هر آنچه که باید در مورد کامپوزیت های ونیر بدانید

برای بهبود لبخند، روکش دندان انتخاب خوبی است. ونیرها پوسته های نازکی هستند که در قسمت جلوی دندان ها جای می گیرد تا ظاهر آنها بهبود یابد. ونیرها تنها یکی از چندین روش برای تغییر ظاهر دندان هستند.
2 نوع اصلی روکش وجود دارد: چینی و کامپوزیت. همانطور که از این نام انتظار دارید، روکش چینی به صورت سفارشی از پرسلن ساخته شده است تا بتواند دندان های شما را متناسب کند. ونیرهای کامپوزیت اغلب از رزین به رنگ دندان ساخته می شوند، همان نوع ماده ای که با اتصال دندان استفاده می شود.
برای هر دو نوع روکش جوانب مثبت و منفی وجود دارد.

چه کسی می تواند روکش کند؟

روکش های دندان می توانند نواقص دندان را بپوشانند و لبخندی یکدست و روشن به شما نشان دهند.
نقایص می تواند شامل دندان هایی باشد که کج یا بد شکل، تراشه، بدرنگ یا ممکن است مینای دندان های شما از بین رفته باشد.
ونیر بخشی از دندان های شما را می پوشاند اما در واقع با تاج هایی که ضخیم تر هستند و کل دندان را پوشانده است، از پشت و جلو متفاوت است. تاج ها همچنین نیاز به اصلاح بیشتری در دندان دارند که ممکن است شما به روکش نیاز نداشته باشید.
اگر دندانهای شما نسبتا خوب هتسند و فقط می خواهید ظاهر آنها از جمله شکل یا رنگ آنها را تغییر دهید، روکش ها ممکن است انتخاب خوبی باشد.
تاج معمولاً فقط برای دندانهایی که آسیب بیشتری دارند ، استفاده می شود. به عنوان مثال، اگر دندان شکسته دارید یا به کانال ریشه احتیاج دارید، ممکن است تاج راه حل بهتری باشد.

انواع روکش

یک دندانپزشک ممکن است بین 3 نوع روکش مستقیم به شما انتخاب کند: روکش های کامپوزیت مستقیم، روکش های کامپوزیت غیرمستقیم و روکش های چینی.

روکشهای کامپوزیت مستقیم

ونیرهای کامپوزیت مستقیم، روکشهای ساخته شده از مواد رزین کامپوزیت هستند که به طور مستقیم روی دندانهای شما اعمال می شوند. در زمان کمی، دندانپزشک دندان ها را برای استفاده از روکش ها آماده می کند و روند درخواست با حداقل تهاجمی در نظر گرفته می شود.

ونیر کامپوزیت غیر مستقیم

تفاوت اصلی بین روکش کامپوزیت مستقیم و غیرمستقیم فرایند کاربرد است - نه ماده واقعی استفاده شده. دندان های شما همانطور که برای روکشهای کامپوزیت مستقیم آماده می شوند آماده هستند، اما روکش ها به طور غیر مستقیم در خارج از دهان در مطب دندانپزشک یا آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می شوند.
مجموعه ای از روکش های موقت را تا زمان ساختن روکش های غیرمستقیم دریافت خواهید کرد. در مراجعه بعدی، ونیرهای کامپوزیتی غیرمستقیم با لایه ای از چسب روی دندانهای شما اعمال می شوند.
ونیرهای کامپوزیتی غیر مستقیم می توانند در برابر ساییدگی های بیشتری مقاومت کرده و در مقابل شکستگی ها بهتر از نسخه مستقیم مقاومت کنند. با این حال ، آنها تمایل به هزینه بیش از روکش های کامپوزیت مستقیم دارند.

روکش چینی

روکش پرسلن برای دندان شما ساخته می شود. روکش ها در قالب موجود در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می شوند، فرآیندی که ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد. درست مانند روکش های کامپوزیت غیرمستقیم، مجموعه ای از روکش های موقت را موقتا دریافت خواهید کرد.
در صورت آماده بودن، دندانپزشک پوسته های چینی نازک را به قسمت جلوی دندانهای شما وصل می کند و آنها را شکل می دهد تا به حد ممکن طبیعی به نظر برسند.


روکشهای کامپوزیت در مقابل روکشهای چینی

جوانب مثبت و منفی نسبت به هر دو نوع روکش وجود دارد. قبل از انتخاب خود می خواهید مزایا و پایین آمدن آن را با دقت وزن کنید.

روکش های کامپوزیت

مزایا:

هزینه کمتر
فرآیند کوتاه تر
می تواند بسیاری از مشکلات زیبایی شناسی، از جمله نامنظم بودن دندان ها، تغییر رنگ ها و سایر نقایص را بپوشاند

معایب:

مواد از پرسلن ضعیف تر هستند و ممکن است غالباً تراشه شوند
نیاز به تعویض یا ترمیم بیشتر از روکشهای چینی است

روکش پرسلن

مزایا:

به دلیل مواد قوی تر دوام بیشتری دارند
سفارشی ساخته شده است
ظاهر طبیعی تری ایجاد می کند
می تواند دندانهای لکه دار تیره یا دندانهای نادرست در جای خود را نسبت به روکش های کامپوزیت برطرف کند

معایب:

گرانترین نوع روکش
روند درخواست به بیش از یک مراجعه نیاز دارد
روکشهای چینی می توانند از بین بروند و ممکن است نیاز به چسباندن مجدد روی دندانهای شما باشد

روش روکش کامپوزیت

دندانپزشک شما با تمیز کردن دندان ها و آماده سازی آنها برای برنامه، روند کار را شروع می کند.
ممکن است دندانپزشک مجبور شود یک لایه نازک از مینای دندان شما را خارج کند تا مواد به دندان شما چسبیده باشند. پس از آن ، بسته به اینکه روکش مستقیم یا غیر مستقیم دریافت می کنید ، فرایند کمی متفاوت خواهد بود.
قبل از استفاده از روکشهای مستقیم ، دندانپزشک مینای دندانهای شما را لکه دار می کند تا به چسبندگی کمک کند.
در مرحله بعدی آنها برای کمک به مواد رزین کامپوزیت به دندان شما چسب می زنند. سرانجام، لایه های بسیار نازکی از مواد کامپوزیت به آن اضافه می شوند.
دندانپزشک لایه های رزین کامپوزیت را با یک نور به سرعت سخت می کند.
شما و دندانپزشک شما قادر به انتخاب سایه یا رنگ مورد نظر برای روکشهای خود هستید. دندانپزشک شما می تواند رنگهای کامپوزیت رزین را با هم مخلوط کند تا روکش شما طبیعی به نظر برسد.
در خصوص روکش های غیرمستقیم، بعد از اینکه دندانپزشک دندان های خود را آماده کرد، آنها یک قالب از دندان های شما را می گیرند.
ونیرهای غیر مستقیم در خارج از دهان شما ساخته می شوند. هنگامی که روکشهای غیرمستقیم آماده باشند، دندانپزشک با قرار دادن دندانهای شما و سپس با استفاده از نوعی ماده چسبنده روی دندان ها، آنها را اعمال می کند. این چسب یا پیوند دهنده به ونیرها در جای خود کمک می کند.
سپس آنها روکش های کامپوزیتی را روی دندان های شما قرار می دهند. آنها از یک نوری برای سفت کردن چسب و چسباندن روکش به دندان استفاده می کنند. پس از آن، دندانپزشک هر گونه لبه های نا موزون را تمیز می کند و همه چیز را صیقل می دهد.
بسیاری از افراد در طی فرایند نیازی به بیهوشی ندارند. اما اگر بیهوش هم باشید، به محض اینکه بیهوشی از بین رفت، برای بازگشت به محل کار یا سایر فعالیتهای عادی خوب هستید.

چه مدت ونیرهای کامپوزیتی دوام دارند؟

روکشهای کامپوزیت امروزه نسبت به گذشته با دوام تر به حساب می آیند. آنها بطور متوسط 5 تا 7 سال دوام می آورند.
پس از آن ، به مجموعه ای از روکش های جایگزین نیاز خواهید داشت. این طول عمر بسیار کوتاه تر از مجموعه ای از روکش های چینی است که ممکن است حداقل 10 یا 15 سال به طول انجامد.
شما ممکن است با مراقبت خوب از آنها، عمر ون های کامپوزیتی خود را طولانی کنید.
روال معمول مسواک زدن را با یک خمیر دندان غیر ساینده داشته باشید و در مقابل هرگونه تمایل به جویدن یخ و سایر اشیاء سخت با دندانهای جلوی خود مقاومت کنید.
برخی از دندانپزشکان همچنین به شما توصیه می کنند که از نوشیدنی هایی مانند قهوه یا چای که ممکن است ونیرهای جدید شما را لکه دار کنند، اجتناب کنید.
در ظاهر دندانهای خود بعد از استفاده از روکش ها تفاوت چشمگیری خواهید داشت. ونیرها می توانند ظاهر دندان هایی را که کج، شکسته و یا تراشیده شده اند یا شکافهای بزرگی در بین دارند، به طرز چشمگیری بهبود بخشد.

آیا می توان روکش های کامپوزیت را جدا کرد؟

ونیرهای کامپوزیتی به راحتی می توانند با افزودن مواد کامپوزیت جدید تعمیر و یا جایگزین شوند.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا