چه عواملی باعث ایجاد تورم لثه در اطراف یک دندان می شود؟

گاهی اوقات هنگام نگاه کردن به دندانهای خود در آینه، در حالی که مسواک می زنید یا نخ دندان استفاده می کنید، متوجه می شوید که یک لثه متورم در اطراف یکی از دندان های خود دارید. اگرچه این ممکن است غیر معمول به نظر برسد ، چندان غیر عادی نیست و می توان به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد

چه عواملی باعث تورم لثه در اطراف دندان می شوند؟

دلایل مختلفی وجود دارد که لثه شما می تواند در یک منطقه تورم کند ، از جمله بهداشت نامناسب ، بیماری لثه یا آبسه.

بهداشت نامناسب

اگر به طور صحیح مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنید، می توانید بقایای مواد غذایی را از لا به لای دندان های خود، خارج کنید. این بقایای از دست رفته می تواند باعث پوسیدگی و التهاب شود. با گذشت زمان، این می تواند به بیماری لثه تبدیل شود. علائم بهداشت ضعیف دندان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1. لثه های کم رنگ
2. لثه های قرمز
3. لثه های متورم
4. خونریزی هنگام مسواک زدن
5. نشت چرک از دندان
6. دندان شل
7. بوی بد دهان
8. طعم بد در دهان
9. بیماری لثه
هنگامی که باکتری های دهان بافت لثه اطراف دندان را آلوده می کنند، می تواند باعث التهاب شود که می تواند منجر به بیماری پریودنتال می شود.
طبق آمار قابل اعتماد مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، 47.2 درصد از بزرگسالان ایالات متحده در سن 30 سال و بالاتر دارای نوعی بیماری پریودنتال هستند. علائم بیماری لثه ممکن است شامل موارد زیر باشد:
حساسیت یا خونریزی لثه ها
دندانهای حساس
دندانهای شل
لثه ها نرم و جدا شده از دندان
آبسه
آبسه دندان اغلب نتیجه حفره درمان نشده است که به باکتری ها اجازه داده است دندان شما را آلوده کنند. علائم آبسه دندان ممکن است شامل موارد زیر باشد:
درد
لثه های متورم
فک متورم
تب
اگر فکر می کنید دندان آبسه ای دارید، رفتن به دندانپزشکی مهم است. عفونت به تنهایی از بین نمی رود. در صورت عدم درمان، می تواند به ناحیه فک شما گسترش یابد. این عفونت بسیار نادر است اما ممکن است که منجر به مشکلات سلامتی بسیار جدی شود.

بیماری لثه

دهان ما حاوی باکتری است. این باکتری ها با مخاط و سایر اجزای موجود در دهان ما ترکیب می شوند تا پلاک روی دندان های ما ایجاد شود. اگر با مسواک و نخ دندان پلاک دندان تمیز نشود، تبدیل به تارتار سخت می شود.
پلاک و ایجاد تارتار می تواند منجر به بیماری لثه شود. یک بیماری لثه خفیف و لثه که به گینگویت معروف است، علائم آن لثه های قرمز و متورم است که به راحتی خونریزی می کنند.
اگر گینگویت درمان نشود، می تواند به یک بیماری لثه شدیدتر موسوم به پریودنتیت تبدیل شود، که با دندانه ای شل یا حساس و جویدن همراه با درد و لثه های قرمز، متورم ، حساس یا خونریزی مشخص می شود.
اگر پریودنتیت دارید، لثه های شما می توانند از دندان های شما فاصله بگیرند و به باکتری هایی که می توانند باعث عفونت شوند، دسترسی آسان بدهند. در صورت عدم درمان، این می تواند بافت های نرم و استخوانی کند که دندان های شما را در جای خود نگه می دارد، را تجزیه کند.

عوامل خطر

اگرچه بیشتر افراد با توجه به فاکتورهای مناسب می توانند به بیماری پریودنتال مبتلا شوند، عوامل خاصی وجود دارد که خطر را افزایش می دهد ، مانند:
1. سیگار کشیدن
2. دیابت
3. ایدز
4. فشار
5. وراثت
6. دندان های کج
7. داروهایی که می توانند باعث خشکی دهان شوند

درمان خانگی برای مقابله با لثه های متورم در اطراف دندان

1. شستشوی آب نمک

شستشوی آب نمکی می تواند در مقابله با التهاب لثه مؤثر است.
دو تا سه بار در روز ، 1/2 قاشق چایخوری نمک و 8 اونس آب گرم را مخلوط کنید. قبل از تف کردن آن، مخلوط را به مدت 30 ثانیه در اطراف دهان خود بپیچانید.

2. روغن درخت چای را بشویید

یک منبع معتبر در سال 2014 نشان داد که روغن درخت چای می تواند خونریزی لثه را کاهش دهد. دو تا سه بار در رو ، سه قطره روغن درخت چای و 8 اونس آب گرم را مخلوط کنید. مخلوط را به مدت 30 ثانیه در اطراف دهان خود بپیچانید و سپس آن را تف کنید.

3. زردچوبه

زردچوبه ممکن است از بروز پلاک و گینگویت جلوگیری کند. دو بار در روز - بعد از مسواک زدن و شستشوی دهان با آب شیرین – کمی زردچوبه را روی لثه های خود بمالید و بعد از 10 دقیقه آبکشی کنید.

جلوگیری از تورم لثه در اطراف دندان

تمرین صحیح بهداشت دندان یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید برای جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند تورم لثه در اطراف دندان انجام دهید. این اقدامات را برای بهداشت قوی دندان انجام دهید:
1. با مسواک زدن بعد از غذا و قبل از خواب باکتری ها را از بین ببرید.
2. حداقل روزی یکبار نخ دندان استفاده کنید.
3. برای معاینه و تمیز کردن حرفه ای دندان ها سالی دو بار به یک دندانپزشک مراجعه کنید.