قبل از روکش دندان چه چیزهایی باید بدانید؟

روکش های دندان پوسته هایی نازک و به رنگ دندان هستند که برای بهبود ظاهر به سطح جلوی دندان ها متصل می شوند. آنها اغلب از مواد چینی یا کامپوزیت رزین ساخته می شوند و به طور دائمی به دندان های شما متصل می شوند.
از ونیر می توان برای درمان مشکلات مختلف زیبایی از جمله دندانهای خرد شده، شکسته، تغییر رنگ یا کوچکتر از حد متوسط استفاده کرد.


انواع مختلف روکش چیست؟

 


روکش های دندان معمولاً از پرسلن ساخته می شوند. استفاده از روکش های دندانپزشکی سنتی در مقایسه با گزینه هایی که بعضا "روکش های بدون پیش آماده سازی" نامیده می شوند ، به کار آماده سازی شدیدتر نیاز دارد. این روکش های بدون آماده سازی - که گزینه هایی مانند Lumineers و Vivaneeres را شامل می شود - زمان کمتری نیاز دارند و کاربرد آنها تهاجمی نیست.
استفاده از روکش های دندانپزشکی سنتی معمولاً باعث خرد شدن ساختار دندان می شود ، بعضی اوقات بعضی از دندان ها را حتی از لعاب خارج می کنیم. این امکان را برای جایگذاری مناسب فراهم می کند ، اما همچنین یک روش برگشت ناپذیر است که ممکن است دردناک باشد و اغلب به بی حسی موضعی نیاز دارد.
از طرف دیگر ، روکش های بدون آماده سازی ممکن است نیاز به مقداری آماده سازی یا تغییر دندان داشته باشند ، اما این تغییرات حداقل هستند. به جای از بین بردن لایه های دندان زیر مینا ، روکش های بدون آماده سازی فقط روی مینای دندان تأثیر می گذارند. در بسیاری از موارد ، این روکش ها به بی حسی موضعی ندارند.
روکش ها همان کاشت دندان یا تاج دندان نیستند. روکش ها سطح جلوی دندان را می پوشانند. از طرف دیگر ایمپلنت ها جای کل دندان را می گیرند. تاج ها همچنین کل دندان را در آغوش می گیرند.

فواید روکش دندان چیست؟

بزرگترین مزیت روکش ها بهبود ظاهر دندان ها، لبخند روشن و یکدست تر است. از روکش های دندانی اغلب برای درمان موارد زیر استفاده می شود:
دندان شکسته یا خرد شده
تغییر رنگ شدید یا رنگ آمیزی ناهموار که با سفید کردن قابل رفع نیست
شکاف در دندانها
دندانهای کوچکتر از حد متوسط
دندانهای نوک تیز یا غیرمعمول
روکش ها بسته به نوع روکش انتخابی شما می توانند بیش از یک دهه دوام داشته باشند ، و این باعث می شود که آنها یک سرمایه گذاری نیمه دائمی باشند که می تواند اعتماد به نفس شما را در لبخند راحت کند.

ملاقات با دندانپزشک

ابتدا باید قرار ملاقات اولیه با دندانپزشک برای بحث در مورد گزینه های مناسب شما و تعداد روکش هایی که می خواهید قرار دهید ، داشته باشید. در بعضی موارد ، اگر دندان ها کج یا ناهموار باشند ، ممکن است لازم باشد که قبل از اینکه دندانپزشک شما روکش ها را قرار دهد، ارتودنسی انجام دهید.

دندانپزشک شما برای ارزیابی سلامت دندانهای شما در این مرحله اغلب اشعه ایکس می گیرد. آنها به دنبال علائم پوسیدگی دندان ، بیماری لثه یا نیاز به کانال های ریشه خواهند بود. اگر هر یک از این شرایط را داشته باشید ، ممکن است کاندیدای روکش نباشید.
برای اندازه گیری دقیق روکش های شما ، در قرار بعدی ، دندانپزشک حدود نیم میلی متر از دندان شما را کوتاه می کند (آنها مینای دندان را با استفاده از یک ابزار ساینده از بین می برند) قبل از اینکه از دندان شما قالب بگیرند. سپس این قالب برای ایجاد روکش های شما به آزمایشگاه ارسال می شود.

چگونه روکش ها روی دندان ها قرار می گیرند؟

به طور معمول بین یک تا دو هفته طول می کشد تا دندانپزشک قالب شما را ایجاد کند تا روکش های شما از آزمایشگاه برگردد.
پس از استفاده از روکش های خود ، می توانید برای قرار دادن آنها قرار ملاقات بگذارید. در این قرا ، دندانپزشک، شکل و رنگ روکش ها را ارزیابی می کند تا از مناسب بودن آنها مطمئن شود.
در مرحله بعد ، دندانپزشک دندان های شما را کاملا تمیز می کند. این مهم است ، زیرا مانع از این می شود که باکتری ها در زیر روکش گیر کرده و باعث پوسیدگی شوند. پس از انجام این کار، آنها با استفاده از ابزار آسیاب، بافت خشن تری را روی هر دندان ایجاد می کنند که روی آن قرار گرفته است. این باعث می شود که روکش راحت تر متصل شود.
دندانپزشک شما سپس از سیمان دندانی برای اتصال روکش به دندان استفاده می کند. آنها برای سفت شدن سریع این سیمان از نور ماورابنفش استفاده می کنند و هنگامی که دفتر را ترک می کنید ، لبخند جدید شما آماده می شود!

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا