%ق ظ، %07 %333 %1395 ساعت %10:%آذر

پوسیدگی دندان با اسید و عوامل مؤثر بر میزان انحلال دندان در محیط اسیدی؟  

نوشته شده توسط دکتر هاجر - کیخا
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

پوسیدگی دندان با اسید و عوامل مؤثر بر میزان انحلال دندان در محیط اسیدی؟

prevent disolving teeth in acidمحیط اسیدی در دهان می تواند تاثیر منفی بر دندان ها داشته باشد. این حالت اسیدی حتی می تواند باعث پوسیدگی دندان با اسید شود. ولی این مشکل چطور به وجود می آید و راه حل جلوگیری از آن چیست؟ برای بررسی این موضوع باید از اول شروع کنیم. تأثیر اسید بر دندانها به چند عامل بستگی دارد.

 

اسید چه مدت در تماس با دندانها قرار دارد

اگر به مزه مزه کردن یا نگه داشتن ترشی یا خوراکی‌های ترش مانند لواشک در دهان علاقه دارید یا عادت دارید نوشابه را زیاد در دهان نگه دارید، آسیب بیشتری به دندان‌های خود وارد می‌کنید چون مدت زمان بیشتری دندان‌هایتان در تماس با اسید قرار می‌گیرند.

 

pH اسید (اسیدیته مواد)

ph of different foodموادی که pH پایین‌تری دارند خاصیت اسیدی بیشتری دارند. هر چه pH بالاتر باشد مواد کمتر اسیدی هستند. هر چه مواد اسیدی‌تر باشند سریع‌تر دندان را در خود حل می‌کنید.

 

ظرفیت بافری اسید

ظرفیت بافری اسید را به این صورت می‌توان توضیح داد: اگر مقداری آب گاز دار بخورید، بزاق دهان به سرعت اسید وارد شده در فضای دهان را خنثی می‌کند و pH دهان را به سطح طبیعی بازمی‌گرداند که برای دندانها خطری ندارد. با این حال اگر آب پرتقال بخورید مدت بیشتری طول می‌کشد تا بزاق اسید آن را خنثی کند.

آب پرتقال ظرفیت بافری بیشتری دارد در حالی که آب گاز دار ظرفیت بافری کمی دارد. این واقعیت که بزاق اسید دهان را خنثی می‌کند یکی از دلایل اهمیت جریان بزاق در دهان است. غذاهایی که pH پایین دارند (اسیدی هستند) مانند نوشابه که pH 2.5 دارد، برای دندانها خطرناک‌تر از آب پرتقال هستند که pH آن 4 است.

اما مقدار زیاد اسید میوه موجود در آب پرتقال باعث می‌شود pH را مدت بیشتری پایین نگه دارد بنابراین مدت زمان بیشتری دندانها در محیط اسیدی می‌مانند. بنابراین اگر چه آب پرتقال به‌اندازه نوشابه اسیدی نیست اما ظرفیت بافری بالای اسیدهای میوه باعث می‌شود pH دهان مدت بیشتری اسیدی بماند و این به معنی حل شدن بخش بیشتری از دندان است.

dental cavity with acid 

محتوای یون فلوراید، فسفات و کلسیم

گفته می‌شود آب پرتقال غنی شده با کلسیم و فسفات برای دندانها بسیار کم ضرر تر از آب پرتقال معمولی است. فسفات، کلسیم و یون فلوراید همگی برای دندانها مفید هستند. هر چه مقدار این مواد در دهان بیشتر باشد دندانها محکم‌تر و مقاوم‌تر می‌شوند.

 

جلوگیری از پوسیدگی دندان با اسید

اکنون که میدانید چه عواملی باعث می‌شوند اسید بیشتر دندانها را حل کند و پوسیدگی دندان با اسید اتفاق بیفتد. بنابراین قادر هستید که اجازه ندهید چنین اتفاقی برای دندان‌هایتان بیفتد. کارهایی که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان با اسید می‌توانید انجام دهید عبارت‌اند از:

  • شستشوی دهان پس از هر بار خوردن یا نوشیدن غذاهای حاوی اسید
  • جویدن آدامس بدون شکر پس از مصرف خوراکی‌های ترش و اسیدی
  • مسواک نزدن بلافاصله پس از مصرف غذاهای اسیدی (باید به بزاق فرصت بدهید دندان را معدنی سازی و ترمیم کند)

 

تماس با دکتر هاجر

خواندن 8293 دفعه