشی که باید آنها آشنا شوید

همان ‌طور که گفته شد تنها دندانپزشک می‌تواند لزوم عصب‌ کشی را مشخص نماید اما علائم زیر به شما کمک می‌کند متوجه شوید دندانتان دچار مشکل جدی شده است:

درد
تورم
حساسیت لثه
احساس ناخوشی

در صورتی که فردی یک یا چند مورد از موارد ذکر شده را تجربه می‌کند احتمالاً مشکلی در وضعیت سلامت دهان او ایجاد شده است.

درد شدید همیشه به معنی نیاز به عصب‌ کشی نیست. در برخی موارد ممکن است دندان نیاز به جراحی داشته باشد در حالی که اصلاً درد نمی‌کند. در صورتی که دندان درد دارید ممکن است معنی آن نیاز به عصب‌ کشی باشد. بیش از هر چیز باید نوع درد خود را مشخص کنید به این معنی که آیا درد تیز و شدید است یا مبهم و قابل تحمل. انواع دندان درد که می‌تواند به شناسایی عفونت داخل دندان کمک کند عبارتند از:

  • دندان درد ضربانی
  • تغییر شدت دندان درد هنگام تغییر حالت بدن
  • دندان دردی به قدری شدید است که بیمار نمی‌تواند بخوابد
  • دندان درد بی ‌علت و خود به خود که ممکن است پیوسته یا دوره ای ‌باشد
  • دردی که در اثر محرک‌های خاصی مانند فشار، ضربه یا محرک‌های دمایی مانند خوردن غذاهای سرد یا داغ تجربه می‌شود
  • دندان دردی که نمی‌توان با مسکن آن را کنترل کرد
  • در صورتی که بیمار می‌تواند به سهولت مشخص کند کدام دندان او می‌کند یا ناحیه دردناک را شناسایی کند

بنابراین هر یک از انواع درد بالا می‌تواند نشان دهنده عفونت دندان و نیاز به عصب‌ کشی باشد. درد باید همراه با علایم دیگر بررسی شود.

تورم

تورم همیشه به این معنی نیست که نیاز به جراحی دندان وجود دارد. با این حال در صورتی که تورم همراه با هر یک از انواع دندان درد گفته شده در بالا باشد می‌تواند نشان دهنده لزوم عصب‌ کشی باشد. تورم را ممکن است به اشکال و انواع مختلف تجربه شود. ممکن است در واقع تورمی مشاهده نکنید بلکه تنها لثه به لمس و فشار حساس شده باشد و یا این که ممکن است یک برجستگی کاملاً واضح ببینید یا لمس کنید. در برخی موارد ممکن است تورم حتی به صورت یا گردن فرد نیز گسترش پیدا کند.

ویژگی‌های تورم مرتبط با عفونت دندان (مجرای ریشه) به صورت زیر است:

• تورم لثه که در محدوده نوک ریشه دندان ایجاد شده است
• دمل لثه در نوک ریشه دندان
• تورم محسوس که در اندازه‌ های مختلف ممکن است وجود داشته باشد (ممکن است به سختی دیده شود و یا یک برجستگی بزرگ محسوس باشد)
• تورمی که چند روز یا چند ماه طول کشیده است
• بوی بد دهان که در نتیجه چرک دندان است
• به نظر می‌رسد دندان بلندتر از دندان‌های مجاور شده است

ممکن است تورم همراه با دندان درد نباشد اما با این حال ممکن است همچنان نیاز به عصب‌ کشی داشته باشد. علاوه بر این، صرفاً تورم لثه به معنی عفونت ریشه دندان و نیاز به درمان فوری نیست اما همیشه به این معنی است که دندان دچار مشکل شده و نیاز به توجه دندانپزشکی دارد. در بیشتر موارد دندان‌پزشک آنتی ‌بیوتیک خوراکی برای برطرف شدن عفونت و تورم تجویز می‌کند.

احساس ناخوشی

تورم یا حساس شدن گره‌ های لنفاوی به لمس یا فشار، تب و احساس ناخوشی ممکن است نشانگر نیاز به درمان عفونت درمان باشد به خصوص در صورتی که این علایم همراه با علایم دیگر ذکر شده اتفاق بیفتد. در صورتی که احساس بیماری می‌کنید و هر یک از علایم گفته شده را دارید باید به دندانپزشک مراجعه کنید و از خود تشخیصی بپرهیزید.