مراحل جرم گیری دندان

بسیاری از افراد از جرمگیری دندان ها می ترسند. بین آشفتگی های ناخوشایند، صداهای عجیب و ناراحتی فک، فهمیدن اضطراب آنها آسان است. اما برای بیشتر افراد، تمیز کردن دندان ها ساده و بدون درد است.
دانستن دقیقاً آنچه در طی فرایند اتفاق می افتد می تواند به کاهش استرس شما کمک کند و به شما این امکان را می دهد تا از نتایج تازه، لذت ببرید.

1. معاینه بدنی

بیشتر جرمگیری دندان توسط یک متخصص بهداشت دندان انجام می شود. قبل از شروع روند تمیز کردن واقعی، آنها با معاینه فیزیکی از دهان شما شروع می کنند.
پزشک متخصص دندانپزشکی برای بررسی هرگونه علائم لثه (لثه ملتهب) یا سایر نگرانی های احتمالی، از یک آینه کوچک برای بررسی اطراف دندان ها و لثه استفاده می کند.
اگر آنها مشکلات عمده ای را تشخیص دهند، ممکن است بهداشت دندانپزشک با دندانپزشک تماس بگیرد تا اطمینان حاصل کند که جرمگیری دندان کار درستی است یا خیر.

2. از بین بردن پلاک و تارتار

با آینه کوچک برای راهنمایی، پزشک متخصص دندانپزشکی برای خلاص شدن از پلاک و تارتار در اطراف خط لثه و همچنین بین دندان های خود از اسکالر استفاده می کند. شما صدای تراش ضایعات را خواهید شنید، اما این طبیعی است. هر چه تارتار بیشتری در دهان شما باشد، زمان بیشتری برای خراشیدن یک نقطه خاص نیاز خواهید داشت.
مسواک زدن و نخ دندان باعث جلوگیری از ساخت پلاک و سخت شدن آن به تارتار می شود. ولی پس از ایجاد تارتار، می توانید آن را فقط در مطب دندانپزشک، حذف کنید. بنابراین اگر از فرآنید جرمگیری گریزان هستید، بهتر است مسواک و نخ دندان را بهتر انجام دهید.

3. تمیز کردن خمیردندان

بعد از اینکه دندان های شما کاملاً عاری از تارتار شدند، دندان پزشک بهداشت آنها را با یک برس الکتریکی پرقدرت مسواک می زند. این کار سر و صدایی ایجاد می کند. اگرچه ترسناک به نظر می رسد، یک راه عالی برای تمیز کردن عمیق و از بین بردن هر نوع تارتار باقی مانده است.
پاکسازی های حرفه ای از خمیردندان استفاده می کنند که بو و مزه آن مانند خمیر دندان معمولی است، اگرچه اغلب می توانید بین طعم دهنده ها انتخاب کنید. با این حال، یک قوام ریز و درشت دارد که به آرامی دندان های شما را بشوید. اگر توسط یک متخصص انجام شود، این پولیش دندان ها سالانه دو بار انجام می شود. اما در خانه این کار را انجام ندهید، زیرا مینای دندان آسیب می بیند.

4- نخ دندان متخصص

چه به طور منظم در منزل از نخ دندان استفاده کنید و چه نکنید، هیچ چیز مثل نخ دندان در جلسات تخصصی نخ دندان پزشکی نیست. بهداشت دندانپزشک شما می تواند بین دندان ها عمق پیدا کند و نقاط مشکل احتمالی را که ممکن است در لثه ها خونریزی کنید، پیدا کنید.
داشتن نخ حرفه ای نیز در مراحل تمیز کردن پلاک باقی مانده مهم است.

5- شستشو

در مرحله بعد، شما برای خلاص شدن از شر هر نوع ضایعات، دهان خود را شستشو می دهید. در این مرحله معمولاً از فلوراید مایع استفاده می کنند.

6. اعمال درمان فلوراید

آخرین مرحله از روند تمیز کردن، درمان فلوراید است. این روش درمانی به عنوان محافظ دندان های شما برای مبارزه با حفره ها برای چند ماه استفاده می شود.
بهداشت دندانپزشک ممکن است از شما بپرسد که چه عطر و طعم شما را به بهترین وجه دوست دارید. سپس ژل فوم (یا گاهی اوقات خمیر چسبنده) را درون دهانی قرار می دهند که روی دندان های شما قرار گیرد. معمولاً به مدت یک دقیقه روی دندان های شما باقی می ماند. علاوه بر ژل فوم، لاک فلوراید نیز با یک برس کوچک روی دندان ها نقاشی می شود. در هنگام تماس با بزاق، لاک فلوراید سخت می شود.

سایر مراحل بالقوه

تمیز کردن دندان های حرفه ای سالانه دو بار انجام می شود، در حالی که اشعه X معمولاً سالی یک بار انجام می شود. هنوز بسته به آنچه دندانپزشک یا بهداشت دندانپزشکی در دهان شما مشاهده می کند، ممکن است در طول مراجعه معاینات دیگری انجام دهند. برای کودکان، یک دندانپزشک ممکن است برای جلوگیری از حفره در مناطق سخت مسوا ، سیلانتهای مولی را توصیه کند.
چه به مراحل اضافی نیاز داشته باشید یا نه، نکته اصلی این است که برای تمیز کردن مرتب دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید تا درمجموع از بروز مشکلات جلوگیری کنید.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا