چه عواملی می تواند باعث تغییر رنگ دندان شود؟

انواع خاصی از غذا و نوشیدنی می توانند به لایه های خارجی ساختار دندان شما منتقل شده و دندان های شما را لکه دار کنند. برخی از علل متداول در ایجاد لکه های دندان عبارتند از:
دخانیات
استفاده از دخانیات به صورت سیگار یا تنباکوی جویدنی می تواند باعث تغییر رنگ دندان شود.
طبق تحقیقات بالینی منبع معتبر، شیوع تغییر رنگ دندان در افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری بیشتر است. علاوه بر این ، تحقیقات نشان داد که سطح نارضایتی افراد سیگاری از شکل ظاهری آنها بر اساس ظاهر دندانهای آنها بیشتر است. یک محیط اسیدی در دهان شما می تواند مینای دندان شما را مستعد تغییر رنگ کند.

سن ، آسیب ها و آنتی بیوتیک ها

با افزایش سن ، دندان های شما شکننده شده و باعث ایجاد لک یا زردی می شوند.
هنگامی که ریشه دندان دارای مشکل باشد، گاهی اوقات فقط دندان آسیب دیده تیره می شود.
بین مصرف آنتی بیوتیک های تتراسایکلین در دوران کودکی و تغییر رنگ دائمی دندان رابطه وجود دارد.

رنگ های مختلفی که روی دندن ایجاد می شود از چه عواملی ناشی می شود؟

زرد
افرادی که سیگار می کشند یا از دخانیات جویدنی استفاده می کنند ممکن است روی دندان هایشان لکه زرد ایجاد شود. تغییر رنگ زرد همچنین می تواند ناشی از موارد زیر باشد:
نوشیدنی هایی مانند چای ، قهوه یا شراب قرمز
رژیم غذایی سرشار از قندهای ساده
داروهای خاص
بهداشت دهان و دندان ضعیف
خشکی دهان مزمن
رنگ قهوه ای
لکه های قهوه ای رنگ می تواند دلایل زیادی داشته باشد. برخی از علل شایع عبارتند از:
مصرف دخانیات
نوشیدنی هایی مانند چای ، قهوه ، کولا و شراب قرمز
میوه هایی مانند زغال اخته ، توت سیاه و انار
پوسیدگی دندان درمان نشده
تجمع تارتار
سفید
یک حفره می تواند باعث لکه سفید روی دندان شما شود که با پیشرفت بیشتر تیره می شود. فلوراید زیاد نیز می تواند لکه های سفید روی دندان های شما ایجاد کند.
سیاه
لکه سیاه می تواند ناشی از موارد زیر باشد:
یک حفره پیشرفته دندان
پر کننده ها و تاج هایی که حاوی سولفید نقره هستند
مکمل های مایع آهن
رنگ بنفش
بیمارانی که به طور منظم شراب مصرف می کنند، ته رنگ بنفش بیشتری در دندان هایشان ایجاد می شود.

برای از بین بردن لکه ها چه کاری می توانید انجام دهید؟

محصولات و روشهای زیادی وجود دارد که می تواند دندانهای شما را سفید کرده و لکه ها را از بین ببرد یا کاهش دهد.
به طور کلی ، گزینه های سفید کننده دندان در سه دسته گسترده قرار می گیرند. آنها عبارتند از:
درمان توسط داندانپزشک
دندانپزشک شما در مقایسه با محصولاتی با غلظت بالا از هیدروژن پراکسید برای سفید شدن دندان استفاده می کند. درمان در مطب به سرعت کار می کند و عوارض آن معمولاً بیشتر از سایر روش ها طول می کشد.
درمان های خانگی از طریق دندانپزشک
برخی از دندانپزشکان می توانند موارد سفارشی درست کنند تا در خانه روی دندان های شما استفاده شود.
محصولات بدون نسخه خمیر دندانهای سفید کننده و نوارهای سفید کننده
این محصولات ممکن است بتوانند لکه های سطح را کاهش دهند، اما در لکه های ذاتی که در داخل دندان های شما قرار دارند بسیار کمتر موثر هستند.
قبل از هرگونه محصول سفیدکننده دندان با دندانپزشک صحبت کنید تا از بی خطر بودن آن اطمینان حاصل شود. برخی از محصولات می توانند باعث حساسیت دندان یا تحریک لثه شوند.
علاوه بر این ، برای تمیز کردن منظم دندان حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید. معاینه و تمیزکاری منظم اغلب می تواند به کاهش لکه ها کمک کند.

چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کنید؟

اگر متوجه تغییر رنگ دندان های خود شدید و با یک محصول سفیدکننده، بهتر نشد، بهتر است این موضوع را با دندانپزشک خود پیگیری کنید.
اگر تغییر رنگ عمیق باشد و اگر هیچ ماده سفید کننده ی بدون نسخه ای قادر به از بین بردن لک نباشد، این می تواند مسئله ی جدی تری باشد، مانند حفره یا از بین رفتن مینای دندان.
اگر فقط یک دندان تغییر رنگ داده باشد، ممکن است به دلیل حفره یا آسیب به قسمت داخلی دندان شما باشد. هرچه زودتر این نوع مسائل توسط دندانپزشک شما درمان شود، نتیجه بهتری خواهد داشت.
برای حفظ سلامت دندان های خود ، سالی دو بار برای معاینات معمول به دندانپزشک مراجعه کنید. اغلب در این ملاقات ها مشکلات کشف می شود. وقتی درمان به موقع انجام شود، می تواند از پیچیده تر شدن مسئله جلوگیری کند.


چگونه می توانید از تغییر رنگ جلوگیری کنید؟

بعد از خوردن غذاهای رنگی از دندان های خود مراقبت کنید. اگر قصد دارید از مواد غذایی یا نوشیدنی های رنگی استفاده کنید ، به محض خوردن، مسواک بزنید. . اگر این امکان وجود ندارد، نوشیدن یا آب کشی با آب حداقل برخی ذرات را که می توانند دندان های شما را لکه دار کنند از بین خواهد برد.
بهداشت دهان و دندان را به خوبی انجام دهید. حداقل دوبار بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید، روزانه نخ دندان بکشید و همچنین از خمیر دندان سفید کننده یا دهان شویه استفاده کنید. دهان شویه و نخ دندان گزینه های عالی برای به حداقل رساندن لکه های مزاحم بین دندان ها هستند که از بین بردن آنها سخت است.
عادت های خود را اصلاح کنید. در صورت سیگار کشیدن یا جویدن توتون و تنباکو، آن را ترک کنید. همچنین ممکن است بخواهید غذاها و نوشیدنی هایی که باعث لک شدن دندان های شما می شوند را کاهش دهید. اگر انجام این کار دشوار است، حتما به موقع مسواک بزنید و از دندان های خود مراقبت کنید.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا