آنچه در مورد فرسایش مینای دندان باید بدانید

لایه خارجی دندان های شما از مینای دندان تشکیل شده است، ماده ای که از آسیب های فیزیکی و شیمیایی محافظت می کند. مینای دندان بسیار سخت است. در حقیقت ، این سخت ترین بافت بدن انسان است - حتی سخت تر از استخوان.
مینا اولین دفاعی است که دندان های شما در برابر مواد شیمیایی مختلفی که از مواد غذایی و مایعات بدن در معرض آن قرار دارند،. در نتیج ، می تواند مستعد ساییدگی و شکسته شدن باشد. از این به عنوان فرسایش مینای دندان یاد می شود.
فرسایش مینای دندان می تواند علائمی مانند لکه دندان و حساسیت ایجاد کند. مینای دندان قابل بازیابی نیست. اما با درمان دندانپزشکی و مراقبت از دندان ها می توانید از بدتر شدن فرسایش جلوگیری کنید.

علائم فرسایش مینا

علائم فرسایش مینای دندان می تواند متفاوت باشد. آنها اغلب شامل موارد زیر هستند:

افزایش حساسیت به طعم، بافت و دما
ترک و تراشه
تغییر رنگ
تورفتگی هایی که به عنوان فنجان در سطح دندان های شما شناخته می شوند
در صورت احساس درد، حساسیت زیاد هنگام قرار گرفتن در معرض غذا و نوشیدنی سرد، گرم، اسیدی و ادویه دار و تغییر رنگ در دندان، ممکن است دچار فرسایش مینا شوید.

با گذشت زمان ، فرسایش مینای دندان می تواند منجر به عوارضی مانند:
دندان های زرد و لکه دار
دندانهای بیش از حد حساس
لبه های خشن روی دندان ها
لکه های براق روی دندان ها
افزایش پوسیدگی دندان

دلایل فرسایش مینا

یکی از دلایل اصلی فرسایش مینای دندان اسیدهای موجود در غذاها و مایعاتی است که مصرف می کنید. بزاق برای محافظت از دندان های شما به طور مداوم اسید موجود در دهان را خنثی می کند. اما اگر بیش از حد غذا و نوشیدنی اسیدی بخورید و دندان های خود را به درستی مسواک نزنید، با گذشت زمان لایه بیرونی مینای دندان از بین می رود.

فرسایش مینای دندان می تواند ناشی از آنچه می خورید ، به ویژه:
غذاهای شیرین ، مانند بستنی، شربت و کارامل
غذاهای نشاسته ای، مانند نان های سفید
غذاهای اسیدی، مانند سیب، مرکبات، انواع توت ها و ریواس
نوشیدنی های میوه ای و آب میوه ها
نوشابه های گازدا، که به طور معمول علاوه بر قند حاوی اسید سیتریک و فسفریک مضر هستند
ویتامین C اضافی، موجود در میوه های مرکبات
سایر دلایل فرسایش مینا عبارتند از:

دندان قروچه

ریفلاکس اسید مزمن، همچنین به عنوان بیماری ریفلاکس معده (مری) شناخته می شود (GERD)
جریان بزاقی کم، همچنین به نام خشکی دهان شناخته می شود که علائم بیماری هایی مانند دیابت است
استفاده منظم از برخی داروها مانند آنتی هیستامین ها و آسپرین
اختلالات خوردن مانند پرخوری که سیستم گوارشی را مختل می کند و دندان ها را در معرض اسید معده قرار می دهد

آیا مینای دندان می تواند دوباره رشد کند؟

مینای دندان بسیار سخت است. با این حال، هیچ سلول زنده ای ندارد و در صورت صدمه فیزیکی یا شیمیایی قادر به ترمیم خود نیست. این بدان معنی است که فرسایش مینا قابل برگشت نیست و مینای دندان دوباره رشد نمی کند.
با این حال ، فرسایش مینا مدت زمان زیادی طول می کشد. بنابراین حتی اگر از قبل فرسایش مینای دندان داشته باشید، می توانید از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.


درمان و جلوگیری از فرسایش مینای دندان

اگر فرسایش مینای دندان قابل توجهی را تجربه کرده اید، یک دندانپزشک می تواند با چند روش به شما کمک کند. اولی باندینگ دندان نامیده می شود. باندینگ (Bonding) روشی است که در آن ماده ای به رنگ دندان معروف به رزین بر روی دندان های لکه دار یا آسیب دیده اعمال می شود. رزین می تواند تغییر رنگ دهد و از دندان شما محافظت کند. اگر فرسایش مینای دندان باعث تغییر رنگ دندانهای جلویی شما شده باشد ممکن است بخواهید اتصال دندان را در نظر بگیرید.
در موارد شدیدتر ، دندانپزشک شما ممکن است یک روکش یا تاج به دندانهای آسیب دیده شما اضافه کند تا از پوسیدگی بیشتر جلوگیری کند.
بهترین راه برای درمان فرسایش مینای دندان، جلوگیری از وقوع آن است. حتی اگر قبلاً دچار فرسایش مینا شده باشید، با مراقبت از دندان های خود با رعایت بهداشت دهان و دندان می توانید از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا