شیار پوش کردن دندان

پوسیدگی دندان در کودکان وضعیتی رو به افزایش است. به همین علت اکیداً توصیه می‌شود همه کودکان چکاپهای منظم دندانپزشکی داشته باشند. پوسیدگی دندان در کودکان می‌تواند عواقب زیادی در کوتاه مدت و بلند مدت برای آنها به دنبال داشته باشد. پوسیدگی دندان علاوه بر این که ممکن است باعث از دست رفتن دندان شود، می‌تواند بافت‌های پیرامون و استخوان فک را نیز تحت تأثیر قرار داده و باعث تخریب آنها شود. همچنین بر اساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است امکان وارد شدن عفونت به جریان خون و گسترش آن به بخش‌های دیگر بدن وجود دارد. بنابراین برای حفظ سلامت دهان و بدن کودک باید سلامت دندان‌ها و اهمیت بدهید.

شیار پوش کردن دندان چیست؟

دندان‌ها بر اساس موقعیت خود در دهان دسته بندی می‌شود. دندان‌های جلویی برای بریدن و پاره کردن طراحی شده و لبه تیزی دارند در حالی که دندانهای عقبی برای آسیاب کردن و له کردن طراحی شده و سطح جونده آنها پهن و حاوی برجستگی و فرورفتگی‌های زیادی است. به همین علت تمیز کردن دندانهای عقبی اهمیت بیشتری دارد چرا که شیارها و فرورفتگی‌های آنها در صورتی که به درستی تمیز نشود محلی برای تجمع پلاک و باکتری‌ها خواهند بود. به علت دسترسی سخت تر به این دندان‌ها  اغلب پوسیدگی دندان در عقب دهان اتفاق می‌افتد. برای پیشگیری از این مشکل در بسیاری از موارد به خصوص در شرایطی که تمیز کردن این دندان‌ها برای کودک سخت باشد و یا شیارها عمیق باشد، توصیه می‌شود دندانها شیار پوش شوند. شیار پوش محلول ترمیمی پلاستیکی است که بر روی شیارها مالیده شده و تمامی شیارها و منافذ را پر می‌کند. به این ترتیب سطح دندان صاف و هموار شده و جایی برای پنهان شدن ذرات غذا و پلاک و دور ماندن آنها از دسترسی مسواک باقی نمی‌ماند.

دندان چگونه شیار پوش می‌شود؟

فرآیند شیار پوش کردن دندان بسیار سریع و بدون درد است. ابتدا دندان‌پزشک دندان‌های مورد نظر را کاملاً تمیز و خشک می‌کند. سپس با ژل اسیدی دندان تحت اسید خراشی قرار می‌گیرد تا سطح آن زبر شده و پیوند محکمی با مواد شیار پوش برقرار کند. پس از چند ثانیه ژل شسته می‌شود و دندان دوباره خشک می‌شود. در نهایت مواد شیار پوش در داخل شیارهای دندان قرار می‌گیرد. سپس با استفاده از نور مخصوصی، مواد فعال و سخت می‌شوند.

چه کسانی باید دندان‌هایشان را شیار پوش کنند

هم کودکان و هم بزرگسالان می‌توانند از فواید شیار پوش بهره ببرند اما هر چه زودتر این کار را انجام دهید بهتر است. دندان آسیاب بزرگ اول در سن شش‌ سالگی بیرون میزند و پس از آن دندان آسیاب بزرگ دوم در سن دوازده‌ سالگی بیرون میزند. هر چه زودتر این دندان‌ها را شیار پوش کنید، احتمال سالم ماندن و افزایش طول عمر آنها بیشتر بوده و احتمال نیاز به درمان‌های دندانپزشکی و صرف هزینه و وقت و انرژی برای این دندان‌ها کمتر خواهد بود .