علل وجود دندان عقل چیست؟

بین سن 17 تا 21 سالگی سومین ستون مولر ایجاد می شود. این مولرها معمولاً به عنوان دندانهای عقل شناخته می شوند.
دندان ها بر اساس قرارگیری و عملکرد آنها طبقه بندی می شوند. دندان های تیز تر می توانند مواد غذایی را به قطعات کوچکتر تبدیل کنند و دندان های مسطح مواد غذایی را خرد می کنند. دندان های عقل، مسطح ترین نوع دندان ها هستند که مولر نامیده می شوند. مولرها همه در پشت دهان شما هستند. بزرگسالان سه مجموعه مولر را در بالا و پایین و در هر دو طرف دهان دریافت می کنند.
از بدو تولد تا اوایل بزرگسالی، انسان اولین مجموعه دندان خود را ایجاد می کند، آنها را از دست می دهد و مجدداً مجموعه کاملاً جدیدی به دست می آورد. یک مکث مختصر وجود دارد و سپس دوباره، در اوایل بزرگسالی، مجموعه نهایی دندان ظاهر می شود.
آنها دندان عقل نامیده می شوند زیرا آخرین دندان هایی هستند که پدیدار می شوند. احتمالاً وقتی این دندانها وارد می شوند "عاقل تر" می شوید.

تمام دندان هایی که فرد تا به حال داشته است در بدو تولد وجود دارد ، در ساختار جمجمه بالاتر است. ابتدا، مجموعه ای از 20 دندان کودک فوران می کند و از بین می رود. سپس 32 دندان دائمی رشد می کنند. اولین مجموعه مولرها معمولاً در سن 6 سالگی قابل مشاهده می شوند مجموعه دوم حدود 12 سالگی و مجموعه آخر (دندان عقل) برخی مواقع قبل از 21 سالگی پدیدار می شوند.
انسان شناسان بر این باورند که انسان ها فراتر از نیاز به دندان عقل، تکامل یافته اند، بنابراین ممکن است برخی از افراد هرگز به این نتیجه نرسند. دندان های عقل ممکن است کاملاً غیر ضروری باشند. اگر روزی دیگر کسی دندان عقل نداشته باشد، برای بعضی از محققان تعجب آور نخواهد بود.
با این وجود، ژنتیک باعث می شود اکثر بزرگسالان دندان عقل خود داشته باشند. یکی از منابع معتبر مطالعه نشان داد که حداقل 53 درصد از افراد حداقل یک دندان عقل دارند.
با این حال ، فقط به این دلیل که شما تمام دندان های عقل را نمی بینید به این معنی نیست که آنها در آنجا نیستند. بعضی اوقات دندانهای عقل هرگز پدیدار و قابل رویت نمی شوند. اشعه ایکس می تواند وجود دندان عقل در زیر لثه تأیید کند.
چه دندان های عقل قابل مشاهده باشند چه نباشند، می تواند باعث مشکلات سلامت دهان شود. دندانهای عقل که نهفته هستند، باقی دندان ها و لثه را تحت تاثیر قرار می دهند.

چرا دندان عقل برداشته می شود؟

انسان و فک های ما به مرور زمان کوچکتر شده اند. احتمالاً چند دلیل برای این پیشرفت تکاملی وجود دارد. برخی دانشمندان معتقدند هرچه مغز انسان با گذشت زمان بزرگتر شد، فک کوچکتر شد تا بتواند در فضا جای بگیرد.
رژیم غذایی و نیازهای دندانی ما نیز به شدت تغییر کرده است. آرواره های کوچکتر به این معنی است که همیشه فضای کافی در دهان برای تمام دندان هایی که قرار است داشته باشیم نداریم. در کل چهار دندان عقل وجود دارد، دو در بالا و دو در پایین.
اکثر آرواره ها تا زمانی که فرد 18 ساله باشد رشد می کنند ، اما بیشتر دندان های خرد وقتی فرد حدود 19.5 سال سن دارد ظهور می شود. بیشتر مشکلات ناشی از دندان عقل به این دلیل است که آنها مناسب نیستند.

مشکلات مرتبط با دندان عقل شامل موارد زیر است:

دندانهای کج
دندانهای شلوغ
دندانهای عقل نهفته که به صورت افقی رشد می کنند
پوسیدگی دندان افزایش یافته است
درد فک
کیست زیر لثه و احتمالاً تومورها
انجمن دندانپزشکی آمریكا اعلام كرده است كه در صورت آشكار شدن هر یك از تغییرات فوق، کشیدن دندان عقل، الزامی است. گاهی اوقات دکتر می تواند در صورت مشکلاتی مثل کوچکی فک و یا فشار آوردن به باقی دندان ها، در صورتی که دندان عقل از لثه خارج شده و قابل رویت باشد به راحتی آن را بکشد. اما در برخی از موارد نیاز به جراحی لثه است، چرا که بعضا دندان های عقل به صورت نهفته هستند و همانطور که اشاره کردیم گاهی به صورت افقی رشد می کنند.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا