انواع درمان حفره های ایجاد شده در دندان

معاینات منظم و مراجعات سالیانه به مطب دندانپزشکی می توانند حفره ها و سایر شرایط دندانی را قبل از ایجاد علائم آزار دهنده شناسایی کنند تا منجر به مشکلات جدی تری نشوند. بدیهی است که هرچه زودتر به دنبال بررسی و مراقبت از دندان های خود باشید، احتمال معکوس کردن مراحل اولیه پوسیدگی دندان و جلوگیری از پیشرفت آن بیشتر است. اگر حفره ای قبل از شروع درد شناسایی شود، احتمالاً نیازی به درمان گسترده نخواهید داشت.


البته درمان حفره ها به شدت آنها و وضعیت خاص شما بستگی دارد. گزینه های درمان عبارتند از:

درمان های فلوراید

اگر حفره شما تازه شروع شده باشد، یک درمان با فلوراید ممکن است به بازیابی مینای دندان شما کمک کند و گاهی اوقات می تواند یک حفره را در مراحل اولیه معکوس کند. درمان های حرفه ای با فلوراید حاوی فلوراید بیشتری نسبت به مقدار موجود در خمیردندان ها و دهانشویه ها هستند. درمان های فلوراید ممکن است مایع، ژل، کف یا لاک باشد که روی دندان های شما مسواک زده شده یا در یک سینی کوچک قرار گرفته است که روی دندان های شما قرار می گیرد.

پر کردن

پر کردن، که اصطلاحاً ترمیم نیز نامیده می شود، گزینه اصلی درمان است که پوسیدگی از مرحله اولیه پیشرفت کند. پر کننده ها از مواد مختلفی مانند رزین های کامپوزیت به رنگ دندان ، چینی یا آمالگام دندانی ساخته می شوند که ترکیبی از چندین ماده است.

تاج ها

برای پوسیدگی گسترده یا ضعیف شدن دندان ها، ممکن است به تاج نیاز داشته باشید. تاج روکش سفارشی است که جایگزین کل تاج طبیعی دندان شما شود. دندانپزشک روی تمام قسمت های پوسیده و بقیه دندان های شما برای اطمینان از تناسب، یک تاج قرار می دهد. تاج ها ممکن است از طلا، پرسلان با مقاومت بالا ، رزین، چینی ذوب شده در فلز یا مواد دیگر ساخته شوند.

کانال های ریشه ای

وقتی پوسیدگی به مواد داخلی دندان (پالپ) شما رسید، ممکن است به کانال ریشه نیاز داشته باشید. این روش درمانی برای ترمیم و نجات دندان آسیب دیده یا آلوده به جای برداشتن آن است. پالپ دندان بیمار برداشته می شود. بعضی اوقات داروها برای رفع هرگونه عفونت در کانال ریشه قرار می گیرند. سپس پالپ را با یک پر کننده جایگزین می کنند.

کشیدن دندان

بعضی از دندان ها به قدری خراب می شوند که ترمیم نمی شوند و باید برداشته شوند. کشیدن دندان می تواند شکافی ایجاد کند که باعث می شود دندان های دیگر شما جابجا شوند. در صورت امکان ، برای جایگزینی دندان از دست رفته ، یک بریج یا کاشت دندان در نظر بگیرید.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا