ریشه افسانه ارتباط پوسیدگی دندان با کرم چیست؟

انسان از زمان های بسیار قدیم دچار حفره شده است. قبل از انجام عمل دندانپزشکی مدرن، برخی از افراد تصور می کردند که حفره به علت کرم های داخل دندان ایجاد می شود. این نظریه در سراسر جهان به طور گسترده ای وجود داشت. در واقع این ایده هزاران سال ادامه داشت. با این حال ، پیشرفت در پزشکی دندان ثابت کرده است که کرم های دندان واقعی نیستند.
پوسیدگی دندان به دلیل پلاک دندان ایجاد می شود. پلاک از بزاق ، باکتری ، اسیدها و ذرات غذا تشکیل شده است. با جمع شدن پلاک و فرسایش لایه خارجی دندان های شما، پوسیدگی دندان اتفاق می افتد. نتیجه حفره است که به آن پوسیدگی دندانی نیز گفته می شود.
با این حال، اعتقاد به کرم دندان ها هنوز هم وجود دارد.

ریشه افسانه ارتباط پوسیدگی دندان با کرم چیست؟

مفهوم کرم دندان به 5000 سال قبل از میلاد باز می گردد. در یک متن سومری از این زمان، کرم های دندان به عنوان دلیل پوسیدگی دندان ذکر شده است.
کرم های دندانی نیز از سال 1500 پیش از میلاد در خط های چینی باستان ذکر شده است. این متن که در استخوان تراشیده شده است ، توصیف کننده حمله کرم دندان به دهان و دندان است.
مردم امپراتوری روم و قرون وسطی نیز فکر می کردند کرم دندان واقعی است.
به طور کلی گفته می شود که کرم های دندان، دندان را می خورند و باعث پوسیدگی می شوند. همچنین تصور می شد که آنها در لثه و حفره وجود دارند.

دلایل زیادی وجود دارد که مردم به کرم دندان اعتقاد دارند. نظریه های بالقوه عبارتند از:

آب آلوده به کرم های گینه

یک نظریه این است که مردم در واقع کرم های گینه را از آب آلوده می دیدند. کرم ماده باردار گینه وقتی در آب سرد باشد می تواند بیش از 500000 کرم جوان آزاد کند.
به علاوه ، کرم گینه در سخت پوستان سیکلوپوئید زندگی می کند ، که اغلب در چاه های آشامیدنی یافت می شود.
اگر از آب چاه استفاده می کردند، ممکن است شاهد بیرون راندن کرم های بچه توسط کرم گینه باشند.

ساختارهای کرم مانند در دندان ها

دلیل احتمالی دیگر ساختارهای استوانه ای موجود در دندان های انسان است. به گفته محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه مریلند، ساختارهای ریز و شبیه کرم توخالی در لوله های دندان انسان وجود دارد.
دانشمندان کاملاً درک نمی کنند که چیست. افراد باستان ممکن است آنها را با کرم اشتباه گرفته باشند.

تیمارهای دانه Henbane

در قرون وسطی انگلیس ، کرم های دندان با بخار دانه های حباب سوخته درمان می شدند. Henbane گیاهی است که برای اهداف دارویی مورد استفاده قرار می گرفت.
در طول تیمار ، بذرها را با ذغال گرم کردند. فرد دارای حفره ، بخارات را استشمام می کرد. از قضا خاکستر دانه های حباب سوخته مانند کرم به نظر می رسید. این گیاه همچنین دارای خواص مخدر است که درد دندان را تسکین می دهد. این احتمالاً یکی از دلایل اعتقاد مردم به کردم دندان است.

آیا افسانه های دیگری در مورد علت ایجاد حفره وجود داشته است؟

در طول دوران باستان ، مردم همچنین معتقد بودند که حفره ها ناشی از موارد زیر است:
عوامل شیمیایی
بزاق معیوب
التهاب استخوان آلوئولار (بخشی از فک که دندان ها را نگه می دارد)
تغییرات ناگهانی دما
صدمات مکانیکی

واقعاً چه عواملی باعث پوسیدگی دندان می شود؟

به لطف دندانپزشکی مدرن ، ما اکنون می دانیم که علت واقعی پوسیدگی دندان چیست.
مواد غذایی ، باکتری ها و بزاق با هم ترکیب می شوند و پلاک هایی ایجاد می کنند که به دندان شما می چسبد. پوسیدگی دندان زمانی شروع می شود که قندها و نشاسته ها برای مدت طولانی روی دندان های شما باقی بمانند. باکتری های موجود در پلاک غذاهای شیرین و نشاسته ای را می خورند که اسیدها را تشکیل می دهد.
این اسیدهای موجود در پلاک ، مینای دندان ، لایه سخت دندان های شما را از بین می برند و حفره های ریزی به نام حفره ایجاد می کند.
با گذشت زمان ، اسیدها و باکتری ها از طریق مینای دندان شما فرسایش می کنند و شروع به آسیب رساندن به عاج ، بافت زیر مینای دندان شما می کنند. اگر آنها به پالپ یا وسط دندان شما برسند ، می توانید دچار عفونت شوید. این باعث تورم شدید و درد دندان می شود.

جلوگیری از حفره

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ، رعایت بهداشت دندان مناسب است:

مسواک زدن روزانه دو بار
نخ دندان بین دندان های شما
شستشو با دهان شویه
انجام نظافت و معاینات منظم دندان
مصرف میان وعده و نوشیدن نوشیدنی های شیرین را محدود کنید
استفاده از درمان های فلوراید (در صورت توصیه توسط دندانپزشک)
بردن

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا