10 چیزی که درباره دندان های خود نمی دانید

مراجعه به دندانپزشک ممکن است یک پدیده نسبتاً مدرن باشد، اما آیا می دانید مردم از حدود سال 500 قبل از میلاد از خمیر دندان استفاده می کنند؟ در آن زمان، یونانیان باستان از مخلوطی حاوی زنگ آهن و پودر مرجان برای تمیز کردن دندان های خود استفاده می کردند. در این میان مسواک ها دسته ای از شاخه های درختان بودند که مردم می جویدند.

خوشبختانه ، از آن زمان مراقبت از دندان پیشرفت کرده است و اکنون ابزارهای مختلفی را در اختیار داریم که می توانیم از دندان های خود مراقبت کنیم. دانستن کمی بیشتر در مورد دندان ها و اینکه چگونه رفتارهای ما بر سلامت دندان ها تأثیر می گذارد، می تواند کمک کند تا مراقبت های بهتری داشته باشیم.

1. دندانهای شما منحصر به فرد شماست.

دندان های شما مانند اثر انگشت شما هستند: آنها منحصر به فرد شما هستند. به همین دلیل است که گاهی از پرونده های دندانپزشکی برای شناسایی بقایای انسان استفاده می شود. حتی دوقلوهای یکسان نیز دندان های یکسانی ندارند.

2. آنها کمی شبیه کوه های یخ هستند.

تقریباً یک سوم از هر دندان در زیر لثه شما قرار دارد. به همین دلیل است که حفظ سلامت لثه به اندازه اطمینان از مراقبت خوب از دندان ها مهم است. لثه های شما همیشه باید صورتی رنگ و محکم باشند.

3. 32 دندان داریم

شما دارای هشت دندان برش (دندانهای جلویی) ، چهار دندان نیش ، هشت دندان پره مولر و 12 دندان مولر هستید.

4. مینای دندان شما سخت ترین قسمت بدن است.

مینای دندان خارجی ترین لایه دندان شماست. مانند پوسته سخت، هدف اصلی آن محافظت از بقیه دندان است. مینای دندان بیشتر مانند استخوانهای شما از کلسیم و فسفات ساخته شده است، اما به دلیل پروتئین ها و بلورهای مشخصی که آن را تشکیل می دهند، قویتر است.

5. مینا نیز شکسته می ود

با وجود سختی بالا، مینای دندان هنوز می تواند تراشه شود یا ترک بخورد و از پوسیدگی در امان نیست. قندها و اسیدها ، مانند آنهایی که در نوشابه ها یافت می شوند ، با باکتری های موجود در دهان ارتباط برقرار کرده و به مینای دندان شما حمله می کنند ، که این آغاز پوسیدگی دندان است. نوشیدنی های غیر الکلی به ویژه هنگامی که اغلب یا به آرامی در طول روز می نوشید، آسیب می رساند.

6. زرد به معنی پوسیدگی است.

این فقط یک لکه قهوه نیست. مینا تا حدی مسئول سفید بودن دندان شما است و وقتی پوسیدگی می یابد، ممکن است دندان های شما زرد به نظر برسد. همچنین مینای دندان پوسیده می تواند دلیل هر دردی باشد که احساس می کنید.

7. عاج رشد می کند ، مینا رشد نمی کند.

عاج لایه ای است که در زیر مینا قرار دارد و همچنین از استخوان های شما سخت تر است. عاج از کانال ها و مجاری کوچکی تشکیل شده است که سیگنال های عصبی و تغذیه را از طریق دندان منتقل می کند. سه نوع عاج وجود دارد: اولیه ، ثانویه و ترمیم. در حالی که مینا اساساً ساکن است ، عاج همچنان در طول زندگی رشد و تغییر می کند.

8- دهان شما محل زندگی 300 نوع باکتری است.

پلاک شامل میلیون ها باکتری است که از 200 تا 300 گونه مختلف منبع معتبر ساخته شده است. مقصر اصلی سلامتی دندان ضعیف استرپتوکوک موتانس است که قند و سایر کربوهیدرات ها را به اسیدهایی تبدیل می کند که دندان های شما را از بین می برد.

9. پلاک دشمن است.

اگر با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مرتباً آن را بر ندارید ، می تواند باعث پوسیدگی دندان شود. بدون برداشتن ، پلاک سفت می شود. بنابراین ، حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و برای تمیز کردن های منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

10- 10 هزار گالن تف درست می کنید.

بدن شما هر روز حدود یک چهارم بزاق تولید می کند که در طول زندگی حدود 10 هزار گالن خارج می شود. بزاق بسیاری از نقش های مهم را در سلامت کلی شما بازی می کند. به عنوان مثال ، بلعیدن غذا را آسان تر می کند و حاوی آنزیم هایی برای شروع سریع هضم است. وقتی نوبت به دندان می رسد ، بزاق ذرات معطل مانده غذا را می شوید و حاوی کلسیم و فسفات است که می تواند اسیدهای موجود در پلاک را خنثی کند و باعث آسیب و پوسیدگی شود.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا