آیا باید دندان ها را قبل یا بعد از صبحانه مسواک زد؟

توصیه می شود که هر روز دو بار و به مدت 2 دقیقه کامل مسواک بزنید. اما چه زمانی برای مسواک زدن مناسب است؟
به منظور ایجاد عادت مسواک زدن منظم، بسیاری از افراد هر روز دندان های خود را به طور هم زمان مسواک می زنند. مسواک زدن هر روز صبح و دوباره شب قبل از خواب برای اکثر افراد استاندارد به نظر می رسد. این برنامه ساده مسواک زدن را به یک روال معمول تبدیل می کند.
اما صبح ها قبل از خوردن صبحانه باید مسواک بزنیم یا بعد از آن؟
برخی از متخصصان می گویند مسواک زدن قبل از صبحانه خوردن برای مینای دندان و سلامت کلی دهان بسیار مفید است.
در حالی که هیچ کس نمی خواهد آب پرتقال صبحگاهی خود را بنوشد وقتی که هنوز طعم فلوراید در دهان خود دارد، با این حال ممکن است بهترین کاری که برای دندان های خود انجام می دهید، این کار باشد.
در این مقاله این ادعا بررسی می شود که مسواک زدن به محض بیدار شدن، بهتر است. حال این سوال پیش می آید که چرا ممکن است مسواک زدن قبل از صبحانه بهتر باشد
در واقع ممکن است یک پاسخ علمی برای این سوال وجود داشته باشد. هنگام خواب، باکتری های ایجاد کننده پلاک در دهان شما تکثیر می شوند. این بخشی از دلیل این است که شما ممکن است با طعم "خزه ای" دهان و "نفس کشیدن نامطبوع صبح" از خواب بیدار شوید.
شستن درست آن باکتری ها با خمیر دندان های حاوی فلوراید، دندان های شما را از پلاک و باکتری پاک می کند. همچنین مینای دندان ممکن است بعد از خوردن صبحانه اسیدی شود.
در صورت مصرف چیزی اسیدی، باید بعد از غذا خوردن حداقل 30 دقیقه از مسواک زدن خودداری کنید. غذاها و نوشیدنی های صبحانه، مانند نان تست، مرکبات و قهوه، متناسب با معیارهای غذای اسیدی هستند.
وقتی صبح اول کار را مسواک می زنید ، تولید بزاق را نیز شروع می کنید.
یک مطالعه کوچک منبع معتبر از 21 فرد مسن نشان داد که پس از مسواک زدن، شرکت کنندگان در مطالعه مشاهده کردند که بزاق تولید آنها تا 5 دقیقه پرش می کند. بزاق دهان به تجزیه مواد غذایی کمک می کند و به طور طبیعی باکتری های مضر دهان را از بین می برد.

موارد احتیاطی برای مسواک زدن بعد از صبحانه

اگر مسواک زدن بعد از صبحانه برای روال صبحانه شما بهتر است، باز هم می توانید این کار را انجام دهید - اما ممکن است لازم باشد برخی از اطلاعات را در ذهن داشته باشید.
مسواک زدن بلافاصله بعد از خوردن صبحانه ممکن است دندان های شما را با مواد باقی مانده از مواد اسیدی بپوشاند که مینای دندان شما را ضعیف می کند. موارد دلخواه صبحانه از بدترین مواد غذایی برای مینای دندان شما هستند ، از جمله:
آب پرتقال
مرکبات
میوه خشک شده
نان
شیرینی
بنابراین ، مسواک زدن ممکن است بلافاصله بعد از صبحانه برای دندانهای شما مضر باشد.
برای مسواک زدن بین 30 دقیقه تا یک ساعت صبر کنید تا مسواک بزنید، بهترین راه برای اطمینان از محافظت از دندان ها و دستکاری نکردن مینای دندان است.

توصیه می شود که قبل از مسواک زدن ، به خصوص پس از خوردن غذاهای اسیدی، 60 دقیقه بعد از غذا خوردن صبر کنید.
بعد از خوردن آب بنوشید یا مقداری آدامس بدون قند بجوید تا دندان هایتان قبل از مسواک تمیز شود.

چگونه مسواک بزنید

مسواک زدن صحیح دندان ها اگر مهم تر از مسواک زدن نباشد به همان اندازه مهم به شمار می رود.
چه از مسواک برقی استفاده می کنید و چه از یک مسواک استاندارد با دسته پلاستیک با موهای نایلونی، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:
سر برس خود را با مقدار کمی آب خیس کنید. مقدار کمی خمیر دندان حاوی فلوراید به اندازه یک نخود اضافه کنید.
دندان های خود را به صورت زاویه دار مسواک بزنید تا بتوانید لکه های سختی را بدست آورید. به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید، مطمئن شوید که دندان های جلو، کناره های دندان و سطح جونده دندان های خود را مسواک می زنید.
زبان خود را مسواک بزنید تا باقیمانده باکتری هایی که در طی فرآیند مسواک زدن به زبان شما رسیده است ، مسواک بزند.
هر خمیر دندان باقی مانده را بیرون بریزید و دهان و زبان خود را با آب بشویید.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا