استفراغ در دندان درآوردن کودک، آیا این طبیعی است؟

دندان درآوردن یک نقطه عطف مهیج و مهم در زندگی کودک شما است. این بدان معناست که به زودی کودک شما قادر به خوردن انواع غذاهای جدید خواهد بود. با این حال ، برای کودک شما اغلب چنین تجربه دلپذیری نیست.
از آنجایی که همه کودکان در برهه ای از آن رد می شوند، دندان درآوردن یکی از رایج ترین منابع نگرانی والدین جدید است. هر نوزادی هنگام دندان درآوردن علائم مختلفی را تجربه می کند. رایج ترین علائم تحریک پذیری و از دست دادن اشتها است.
برخی از والدین علائم جدی تر دندان درآوردن مانند استفراغ، تب و اسهال را گزارش می کنند. اینکه آیا استفراغ در واقع ناشی از دندان درآوردن است یا نه بحث برانگیز است. با این حال، هیچ تحقیقی برای پشتیبانی از ارتباط بین استفراغ و دندان درآوردن در دسترس نیست. اکثر متخصصان اتفاق نظر دارند که اگرچه ممکن است درد موضعی ایجاد شود ، اما دندان درآوردن علائمی در جاهای دیگر بدن مانند بثورات ، استفراغ و اسهال ایجاد نمی کند.
اگر کودک شما استفراغ می کند یا علائم شدید دیگری دارد با پزشک خانواده یا متخصص اطفال مشورت کنید. سعی نکنید خودتان کودک خود را معالجه کنید. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) Trusted Sourcedoes در حال حاضر هیچ نوع دارویی ، گیاهی یا داروی هومیوپاتی را برای دندان درآوردن توصیه نمی کند. پزشک کودک شما را ارزیابی می کند تا تشخیص دهد آیا چیز دیگری باعث استفراغ شده است یا خیر.

دندان درآوردن چه زمانی شروع می شود؟

طبق انجمن دندانپزشکی آمریکا ، نوزادان از 4 تا 7 ماهگی شروع به دندان درآوردن می کنند. دندانهای پایینی ، که به گیره معروف است ، معمولاً در ابتدا قرار می گیرند و پس از آن دندانهای مرکزی بالا قرار می گیرند. باقیمانده دندانها طی دو سال لثه ها را برش می دهند. تا 3 سالگی کودک ، آنها باید 20 دندان اولیه داشته باشند.


سایر علائم دندان درآوردن

بعضی از دندان ها بدون هیچ درد و ناراحتی رشد می کنند. برخی دیگر باعث درد و قرمزی لثه می شوند. اغلب ، نوزادان تحریک پذیر هستند و اشتها ندارند.
نوزادان همچنین ممکن است برخی علائم زیر را هنگام شروع دندان درآوردن نشان دهند:
آبریزش
تغییر در دفعات یا مقدار تغذیه
گریان
تحریک پذیری
ناتوانی در خواب
از دست دادن اشتها
لثه های قرمز ، حساس و متورم
والدین برای هر علامتی که کودکشان تجربه می کند توضیح می خواهند. اما طبق آکادمی اطفال آمریکا ، هیچ یک از علائم زیر به طور مداوم و دقیق شروع دندان درآوردن را پیش بینی نمی کند:

سرفه
خواب آشفته
کاهش اشتها برای مایعات
استفراغ
اسهال یا افزایش مدفوع
راش
تب شدید


چرا ممکن است کودک من هنگام دندان درآوردن استفراغ کند؟

دندان درآوردن در قسمت زیادی از زندگی کودک و در زمانی که کودک شما در حال رشد و تحمل درد زیادی است ، اتفاق می افتد. به همین دلیل ، بسیاری از علائم را به اشتباه دندان درآوردن می دانند.
با این حال، تحقیقات نشان می دهد که سرفه، احتقان، استفراغ، اسهال، راش ، تب شدید (بیش از 102 درجه فارنهایت) و مشکلات خواب از علائم دندان درآوردن نیستند. یک مطالعه بر روی 125 کودک نشان داد که این علائم ارتباط معنیداری با ظهور دندان ندارند. علاوه بر این ، مطالعه نشان داد که هیچ مجموعه ای از علائم نمی تواند به طور دقیق شروع دندان درآوردن را پیش بینی کند.
آکادمی اطفال آمریکا توضیح می دهد که در این مدت ، مصونیت منفعل کودک شما از آنتی بادی های مادر کمرنگ می شود و نوزاد شما در معرض طیف وسیعی از بیماری ها، از جمله ویروس ها و باکتری ها قرار می گیرد. بنابراین به احتمال زیاد استفراغ کودک شما دلیل دیگری دارد.

آیا می توان علائم دندان درآوردن را کنترل کرد؟

برای تسکین ناراحتی و لثه های حساس، می توانید لثه ها را با انگشتان خود ماساژ دهید یا مالش دهید یا یک حلقه دندان خنک و تمیز به کودک خود بدهید تا آن بجوند. اگر نوزاد شما در حال جویدن است، می توانید به آنها چیزهای سالم جویدن مانند میوه و سبزیجات خام را بدهید، به شرطی که مطمئن باشید تکه ها نمی توانند شکسته شوند و باعث خفگی شوند.
به کودک خود به مسکن یا دارویی که روی لثه می مالید ، مانند لیدوکایین چسبناک یا محصولات بنزوکائین ندهید. این نوع داروها در صورت بلعیدن می توانند برای کودک شما مضر باشند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

به طور معمول می توان با دندان درآوردن در خانه برخورد کرد. با این حال، اگر کودک شما تب شدید یا علائمی دارد که به طور معمول با دندان درآوردن همراه نیست ، به پزشک مراجعه کنید.
در صورت استفراغ کودک نیز باید به پزشک مراجعه کنید

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا