آنچه باید در مورد فرسایش دندان بدانیم

لایه بیرونی دندان ها از مینای دندان تشکیل شده است، ماده ای که از آسیب فیزیکی و شیمیایی محافظت می کند. مینای دندان بسیار سخت است. در واقع، این سخت ترین بافت در بدن انسان است - حتی سخت تر از استخوان.
مینا اولین دفاع برای دندان های شما در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مختلفی است که از مواد غذایی و مایعات بدن در معرض آنها قرار می گیرند. در نتیجه می تواند مستعد سایش باشد.
فرسایش مینای دندان می تواند باعث علائمی مانند لکه های دندان و حساسیت شود. مینای دندان قابل تغییر و ترمیم مجدد نیست. اما شما می توانید با درمان دندان و با مراقبت از دندان خود از بدتر شدن فرسایش جلوگیری کنید.

علائم فرسایش مینا

علائم فرسایش مینای دندان می تواند متفاوت باشد که اغلب شامل موارد زیر هستند:
افزایش حساسیت به طعم، بافت و دما
ترک و تراشه
تغییر رنگ
شکاف های کنگره ای روی دندان
ممکن است در صورت مواجهه با درد و حساسیت زیاد در معرض خوردنی ها و نوشیدنی های سرد، اسیدی و غذاهای تند و تغییر رنگ در دندان ها دچار فرسایش مینای دندان شده باشید.

با گذشت زمان، فرسایش مینای دندان می تواند منجر به عوارض زیر می شود:

دندانهای زرد و قهوه ای
دندانهای خیلی حساس
لبه های خشن روی دندان ها
لکه های براق روی دندان ها
پوسیدگی دندان
دندانهای شکسته

علل فرسایش مینای دندان

یکی از دلایل اصلی فرسایش مینا اسیدهایی است که در غذاها و مایعاتی که مصرف می کنید وجود دارد. بزاق به طور مداوم اسید موجود در دهان را خنثی می کند تا از دندان های شما محافظت کند. اما اگر غذای اسیدی و نوشیدنی زیادی می خورید و دندانهای خود را به درستی مسواک نمی زنید، لایه بیرونی مینای دندان به مرور زمان تخریب می شود.

فرسایش مینای دندان ممکن است ناشی از آنچه می خورید ، به ویژه موارد زیر باشد:
غذاهای قندی مانند بستنی، شربت و کارامل
غذاهای نشاسته ای، مانند نان های سفید
غذاهای اسیدی مانند سیب، مرکبات، انواع توت ها و ریواس
نوشیدنی های میوه ای و آب میوه ها
سودا، که به طور معمول علاوه بر قند حاوی اسید سیتریک و فسفریک اسید مضر است
ویتامین C اضافی که در میوه مرکبات یافت می شود

علل دیگر فرسایش مینا شامل موارد زیر است:

سنگ زنی دندان یا دندان قروچه
ریفلاکس اسید مزمن یا بیماری ریفلاکس معده
جریان کم بزاق، همچنین به عنوان زریوستومی شناخته می شود که نشانه بیماری هایی مانند دیابت است
استفاده منظم از داروهای خاص مانند آنتی هیستامین ها و آسپیرین
اختلالات خوردن مانند بولیمی که سیستم گوارشی را مختل می کند و دندان ها را در معرض اسید معده قرار می دهد

آیا مینای دندان می تواند رشد کند؟

مینا بسیار سخت است. با این حال، هیچ سلول زنده ای ندارد و در صورت آسیب دیدن جسمی یا شیمیایی قادر به ترمیم خود نیست. این بدان معنی است که فرسایش مینای دندان قابل برگشت نیست و مینای دندان رشد نخواهد کرد.
با این حال، فرسایش مینا مدت زمان زیادی طول می کشد. بنابراین حتی اگر قبلاً فرسایش مینایی داشته باشید، می توانید از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.


درمان و جلوگیری از فرسایش مینای دندان

اگر فرسایش مینای دندان قابل توجهی تجربه کرده اید، دندانپزشک می تواند با چند روش به شما کمک کند. اولین مورد اتصال دندان نامیده می شود. پیوند زدن روشی است که در آن ماده ای به رنگ دندان که به آن رزین گفته می شود، روی دندان های آسیب دیده اعمال می شود. رزین می تواند از دندان شما محافظت کند.
در موارد شدیدتر ، دندانپزشک شما ممکن است یک روکش یا تاج را به دندانهای آسیب دیده شما اضافه کند تا از پوسیدگی بیشتر جلوگیری کند.
بهترین راه برای درمان فرسایش مینا جلوگیری از وقوع آن در وهله اول است. حتی اگر قبلاً فرسایش مینای دندان داشته باشید ، می توانید با مراقبت از بهداشت دهان و دندان خود از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا