علائم دندان در آوردن در کودکان

کودکان مختلف در هنگام دندان در آوردن علائم متفاوتی را نشان میدهند. در اینجا با علائم دندان در آوردن کودک و علائمی که ارتباطی با دندان در آوردن ندارند آشنا میشوید:
این علائم نشان میدهند کودک در حال دندان در آوردن است
علائم ممکن است تنها چند روز حول بیرون زدن دندان جدید طول بکشد یا در صورتی که دندانهای زیادی با هم بیرون میزنند، چندین ماه به طول بینجامد. شمار معدودی از کودکان خوش شانس هستند و دندان در آوردنشان علائم قابل توجهی ایجاد نمیکند. دکتر دب لانزر متخصص اطفال رئیس بخش انجمن دندانپزشکی اطفال در بیمارستان کودکان کلیولَند میگوید: "یک سوم از این کودکان (که دچار علائم میشوند) ممکن است جاری شدن آب دهان را تجربه کنند، یک سوم آنها تحریک پذیر میشوند و یک سوم دیگر ممکن است دچار مشکلات خواب شوند. "
در اینجا فهرستی از علائم دندان در آوردن آمده است:

جاری شدن آب دهان

- جاری شدن آب دهان 

تحریک پذیری کودک

- تحریک پذیری 

- مشهود شدن دندان در زیر لثه 

- تورم و برجسته شدن لثه 

- تلاش برای جویدن، گاز گرفتن و مکیدن هر چیزی که در دسترس کودک قرار دارد
- مالیدن صورت
- مشکلات خواب

- کنار زدن غذا و عدم تمایل به آن 

- مالیدن گوش
در صورتی که متوجه شدید کودکتان چند مورد از این علائم را نشان میدهد، احتمالا در حال دندان در آوردن است اما همیشه این امکان وجود دارد که عامل دیگری مسبب وضعیت او باشد.

علائمی که ارتباطی با دندان در آوردن کودک ندارند
در صورتی که کودک تب یا آب ریزش بینی دارد، با این تصور که علائم دندان در آوردن است از آن چشم پوشی نکنید به ویژه اگر این علائم بیشتر از 24 ساعت طول کشیده است.
اگر چه بسیاری از والدین این علائم را در حین دندان در آوردن کودک مشاهده کرده اند اما اثبات علمی بر ارتباط آنها با دندان در آوردن وجود ندارد. کارشناسان از جمله آکادمی دندانپزشکی اطفال امریکا میگوید تب و اسهال علائم معمول دندان در آوردن نیست. یکی از محتمل ترین دلایل این علائم این است که کودکی که در دوران دندان در آوردن قرار دارد تمایل شدیدی دارد که اشیاء در دسترس خود را در دهان بگذارد تا لثه هایش آرام شوند. بنابراین با این کار در تماس با انواع ویروسها و میکروبها قرار میگیرد.
در صورتی که دمای مقعدی کودک به 38.3 درجه سانتیگراد و یا بالاتر از آن (در کودکان زیر سه ماه دمای 38 درجه سانتیگراد یا بالاتر از آن ) رسیده است و علائم دیگری مانند خستگی، کاهش اشتها، اسهال یا استفراغ نیز مشاهده میکنید برای بررسی علت احتمالی به پزشک اطفال مراجعه نمایید.
چه زمانی نگران دیر دندان در آوردن کودک باشیم

چه زمانی نگران دیر دندان در آوردن کودک باشیم

اولین دندان کودک بین 4 تا 7 ماهگی بیرون میزند اما دیرتر از این سن هم طبیعی است. اگر دندانهای کودک به کندی رشد میکنند اما استخوانها، پوست و موی او رشد طبیعی دارند احتمالا مشکلی وجود ندارد اما اگر کودک به 18 ماهگی رسیده اما هیچ دندانی هنوز در نیاورده است، او را به پزشک نشان دهید.
دکتر پاول هارویتز متخصص اطفال و موسس Discovery Pediatrics در والنسیای نیویورک میگوید: دیر دندان در آوردن ارتباطی به رشد عمومی کودک ندارد. یکی از فواید دیر دندان در آوردن این است که احتمال پوسیدگی دندان شیری پیش از افتادن کاهش می یابد.

 

دکتر کیخا - دندان پزشکی هاجر