×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 18443

هرگز روی محل سوختگی خمیر دندان نمالید

 

پزشکان International Plastic Surgery Update وابسته به بخش جراحی پلاستیک و سوختگی Sanjay Gandhi Post Graduate Institute of Medical Sciences  (SGPGI) هشدار میدهند هرگز روی محل سوختگی خمیر دندان نمالید.

دکتر انکور هاتناگار از بخش جراحی پلاستیک و سوختگی SGPGI میگوید: "مالیدن خمیر دندان بر روی محل سوختگی یکی از درمانهای خانگی شایع است. با این حال به جای این که چیزی را درمان کند، فقط مشکل را وخیم تر میکند. چون خمیر دندان حاوی مواد شیمیایی مضری مانند کلسیم و نعنا است، خطر عفونت را افزایش میدهد و بافتهای پوست را خراب میکند. "

کارشناسان سلامت همچنین توصیه میکنند که نباید بر روی ناحیه سوختگی یخ بمالید. چرا که دمای یخ 0 تا 4- درجه سانتیگراد است، در نتیجه دمای پوست را بسیار پایین آورده و گردش خون در آن ناحیه را متوقف میکند.

دکتر هاتناگار میگوید "بهترین درمان این است که ناحیه ای که دچار سوختگی شده است را زیر شیر آب سرد بگیرید تا سوزش متوقف شود. سپس باید ناحیه را با دستمال تمیز بپوشانید و به پزشک مراجعه کنید." فردی که دچار سوختگی شده باید مایعات و پروتئین بیشتری در رژیم غذایی خود داشته باشد تا بدنش بتواند پوست، عضله و بافتهای جدیدی تولید کند.