مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

همان طور که می دانید در ارتودنسی دندان با توجه به اینکه دستگاه، سیم و یا براکت هایی به دندان ها وصل می شوند، این سیم ها و براکت ها در هنگام لبخند و یا صحبت کردن نمایان می شوند که این امر برای بسیاری از افراد مورد پسند نمی باشد به همین دلیل بسیاری از افراد در گذشته حاضر نبودند ارتودنسی انجام دهند ولی امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی روش های مختلفی برای انجام ارتودنسی به وجود آمده است که یکی از آن ها ارتودنسی نامرئی می باشد که همان طور که از نامش پیداست براکت ها حالت نامرئی دارند که دیده نمی شوند و این روش بسیار مناسب برای افرادی است که به زیبایی لبخند، دندان ها و چهره خود بسیار اهمیت می دهند.
در ارتودنسی نامرئی برخلاف سایر روش های ارتودنسی، از براکت و سیم استفاده نمی شود بلکه در این روش از پلاک های شفاف و بی رنگی استفاده می شود که توسط تصویربرداری سه بعدی از دندان های افراد ساخته می شوند در ضمن این پلاک ها به گونه ای ساخته شده اند که افراد به راحتی می توانند در هنگام غذاخوردن آن را از دندان های خود خارج کنند و بعد از اتمام غذا و نظافت دندان ها، دوباره آن را به دندان های خود وصل کنند.


مزایای ارتودنسی نامرئی


- یکی از بهترین ویژگی ها و مزایای ارتودنسی نامرئی این است که در روز حداکثر برای 2 ساعت می توان آن را از روی دندان ها برداشت و بعد از انجام نظافت دهان و دندان می توان دوباره آن روی دندان ها قرار داد.
- استفاده از ارتودنسی نامرئی بسیار راحت می باشد و هیچ تاثیری بر فعالیت های روزانه اعم از خوردن، آشامیدن و ... ندارد.
- این روش برای دندان ها، لثه ها و گونه ها نسبت به روش های دیگر تحریک کمتری دارد.
- با استفاده از ارتودنسی نامرئی، در طول دوره درمان به راحتی می توانید مسواک و نخ دندان استفاده کنید.
- برخلاف روش های دیگر ارتودنسی که سیم ها و براکت ها نمایان هستند در این روش پلاک های استفاده شده نامرئی هستند و دیده نمی شوند.
- این نوع ارتودنسی بهترین روش برای درمان دندان های نامنظم، پرازدحام، کراس بایت، دندان های بافاصله و ... می باشد.
- در این نوع ارتودنسی، قبل از خوردن و آشامیدن بهتر است پلاک را از دندان های خود خارج کنید تا میان دندان ها کمتر غذا گیر کند درحقیقت رعایت همین مسئله سبب کاهش پوسیدگی دندان ها می شود.


معایب ارتودنسی نامرئی


- هزینه این نوع از ارتودنسی نسبت به سایر روش های ارتودنسی بیشتر می باشد.
- با توجه به اینکه این نوع از ارتودنسی متحرک می باشد ( پلاک ها قابلیت جابه جایی دارند ) نیاز به همکاری بیمار نیز هست تا با مراقبت های مناسب دندان ها دچار مشکل نشوند.
- در صورتی که مشکلات دندانی بسیار شدید باشد این روش برای درمان کاربرد نخواهد داشت.
- احتمال گم شدن پلاک وجود دارد.
- در این روش امکان دارد فرد تا زمانی که به پلاک ها عادت کند کمی احساس درد داشته باشد.


چه افرادی نباید ارتودنسی نامرئی انجام دهند؟


با توجه به اینکه در این روش فرد بیمار باید حداقل به مدت 22 ساعت در طول روز از پلاک ها استفاده کند پس برای افرادی که دارای دندان های به شدت مشکل دار و نامنظم هستند این روش مناسب نمی باشد.


توجه: برای انجام ارتودنسی دندان در بلوارکشاورز با مناسب ترین قیمت می توانید به کلینیک دندانپزشکی هاجر مراجعه کنید.

شماره تماس: