عادت مکیدن انگشت در کودکان

مکیدن یک واکنش طبیعی در کودکان است و بسیاری از کودکان در اوایل کودکی تمایل به مکیدن انگشت شست، انگشتان دیگر، پستانک و یا اشیاء دیگر دارند. ممکن است مکیدن به کودک احساس امنیت و راحتی بدهد و یا در شرایط سخت دشوار به این روش خود را آرام کند. از آنجایی که مکیدن انگشت برای کودک آرامش بخش است، ممکن است در هنگام مکیدن انگشت کودک به خواب فرو رود.
عادت مکیدن انگشت اگر پس از بیرون زدن دندانهای دائمی همچنان وجود داشته باشد، ممکن است موجب بروز مشکلاتی در رشد مناسب و جایگاه درست دندانها شود. شدت مکیدن انگشت تعیین کننده مشکلات دندانی حاصل از آن می باشد. کودکانی که تنها انگشت خود را منفعلانه در دهان میگذارند کمتر از کودکانی که با شدت انگشت را میمکند، دچار مشکلات دهانی میشوند.
کودک در زمانی که دندانهای دائمی جلو در حال بیرون زدن هستند دیگر نباید انگشت خود را بمکد. معمولا کودکان بین دو تا چهار سالگی مکیدن انگشت را متوقف میکنند. گاهی نیز تاثیر همسالان در مدرسه باعث میشود کودک این عادت را در سن مدرسه ترک کند.
پستانک جایگزین خوبی برای مکیدن انگشت نیست چون به همان اندازه که مکیدن انگشت بر دندانها تاثیر منفی میگذارد، پستانک نیز تاثیر بدی از خود بر جای میگذارد. اما استفاده از پستانک را راحت تر از عادت مکیدن انگشت میتوان کنترل و اصلاح کرد. در صورتی که در مورد عادت مکیدن انگشت شست در کودک خود نگرانی دارید، با دندانپزشک اطفال مشورت کنید.

شکل- مکانیسم تاثیر مکیدن انگشت در سمت راست و بیرون زدن دندانهای جلویی (اوپن بایت) حاصل از این عادت در سمت چپ مشاهده میشود.
مکیدن انگشت چه تاثیری بر دندانهای کودک میگذارد؟
یکی از مهمترین مسائلی که با مکیدن انگشت ایجاد میشود، بایت باز یا اوپن بایت (open bite) است که در این حالت دندانهای جلویی کامل بیرون نمی آیند و ممکن است به سمت جلو رانده شوند. چون دندانها از جایگاه خود رانده میشوند، شروع به کج شدن میکنند. در صورتی که مکیدن انگشت تا پس از بیرون زدن دندانهای دائمی ادامه پیدا کند (معمولا حدود 5 سالگی) این نگرانی مهمتر میشود. مکیدن انگشت در کودکی و نوجوانی منجر به مشکلات دندانی میشود که باید با براکت یا کارهای دندانپزشکی دیگر اصلاح شود. اگر مکیدن انگشت زودتر متوقف شود از پیامدهای بلند مدت آن جلوگیری میشود.
مشکلات دیگری که ممکن است به واسطه مکیدن انگشت در بلند مدت ایجاد شود عبارتند از:
- اوربایت (Over bite)
- مشکلات تلفظ و بیان پس از یادگیری زبان
- عدم موقعیت مناسب فک
- بدشکلی سقف دهان

چند توصیه برای کمک به کودکی که انگشت خود را میمکد:
- اغلب کودکان هنگامی که احساس ناامنی و اضطراب دارند انگشت خود را میمکند. اگر در مورد کودک شما نیز چنین است باید به عامل اضطراب کودک توجه کنید.
- کودکانی که برای احساس راحتی انگشت خود را میمکند در شرایطی که والدینشان برایشان آرامش فراهم کنند، کمتر به مکیدن انگشت نیاز احساس میکند.
- هنگامی که کودک را از مکیدن انگشت در شرایط سخت مانند جدا شدن از والدین، منع میکنید برای او پاداش در نظر بگیرید.
- دندانپزشک اطفال میتواند به کودک شما در ترک عادت مکیدن انگشت کمک کند.

- اگر موفق به ترک عادت کودک خود نشدید، میتوانید از بستن انگشت او با باند یا پوشاندن دستکش یا ابزارهای محافظ دیگر به دست او در هنگام شب کمک بگیرید. همچنین از محافظ دهان میتوانید استفاده کنید. 

ارتباط بیماری لثه با بیماری قلبی

دکتر کیخا - دندان پزشکی هاجر