کلینیک دندانپزشکی به چه مکانی گفته میشود؟

کلینیک دندانپزشکی از نظر فنی هر مکانی است که خدمات دندانپزشکی در آن ارائه می شود. افراد به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه می کنند زیرا هزینه آن معمولاً کمتر از هزینه یک مطب خصوصی است. یک کلینیک دندانپزشکی خوب ( کلینیک دندانپزشکی هاجر) تمرکز زیادی بر ایجاد یک فضای مثبت برای بیمار، یادگیری بهترین روش ها و آگاهی از آخرین تحولات در این زمینه خواهد داشت و مطمئناً، شما از نظارت متخصصان دندانپزشکی و فناوری پیشرفته بهره مند خواهید شد.
در مطب خصوصی معمولاً با یک دندانپزشک در ارتباط خواهید بود، قرار ملاقات می گیرید و هزینه های خود را به یک ارائه دهنده خصوصی پرداخت می کنید.

پوسیدگی دندان یا بیماری لثه دو دسته از مشکلاتی هستند که افراد برای درمان آن به کلینیک مراجعه می کنند. برای درمان پوسیدگی دندان یا بیماری لثه (بیماری پریودنتال)، ممکن است کشیدن دندان، جرم گیری و برنامه ریشه، درمان ریشه و یا ترمیم دندان را تجربه کنید.

درمان ترمیمی به معنای پر کردن، تاج ها و پل ها است. درمان پروتز (بعد از از دست دادن دندان) شامل پروتزهای مصنوعی است. درمان ریشه بیشتر به عنوان درمان کانال ریشه شناخته می شود و پریودنتال (لثه درمانی) شامل روش های تمیز کردن برای التیام بافت های لثه ملتهب است.

به شما یک معاینه عمومی داده می شود و ممکن است لازم باشد آزمایشاتی مانند اشعه ایکس دندان خود را انجام دهید. بسته به شرایط شما، ممکن است نیاز به مصرف داروهایی مانند داروی آرامبخش یا آنتی بیوتیک یا داروهای ضعیف تر برای کمک به روند بهبودی داشته باشید.

دندانپزشکان مراقبت های مداوم را از طریق بهداشت مناسب و چکاپ های سالانه یا دو بار در سال برای ارزیابی وضعیت دندان ها، توصیه می کنند. این امر برای جلوگیری از پیشرفت بیماری های سیستمیک مانند پوکی استخوان، سرطان و دیابت مهم است. اگر به بیماری لثه مبتلا هستید، باید مراقب افزایش خطر دیابت، بیماری های قلبی و زایمان زودرس باشید. این به این دلیل است که سلامت دهان و دندان اغلب با سلامت سیستمیک ارتباط دارد.

دو روش معمول


عصب کشی

این روش در صورت بیماری یا آلودگی پالپ دندان، کانال ریشه یا ریشه دندان لازم است. پالپ دندان رگ های خونی و اعصاب اطراف دندان های شما است. اگر به قدری از درد رنج می برید که فکر می کنید ممکن است به کانال ریشه نیاز داشته باشید، معطل نکنید. عدم نیاز به کانال ریشه در صورت نیاز به یک کانال بسیار خطرناک است. ممکن است عفونت به استخوان فک یا سایر قسمت های دهان شما گسترش یابد.

در حین درمان کانال ریشه به شما بیهوشی داده می شود، بنابراین این درمان به تنهایی نباید دردناک باشد، شما نباید چیزی را احساس کنید. این درمان بر روی حفظ دندان های طبیعی شما متمرکز خواهد بود. پالپ برداشته می شود و دندان شما با یک تاج مجدداً جمع می شود. این روش درمانی بسیار کارآمد است.

بیماری لثه (پریودنتیکس)

بیماری لثه یکی دیگر از مشکلات رایج است که فقط دندانپزشک می تواند به شما کمک کند تا از آن رها شوید. چرا افراد به بیماری لثه مبتلا می شوند؟ دهان ما باکتری های زیادی دارد. باکتری ها همراه با مخاط، یک پلاک چسبناک و بی رنگ روی دندان های شما ایجاد می کنند. وقتی مسواک می زنید و نخ دندان می کشید، این پلاک را برمی دارید. اما وقتی پلاک برداشته نشود، سفت می شود. حتی مسواک زدن هم شما را از شر آن خلاص نمی کند. تمیز کردن حرفه ای دندانپزشک برای پاک کردن این جرم از دندان شما ضروری است. اگر این وضعیت (التهاب لثه) بهبود نیابد، می تواند پیشرفت کند و به پریودنتیت یا بیماری لثه تبدیل شود.

پریودنتیت، به معنای "التهاب اطراف دندان" ، آنچه را که هنگام عقب رفتن لثه از دندان اتفاق می افتد، توصیف می کند. آنها شکاف هایی تشکیل می دهند که آلوده می شوند. سیستم ایمنی بدن با این باکتری ها مبارزه می کند اما پلاک می تواند در زیر خط لثه پخش شود. در صورت تجمع سموم و رشد عفونت، ممکن است بافت ها، لثه و استخوان های اطراف دندان از بین بروند. دندان ها نیز ممکن است شل شده و نیاز به برداشتن داشته باشند. این امر بسیار مهم است که اگر دچار خارش یا درد در لثه هستید، سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنید. پیشگیری بسیار بهتر از مراقبت های بعدی است!

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا