%ب ظ، %05 %479 %1395 ساعت %14:%آبان

سیاه شدن دندان و تغییر رنگ و تیره شدن آن بر اثر ضربه به دندان

نوشته شده توسط دکتر هاجر _ کیخا
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

سیاه شدن دندان و تغییر رنگ و تیره شدن آن بر اثر ضربه به دندان

تغییر رنگ و سیاه شدن دندان در کودکان

کودکان اغلب زیاد بازی و فعالیتهای شدید دارند که ممکن است به واسطه آنها به خودشان آسیب بزنند. بسیاری از مواقع هنگامی که سر کودک ضربه می خورد این ضربه به دندان منتقل می شود که در نتیجه دندان کنده شده و یا می شکند. گاهی نیز اگر چه دندان کنده نمیشود اما به شدت آسیب می بیند.

تخمین زده شده که 8 تا 30 درصد از کودکان زیر 7 سال دچار حوادثی میشوند که در آن یکی از دندانهای شیری جلویی شان صدمه می بیند.

هر زمانی که ضربه ای به دندان وارد میشود، این امکان وجود دارد که دچار تغییر رنگ شود. اگر نمیدانید چرا رنگ دندان کودکتان صورتی، قرمز، خاکستری، سیاه، قهوه ای یا زرد شده است، در اینجا ممکن است پاسخ سوال خود را بیابید.

 خاکستری شدن دندان بر اثر ضربه به دندان

 

سیاه شدن دندان پس از ضربه به دندان

پس از ضربه به دندان هنگامی که خون از رگهای خونی نشت میکند، محتویات خون مانند آهن راه خود را به لوله های کوچک داخل لایه عاج دندان باز میکند. لایه عاج به لایه زرد رنگی گفته میشود که درست در زیر لایه مینا قرار دارد.

عاج از مرکز دندان (پالپ) که حاوی عصب و رگهای خونی است محافظت مینماید. هنگامی که خون تجزیه میشود، ممکن است باعث سیاه شدن دندان ( یا رنگ های دیگر تیره مثل خاکستری، قهوه ای یا حتی کاملا سیاه) دیده شود. این سیاه شدن دندان معمولا 2 تا 3 هفته پس از ضربه دیدن دندان اتفاق می افتد و حتی ممکن است دندان پس از حادثه قرمز رنگ شود.

قرمز شدن دندان پس از ضربه خوردن

در کتاب دندانپزشکی اطفال (Paediatric Dentistry) وِلبری بیان شده است که "اگر چه این واکنش تا حدی برگشت پذیر است، اما تاج دندان آسیب دیده مقداری از این تغییر رنگ را تا مدت نامشخصی در خود حفظ میکند.

در مورد این شیوه تغییر رنگ دندان، این احتمال وجود دارد که پالپ زنده مانده باشد اما احتمال زنده ماندن پالپ (و در نتیجه دندان) در دندانهای شیری که خاکستری یا سیاه شده اند، کم است. "

در اصل مولف این کتاب میگوید حتی اگر دندانی تیره شده باشد، باز هم ممکن است به حالت سالم بازگردد. برخی از کارشناسان میگویند هر قدر تغییر رنگ دندان تیره تر باشد احتمال این که عصب دندان مرده باشد افزایش می یابد.

مثلا در مقاله ای مشخص شد 33 مورد از 51 دندان ضربه دیده که به رنگ خاکستری تا سیاه در آمده بودند، نکروتیک (مرده) است. با این حال برخی دیگر از کارشناسان معتقدند سایه رنگ تیره ارتباطی با سالم ماندن پالپ دندان ندارد.

 

هنگام سیاه شدن دندان چه باید کرد؟

اگر دندان کودکی سیاه شده است، بهترین کاری که میتوانید برای آن انجام دهید این است که او را به دندانپزشک نشان دهید. اگر علائم دیگری که نشان دهد دندان مرده است مانند تورم یا عفونت، در تصویر پرتوی ایکس دیده شود دندانپزشک احتمالا کاری مانند عصب کشی (درمان ریشه) یا کشیدن دندان را انجام خواهد داد.

اگر هیچ نشانه ای از عفونت در دندان تیره شده دیده نشود، ممکن است دندانپزشک فعلا کاری انجام ندهد تا در نهایت هنگام بیرون زدن دندانهای دائمی، دندان شیری آسیب دیده خود به خود بیفتد. تحقیقاتی که توسط سونیز انجام شد نشان داد که 72 درصد از موارد تیرگی و سیاه شدن دندان بدون تاثیر بدی بر دندانهای دائمی، می افتند.

همچنین تحقیقاتی نشان داد "اگر هیچ نشانه ای از عفونت دیده نشود، نیازی به عصب کشی نیست. محققان نتیجه گیری کردند که عصب کشی دندانهای جلویی شیری که پس از ضربه دیدن رنگشان تیره یا خاکستری شده است و هیچ علامت بالینی یا رادیوگرافی ندارند، لازم نیست. علت این است که عصب کشی در این موارد پیامدهای بهتری در دندانهای شیری و دائمی جایگزین آنها ندارد."

 

صورتی یا قرمز شدن دندان پس از ضربه خوردن

قرمز شدن دندان

در صورتی که پس از حادثه ای دندان قرار باشد قرمز شود ممکن است اندکی پس از ضربه این اتفاق بیفتد و یا این که چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا دندان قرمز یا صورتی شود.

صورتی یا قرمز شدن دندان بلافاصله پس از ضربه

اگر اندکی پس از ضرب به دندان، سفیدی شروع به قرمز شدن کرد، معمولا به این معنی است که رگهای خونی داخل پالپ (در مرکز دندان) پاره شده اند. هنگامی که رگهای خونی پالپ گسیخته میشوند، خون به داخل تمام نواحی پالپ نشت کرده و منجر به ایجاد رنگ صورتی یا قرمز در دندان میشود. این وضعیت به عنوان پرخونی پالپ یا پالپال هایپرمی (pulpal hyperemia) شناخته میشود.

گاهی اوقات تشخیص پرخونی پالپ دشوار است. ممکن است متوجه درخششی در دندان کودک شوید و به سمت زبانی دندان با آینه نگاه کنید و متوجه این تغییر رنگ شوید.

ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا رنگ صورتی / قرمز از بین برود و یا شاید هرگز از بین نرود و سیاه شدن دندان اتفاق بیفتد

تیره تر شدن دندان پس از ضربه به دندان

صورتی یا قرمز شدن دندان چند هفته پس از ضربه

 

گاهی اوقات ضربه به دندان باعث می شود سلولهای لایه های سخت داخل دندان طی فرایندی به نام "جذب داخلی" شروع به تحلیل رفتن کنند. این سلولها ادونتوکلاست نام دارند و در برخی موارد ممکن است ظرف چند هفته پس از جراحت، شروع به تحلیل رفتن به سمت بیرون دندان کنند.

در این حالت دندان صورتی دیده میشود چون لایه پالپ داخل دندان بزرگتر شده و رنگ قرمز آن از طریق لایه نازک باقی مانده سطح دندان راحت تر دیده میشود.

اولین بار مردی به نام جیمز هوارد مامری متوجه وجود این لکه صورتی رنگ در دندان شد. به همین علت معمولا به این وضعیت دندان صورتی مامری نیز گفته میشود. دندان صورتی مامری ممکن است از چند هفته تا چند ماه پس از ضربه دیدن دندان اتفاق بیفتد.

این دندانها معمولا حفظ میشوند تا زمانی که تاج دندان حل میشود. سپس ریشه دندان یا باید کشیده شود یا میتواند باقی بماند تا خود به خود حل شود چرا که دندان دائمی کودک به جای آن بیرون میزند.

 

زرد شدن دندان پس از ضربه خوردن

دندان زرد شده پس از ضربهلایه عاج در زیر لایه مینا قرار دارد و به رنگ زرد است. اگر واکنش دندان در مقابل ضربه تولید بیشتر عاج باشد، به این وضعیت نابودی مجرای پالپ، متامورفوز کلسیفیک، کلسیفیکیشن پیشرونده مجرا یا کلسیفیکیشن دیستروفیک گفته میشود.

افزایش مقدار عاج و کاهش همزمان مقدار پالپ باعث مات و زرد شدن رنگ دندان میشود. در کتاب دندانپزشکی اطفال (Pediatric Dentistry) پینکهام بیان شده است: "اگر چه نابودی مجرای پالپ فرایندی آسیب زاست، اما هیچ تاثیر مخرب شناخته شده ای ندارد بنابراین هیچ درمانی به جز چکاپ نیاز ندارد."

چکاپهای منظم دندانپزشکی برای دندانهایی که پس از حادثه تغییر رنگ پیدا کرده اند بسیار مهم است. در کتاب ولبوری اشاره شده است: "درصد کمی از دندانهای زرد شده (پس از ضربه) چند سال بعد از حادثه تغییرات پاتولوژیک نشان میدهند."

بسیاری از والدین با مشاهده تغییر رنگ دندان شیری کودک پس از ضربه به دندان نگران شده و به دنبال درمان فوری میروند. باید بدانید در دندان بندی شیری کودک سالم، تغییر رنگ دندان به تنهایی نشان دهنده نیاز به درمان پالپ یا کشیدن دندان نیست (پینکهام).

در واقع در بیشتر موارد بهترین درمان برای تغییر رنگ و سیاه شدن دندان شیری کودک، عدم درمان است. تا زمانی که عفونت اتفاق نیفتاده باشد، باید صبر کنید ببینید چه میشود. لازم نیست درگیر درمانهای غیر ضروری شوید

تماس با دکتر هاجر

خواندن 19628 دفعه