آیا می توانید از زردچوبه برای سفید کردن دندان استفاده کنید؟

زردچوبه یکی از ادویه های محبوب جهانی است که ریشه آن در آسیا است. هزاران سال است که به عنوان یک داروی درمانی و گیاهی استفاده می شود.
امروزه، زردچوبه یک درمان خانگی محبوب برای مشکلات مختلف جزیی سلامتی است. حتی در منزل برای اهداف سفید کردن دندان نیز مورد استفاده است.
استفاده از زردچوبه بی خطر است و برای برخی افراد بهتر از سایر روش های درمانی دندان محسوب می شود.
سفید کننده های تجاری موجوجود در بازار گاهی با عوارضی همراه هستند، اما زردچوبه فاقد این عوارض است. عوارض سفید کننده های تجاری دندان، شامل افزایش خطرات زیر است:
التهاب لثه
درد لثه
عقب رفتن لثه ها
مشکلات مینای دندان
مزایای احتمالی که در صورت استفاده از زردچوبه برای سفید کردن دندانها می توانید از آن بهره مند شوید:
سفید کردن دندان ها
کاهش خطر درد و التهاب لثه
کاهش خطر ابتلا به بیماری لثه
علم چه حرفی برای گفتن دارد؟
هنوز هیچ مطالعه ای وجود ندارد که به طور خاص توانایی زردچوبه در سفید شدن دندان ها را تجزیه و تحلیل کند. تا کنون فقط شواهد تجربی نشان از آن دارد.
زردچوبه یک گیاه ضد التهاب و ضد میکروبی شناخته شده است که این ویژگی می تواند آن را به عنوان یک درمان خانگی برای سفید کردن دندان موثر سازد.
یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که کورکومین موجود در زردچوبه می تواند از التهاب لثه یا بیماری لثه جلوگیری کند. این ماده در صورت استفاده صحیح از دهانشویه های سنتی، به خوبی قابل مقابله با پلاک، باکتری و التهاب است.
مطالعه ای که بعداً در سال 2013 انجام شد، حتی مزایای بیشتری از زردچوبه برای بهداشت دهان و دندان دارد. نتایج نشان می دهد که می تواند درد دندان را تسکین دهد و حتی ممکن است به عنوان درمان پریودنتیت استفاده شود. همچنین ممکن است به جلوگیری از سرطان های مختلف دهان کمک کند.
با این حال، زردچوبه مزایای بهداشت دهان و دندان را فراهم می کند که سایر سفید کننده های دندان طبیعی یا بدون نسخه پزشک آن را ندارند.
با این حال، زردچوبه جایگزینی جامد برای درمان های سفید کننده دندان ها محسوب نمی شود. همچنین نمی توان آن را جایگزینی برای مراقبت های بهداشت عمومی دهان و دندان دانست.

چگونه از زردچوبه برای سفید شدن دندان استفاده می کنید؟

می توانید آن را بر روی مسواک خود بمالید و بر روی دندان بکشید. البته امتحان زردچوبه به عنوان سفید کننده دندان ساده است و به چند روش انجام می شود. توصیه می شود بیش از یک بار در روز از آن استفاده نکنید.
به خاطر داشته باشید: برخی از این روش ها ممکن است زمان بیشتری نسبت به استفاده از نوارهای سفیدکننده دندان داشته باشند.
زردچوبه همچنین طعم و مزه ای به شکل خام دارد که مورد پسند همه نیست. افزودن یک یا دو قطره از عصاره نعناع یا سکنجبین ممکن است کمک کند.
کمی پودر زردچوبه خالص با کیفیت بالا بریزید. موهای مسواک خود را مرطوب کنید و آنها را به پودر آغشته کنید. مسواک خود را مستقیماً در ظرف زردچوبه فرو نبرید ، زیرا این امر می تواند باکتری ها را گسترش دهد.
دندان های خود را مانند معمول مسواک بزنید و پودر زردچوبه را روی لثه و دندان پخش کنید. به جای شستشوی سریع، بگذارید پودر حداقل پنج دقیقه روی دندان شما بماند.
بعد دهان خود را کاملاً با آب بشویید. سپس، دوباره با خمیردندان معمولی، پودر دندان یا سایر محصولات پاک کننده دندان مسواک بزنید.
در صورت باقی ماندن پودر زردچوبه، ممکن است لازم باشد شستشوی اضافی انجام دهید.
خمیر دندان خانگی زردچوبه را خودتان درست کنید
برای تهیه خمیر دندان زردچوبه خود کافیست پودر زردچوبه با کیفیت بالا را با مقداری روغن نارگیل مرغوب مخلوط کنید. برخی از افراد توصیه می کنند ¼ قاشق چای خوری پودر زردچوبه را با 1/8 قاشق چای خوری روغن نارگیل ذوب شده مخلوط کنید. روغن نارگیل ممکن است به چسبیدن زردچوبه به دندان و لثه کمک کند. روغن نارگیل همچنین فواید بهداشت دهان و دندان خود را دارد.
در صورت تمایل می توانید ¼ قاشق چای خوری جوش شیرین اضافی اضافه کنید. در صورت تمایل یک یا دو قطره از عصاره نعناع می تواند طعم را بهبود بخشد.
بخاطر داشته باشید: این روش مسواک شما را نیز زرد می کند.
همچنین می توانید یک خمیر دندان تهیه شده با زردچوبه و کورکومین خریداری کنید

مسئله ای که در استفاده از خمیردندان های آماده زردچوبه وجود دارد این است که برخی محصولات ممکن است حاوی زردچوبه زیاد نباشند. بنابراین، در مقایسه با استفاده از پودر زردچوبه به طور مستقیم بر روی دندان ها، سود چندانی برای سفید شدن نخواهید داشت.
با این حال، شما هنوز هم برخی از مزایای بهداشت دهان و دندان را خواهید داشت. بعلاوه، احتمال اینکه مسواک شما زرد شود، بسیار کم است.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا