%ب ظ، %14 %604 %1395 ساعت %18:%مرداد

خوردن یخ چه اشکالی دارد و آیا این عادت ممکن است باعث آسیب رسیدن به- دندان ها شود؟

نوشته شده توسط دکتر کیخا - دندانپزشکی هاجر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آیا خوردن یخ ضرر دارد و اگر دارد مضرات خوردن یخ چیست؟

خوردن یخ باعث آسیب رسیدن به دندان می شود

اگر به جویدن و خوردن یخ عادت دارید شما تنها نیستید، افراد زیادی عادت دارند پس از تمام شدن نوشیدنی شان قطعات یخ داخل لیوان را نیز میخورند. علت جویدن یخ در افراد مختلف متفاوت است. 

ممکن است تصور کنید عادت جویدن یخ بد نیست چون یخ تنها از آب تشکیل شده و مواد مضری در آن وجود ندارد. اما یک نکته را نباید فراموش کنید، گاز زدن یخ توسط دندانها فشار زیادی به آنها وارد میکند.

 

عوارض یخ خوردن  بر دندانها چیست؟

چند دلیل برای ترک عادت یخ جویدن وجود دارد:  

 1. جویدن تکه های یخ فشار بسیار زیادی بر دندانها وارد میکند: اگر چه لایه عاج دندان نسبتا انعطاف پذیر است اما بیرونی ترین سطح دندان که مینا نام دارد بسیار سخت است و هیچ انعطاف پذیری ندارد (شکل زیر).
  خوردن یخ باعث آسیب دیدن مینای دندان می شود

  جویدن یخ باعث میشود مینا ساییده شده و از بین برود یا حتی بخشی از مینا لب پر شده یا ترک بردارد.
 2. گذاشتن یخ در دهان باعث میشود دائما دهان سرد و گرم شود: این سرد و گرم شدن مکرر به مرور زمان باعث ایجاد ترکهای میکروسکپی در مینای دندان میشود
  از طرفی میزان انبساط و انقباض مینای دندان در معرض یخ، با انبساط و انقباض مواد پر کننده دندان و ترمیمهای دیگر دندانی متفاوت است.
  اگر از مواد پرشدگی سفید برای پر کردن دندانتان استفاده شده باشد، این مواد خیلی سریعتر از دندانها در مقابل سرما و گرما منبسط و منقبض میشوند. این وضعیت منجر به جدا شدن اتصال مواد پر کننده از سطح دندان میشود بنابراین دوام و طول عمر پر کردن دندان یا ترمیمهای دیگر دندانتان کم میشود.
 3. جویدن یخ به براکت ارتودنسی در دهان آسیب میزند. یخ ممکن است باعث شکستن یا جدا شدن براکت از دندان و یا جا به جا شدن سیم ارتودنسی شده و در درمان ارتودنسی اختلال ایجاد کند.
 4. جویدن یخ برای لثه ضرر دارد. قطعات یخ سفت هستند و ممکن است بخشهایی از آنها نیز تیز باشد. به نظر میرسد جویدن مداوم یخ و فشار دادن آن به لثه ها میتواند به لثه صدمه زده و حتی موجب پسروی لثه شود.
  همان طور که استفاده از حلقه زینتی زبان باعث میشود حلقه به سطوح دندانی نزدیک به زبان  برخورد کرده و موجب پسروی لثه در این نواحی شود.

 

ولی اصلا چرا خوردن یخ را دوست داریم؟

مضرات خوردن یخ و آسیب به دندان و لثه

برای این که به علت تمایل به خوردن یخ پی ببرید، باید بیشتر به احساس خود در حین این رفتار فکر کنید. گاهی ممکن است این رفتار نشانه استرس یا یک مشکل جدی تر پزشکی مانند کم خونی ناشی از کمبود آهن باشد.

ممکن است یک مولتی ویتامین حاوی آهن تنها چیزی باشد که برای ترک جویدن یخ به آن نیاز دارید.

اما اغلب اوقات افراد زمانی که حوصله شان سر میرود و هنوز سر سفره غذا نشسته اند، شروع به خوردن یخ میکنند. برخی افراد نیز صرفا از جویدن یخ لذت میبرند.

 تماس با دکتر هاجر

برای مقابله با عادت یخ خوردن چه کار کنیم؟

هنگامی که متوجه شدید چرا دوست دارید یخ بخورید، میتوانید رفتار بهتری را جایگزین آن کنید. مثلا اگر استرس یا اضطراب اجتماعی شما را وادار با این عادت میکند، با یادگیری تکنیکهای جدید مدیریت استرس و هیجانات میتوانید بر عادت یخ جویدن فائق آیید.

اگر علت این رفتار شما علاقه به خوردن غذای سفت و ترد و صدای خِرچ خِرچ است، میتوانید از میوه های ترد مانند هویج یا سیب به جای یخ استفاده کنید.

اگر نمیتوانید از یخ جویدن دست بردارید، حداقل بهتر است آن را بمکید. اگر چه باز هم مشکل تغییر دمای شدید در دهان ایجاد میشود اما حداقل ضربه ای به دندانها و لثه وارد نمیشود.

 

خواندن 10859 دفعه