3 گزینه برای جایگزینی دندان های از دست رفته

بیماری لثه، پوسیدگی دندان، آسیب دیدگی یا وضعیت ژنتیکی همه می توانند عوامل از دست دادن دندان باشد.
صرف نظر از علت اصلی دندان های از دست رفته، اگر به دنبال جایگزینی دندان از دست رفته یا تنظیم ظاهری کلی دهان خود هستید، درمان های مختلفی وجود دارد.
در اینجا چند گزینه برای جایگزینی دندان های از دست رفته و همچنین جوانب مثبت و منفی هر گزینه و اطلاعات مربوط به هزینه آورده شده است.

1. کاشت دندان

کاشت دندان گزینه ای است که شما نیاز به جایگزین کردن یک دندان تنها دارید یا در مناطق مختلف دهان خود چندین دندان از دست می رود.
این روش درمانی شامل جراحی كردن یك پست یا قاب فلزی تیتانیوم در فك بالا یا پایین شماست. سپس دندان جایگزینی روی ایمپلنت سوار می شود که به دندان اجازه می دهد در جای خود بماند.
اصولاً ایمپلنت دندان پایه ثابت برای دندان جایگزین را فراهم می کند.
در حالی که هزینه بسته به عوامل مختلفی متفاوت خواهد بود، به طور متوسط، هزینه تخمینی یک کاشت دندان تک دندان از 3000 تا 6000 دلار متغیر است.

مزایای کاشت دندان

بزرگترین مزیت این است که دندان جایگزین شبیه دندان طبیعی است و می تواند چندین دهه طول بکشد.
یکی دیگر از مزایای کاشت این است که دندان های اطراف درگیر نمی شوند (مانند یک پل) ، بنابراین بقیه دندان های شما باید دست نخورده باقی بمانند.

معایب کاشت دندان

این یک روش جراحی است، بنابراین برای جراحی و بهبودی باید از سلامت جسمی خوبی برخوردار باشید. به علاوه، روند بهبودی می تواند چندین ماه طول بکشد.
دندانپزشک شما تا زمانی که ایمپلنت دندان به طور کامل بهبود نیابد، دندان جایگزین را وصل نمی کند.

همچنین ، کاشت های دندانی، گران تر از سایر گزینه های جایگزینی برای دندان از دست رفته هستند. البته ممکن است برخی از بیمه ها آن را پوشش دهند ولی در بیشر موارد شما مجبور به پرداخت بیشتر هزینه های درمان هستید.

2. پل دندانپزشکی ثابت

اگر کاشت دندان نمی خواهید، ببینید که آیا کاندید یک پل دندانپزشکی ثابت هستید یا خیر. اگر یک یا چند دندان را در همان ناحیه از دست ندهید، این گزینه جایگزینی دندان ممکن است مؤثر باشد.
یک پل ثابت اساساً شکاف ایجاد شده توسط دندان مفقود شده را با استفاده از دندان مصنوعی ایجاد می کند. پروتز به دندانهای مجاور وصل شده و سپس در محل با استفاده از سیمان دندان باند می شود.

مزایای استفاده از پل های دندانپزشکی
پل ها به دلیل داشتن احساس طبیعی و ظاهری مانند دندان های طبیعی مفید هستند. ممکن است متوجه شوید که ظاهر دندان های طبیعی شما در هر دو طرف فضا را بهبود می بخشد. آنها همچنین ارزان تر از کاشت دندان هستند.

معایب پل های دندانی

تمیز کردن اطراف دندان زیر پل دشوار است.
پل ها شامل تغییر دندان های موجود هستند. همچنین، یک پل دارای ضعف مناسب به تدریج می تواند به مرور زمان به دندان های مجاور آسیب برساند.
علاوه بر این، پلاک و باکتری ها می توانند در زیر این پل نشت کنند و باعث پوسیدگی دندان یا عفونت شود.

3. پروتزهای جزئی قابل جابجایی

در صورت نیاز به تعویض تمام دندانهایتان، دندانپزشک شما ممکن است پروتزهای کاملی را پیشنهاد دهد. اما اگر فقط نیاز به تعویض برخی از دندان های خود دارید، ممکن است کاندید یک پروتز جزئی قابل جابجایی شوید.
این دستگاه دندانپزشکی از دندان های جایگزین متصل به یک پایه صورتی طبیعی به نظر می رسد.
دندان های طبیعی شما تثبیت شده و پایه پلاستیکی قابل جابجایی را در جای خود نگه می دارند، اگرچه برخی از پروتزها دارای چسبی هستند که به دندانهای طبیعی متصل است.

این پایه به گونه ای طراحی شده است که با رنگ لثه شما مطابقت داشته باشد و رنگ دندان های طبیعی شما را دندان ها قرار دهد. در صورت نیاز به جایگزین کردن چندین دندان در یک قسمت از دهان ممکن است این پروتزها گزینه ای باشند.

مزایای استفاده از پروتزهای جزئی

پروتزهای جزئی قابل جابجایی در دهان طبیعی و طبیعی به نظر می رسند و همچنین تعمیر و جایگزینی آنها نیز ارزان تر و آسان تر از سایر گزینه های جایگزینی دندان است.

مضرات پروتزهای جزئی

حداقل ممکن است برخی افراد پروتزهای جزئی را ناراحت کننده بدانند، حداقل تا زمانی که مطابقت با دندان های شما نداشته باشند.
پروتزها باید روزانه از بین بروند و تمیز شوند، همچنین آنها را قبل از خواب نیز پاک خواهید کرد. این کار مداوم می تواند آنها را در معرض آسیب بیشتری قرار دهد.

تأثیر دندانهای از دست رفته چیست؟

در برخی موارد، ممکن است تأثیر کمی داشته باشد. بسته به مکان دندان، ممکن است واقعاً متوجه شکاف در دهان خود نشوید. این ممکن است در صورت عدم دستیابی به دندان در قسمت پشتی یا کنار دهان شما اتفاق بیفتد.

اما دندان های شما به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند با هم کار کنند، بنابراین از دست رفتن یک یا چند دندان گاهی می تواند بر گفتار یا غذا خوردن تأثیر بگذارد و به مرور زمان مشکلات دیگری ایجاد کند.
اگر جویدن غذا سخت تر یا ناراحت کننده باشد، ممکن است منجر به خوردن با یک طرف دهان یا خوردن با سرعت بسیار کندتر شوید. این می تواند روی عضلات فک و صورت شما تأثیر بگذارد.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا