آیا غرغره پراکسید هیدروژن موثر و بی خطر است؟

پراکسید هیدروژن یک ترکیب شیمیایی است که هیدروژن را با اکسیژن ترکیب می کند. می توانید آن را از بیشتر داروخانه ها خریداری کنید و از آن برای همه چیز، از ضد عفونی کننده زخم ها گرفته تا تمیز کردن وان استفاده کنید.
حتی برخی از افراد با غرغره کردن گلودرد را تسکین می دهند، همچنین دندان ها را سفید کرده و التهاب لثه را کاهش می دهد. برای یادگیری نحوه غرغره ایمن پراکسید هیدروژن و اینکه آیا واقعاً موثر است یا خیر، به خواندن این مقاله ادامه دهید.

چگونه می توان پراکسید هیدروژن را غرغره کرد

نکته اساسی در غرغره ایمن پراکسید هیدروژن این است که مطمئن شوید هرگز آن را قورت نمی دهید.
برای غرغره کردن ایمن این مراحل را دنبال کنید:
با غلظت 3٪ پراکسید هیدروژن شروع کنید. این همان قوتی است که در بطری قهوه ای در اکثر فروشگاه های دارو پیدا خواهید کرد. بعد ، یک قسمت پراکسید هیدروژن را با دو قسمت آب ترکیب کنید. مخلوط نهایی شما غلظت 1٪ پراکسید هیدروژن خواهد داشت.
سر خود را به عقب متمایل کنید و دهان کمی از پراکسید هیدروژن و مخلوط آب را بگیرید. مخلوط را به مدت 60 ثانیه در دهان خود غرغره کنید. بعد از غرغره کردن محلول را تف کنید. سعی نکنید این ترکیب را بیش از 90 ثانیه غرغره کنید.

فواید غرغره پراکسید هیدروژن برای سلامتی
گلودرد را تسکین دهید
غرغره با پراکسید هیدروژن از چند طریق ممکن است به گلودرد کمک کند. پراکسید هیدروژن دارای خواص ضد باکتری است. این می تواند به بدن شما کمک کند تا در برابر عفونت های باکتریایی که اغلب باعث گلودرد می شوند ، مبارزه کند.
علاوه بر این ، هنگامی که مخاط دهان شما با پراکسید هیدروژن تماس پیدا کند ، کف ایجاد می کند. این کف باعث چسبندگی و تخلیه مخاط می شود. همچنین می تواند به شل شدن و خارج کردن مخاط در گلو که می تواند باعث تحریک و درد شود، کمک کند.
کودکان خردسال و افرادی که بدون قورت دادن به سختی غرغره می کنند می توانند به جای مزایای مشابه آب نمک گرم را غرغره کنند. برای غرغره کردن آب نمک این مراحل را دنبال کنید:
یک فنجان آب گرم را با ½ تا p قاشق چای خوری نمک مخلوط کنید.
این مخلوط آب نمک را حدود 60 ثانیه در دهان خود بچرخانید.
بعد از غرغره کردن محلول را تف کنید.

پراکسید هیدروژن یک ضد عفونی کننده قدرتمند است که می تواند باعث شود زخم های شانکر و سایر زخم های کوچک در دهان شما آلوده نشوند و به بهبود سریع آنها نیز کمک می کند.
این ماده می تواند به کاهش التهاب لثه در صورت استفاده همزمان با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کمک کند. برای استفاده بیشتر از مزایای بهداشت دهان و دندان از پراکسید هیدروژن ، اطمینان حاصل کنید که هنگام غرغره کردن آن را در اطراف قسمت جلوی دهان قرار دهید تا به دندانهای جلویی و لثه برسد.
پراکسید هیدروژن ماده اصلی فعال در بسیاری از محصولات سفید کننده دندان بدون نسخه و حرفه ای است. غرغره با پراکسید هیدروژن ممکن است باعث شود دندان های شما بلافاصله بعد از انجام آن برای چند ساعت سفیدتر به نظر برسد.

آیا خطری وجود دارد؟

خوردن پراکسید هیدروژن رقیق نشده می تواند اعضای داخلی شما را بسوزاند و باعث خونریزی داخلی شود. با این حال ، اگر مقداری پراکسید هیدروژن رقیق ، مانند محلول 3٪ که به طور گسترده در داروخانه ها موجود است ، بلعیده باشید ، احتمالاً فقط متوجه درد معده خفیف خواهید شد. همچنین ممکن است ماده ای کمی کف آلود استفراغ کنید که طبیعی است.
بعد از غرغره پراکسید هیدروژن، ممکن است کمی قرمزی در اطراف لثه یا تحریک داخل دهان خود مشاهده کنید. این باید طی چند ساعت پس از غرغره از بین برود. اگر قرمزی یا تحریک از بین نرفت یا احساس سرگیجه و ضعف کردید ، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
غرغره پراکسید هیدروژن ممکن است روشی موثر برای تسکین گلو درد، ضد عفونی دهان و سفید شدن دندان ها باشد. فقط مطمئن شوید که ابتدا آن را رقیق کرده اید و سعی کنید در این روند چیزی را قورت ندهید. اگر می خواهید دندان های خود را سفید کنید، سعی کنید چندین ماه به طور مداوم غرغره کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا