چگونه از پوسیدگی دندان در کودکان جلوگیری کنیم؟

دهان ما پر از باکتری است. صدها نوع مختلف بر روی دندان ها ، لثه ها ، زبان و سایر مکان های دهان ما زندگی می کنند. برخی از باکتریها مفید هستند. اما برخی از آنها می توانند مضر باشند مانند مواردی که در روند پوسیدگی دندان نقش دارند.

پوسیدگی دندان نتیجه عفونت با انواع خاصی از باکتری ها است که از قندهای موجود در غذا برای تولید اسید استفاده می کنند. با گذشت زمان ، این اسیدها می توانند در دندان حفره ایجاد کنند.

نکات مناسب دندانپزشکی:

میان وعده های بین وعده غذایی را محدود کنید. این تعداد حملات اسیدی به دندان را کاهش می دهد و به دندان فرصتی می دهد تا خود را ترمیم کند.
آب نبات ، کلوچه ، نوشابه و سایر نوشیدنی های شیرین را برای موارد خاص ذخیره کنید.
اطمینان حاصل کنید که کودک شما بعد از مسواک زدن قبل از خواب ، چیزی با قند موجود در آن نمی خورد و نمی نوشد. جریان بزاق در هنگام خواب کاهش می یابد. بدون بزاق کافی ، دندانها پس از اسیدپاشی کمتر قادر به ترمیم خود هستند.
مطمئن شوید که کودک شما مسواک می زند
مسواک زدن با خمیر دندانهای فلوراید دو بار در روز برای جلوگیری از ایجاد حفره مهم است.

هنگام مسواک زدن حتماً بر آنها نظارت کنید. آنچه باید بدانید در اینجا است:

مسواک و خمیر دندان

برای کودکان 3 تا 6 ساله ، شما خمیر دندان را روی برس قرار می دهید. فقط از مقدار خمیر دندانهای حاوی فلوراید به اندازه نخود استفاده کنید. (در کودکان زیر 2 سال ، متخصصان دندانپزشکی توصیه می کنند از خمیر دندانهای حاوی فلوراید استفاده نکنید ، مگر اینکه پزشک یا دندانپزشک به شما بگوید).
کودک خود را تشویق کنید تا خمیردندان را تف کند و نه اینکه آن را قورت دهد. کودکان زیر 6 سال تمایل دارند مقدار زیادی از خمیردندان های خود را ببلعند

فلوروز خفیف

اگر کودکان در طول سالهای تشکیل دندان به طور منظم مقادیر بالاتر از حد توصیه شده فلوراید مصرف کنند ، ممکن است دندانهای دائمی آنها دچار خطوط سفید یا پوستی شوند که فلوروز دندان نامیده می شود. فلوئوروز معمولاً خفیف است. در بسیاری از موارد ، فقط یک متخصص دندانپزشکی متوجه آن می شود.
تا 7 یا 8 سالگی شما باید به کودک کمک کنید مسواک بزند. کودکان خردسال نمی توانند به تنهایی دندان های خود را تمیز کنند. ابتدا مسواک بزنید ، سپس بگذارید دندان هایش تمام شود.
پرکردن دندان یکی دیگر از روش های خوب برای جلوگیری از حفره است. سیلانت ها پوشش های نازک و پلاستیکی هستند که روی سطح جویدن دندان های پشتی یا دندان های آسیاب کشیده می شوند. سطح جویدن دندان های پشت خشن و ناهموار است زیرا دارای چاله ها و شیارهای کوچک است. مواد غذایی و باکتری ها می توانند در گودال ها و شیارها گیر کرده و مدت زیادی در آنجا بمانند زیرا موی مسواک نمی تواند آنها را به راحتی دور کند. جرمگیری ها این سطوح را می پوشانند و مانعی تشکیل می دهند که از دندان محافظت می کند و از گیر افتادن غذا و باکتری در آنجا جلوگیری می کند.
از آنجا که بیشتر حفره ها در کودکان و نوجوانان در دندانهای آسیایی (دندانهای پشتی) ایجاد می شود ، بهتر است به محض ورود این دندانها مهر و موم شود:
اولین دندانهای آسیاب دائمی - "دندانهای آسیاب 6 ساله" - در سنین 5 تا 7 سالگی ظاهر می شوند.
دومین دندانهای آسیایی دائمی - "دندانهای آسیاب 12 ساله" - هنگامی که کودک بین 11 تا 14 سال دارد وارد می شوند.
کودک خود را برای معاینات منظم نزد دندانپزشک ببرید

برای تمیز کردن و معاینه به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید. در طول ویزیت دندانپزشک یا متخصص بهداشت:

پلاک دندان را بردارید
از نظر وجود هرگونه پوسیدگی زودرس دندان
به شما و فرزندتان نشان دهید چگونه دندان ها را کاملا تمیز کنید
در صورت لزوم ژل یا لاک فلوراید بزنید
برای معاینه منظم بعدی خود برنامه ریزی کنید

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا