علت سفیدی لثه ها

لثه های سالم به طور معمول دارای رنگ صورتی هستند. بعضی اوقات علل سفیدی لثه می تواند از بهداشت ضعیف دهان و دندان باشند. به واقع لثه های سفید می توانند نشانه ای از یک مشکل بهداشتی اساسی باشند.
انواع شرایط می تواند به لثه های سفید منجر شود، برخی از آنها جدی است. بنابراین اگر لثه های سفید دارید، باید برای مشخص شدن علت اصلی، به پزشک مراجعه کنید.

گینگویت

گینگویت یک عفونت باکتریایی لثه است. بیشتر اوقات به دلیل ضعف مسواک زدن و عدم استفاده از نخ دندان ایجاد می شود. در نتیجه ممکن است لثه ها سفید شده و فروکش کنند.

علائم دیگر گینگویت شامل موارد زیر است:

دندانهای شل

لثه هایی که هنگام مسواک زدن یا نخ دندان خونریزی می کنند
لثه های ملتهب یا قرمز

زخم های پنبه ای
زخم های پنبه ای زخم های دردناکی هستند که در داخل دهان شما ایجاد می شود. آنها می توانند در گونه ها، در زیر زبان، یا در پایین لثه ها ایجاد شوند. لمس این زخم ها احساس درد ایجاد می کنند، همچنین خوردن و نوشیدن نیز ممکن است باعث درد شود.
این نوع زخم ها دارای مراکز زرد یا سفید هستند. اگر در پایین لثه های شما ایجاد شود، می توانند لثه ها را سفید کنند.

کم خونی
کم خونی یک وضعیت پزشکی است که منجر به تعداد کم گلبول های قرمز خون می شود. این نوع سلول های خونی برای حرکت اکسیژن در بین بافت ها و اندام های بدن شما ضروری است.
دلایل کم خونی متفاوت است. این ممکن است به دلیل کمبود آهن یا ویتامین B-12 در رژیم غذایی شما باشد. همچنین گاهی اوقات ناشی از سایر شرایط پزشکی، مانند بیماریهای التهابی مانند کرون است.

خستگی شدید یکی از اولین علائم کم خونی است. سایر علائم فوری عبارتند از:

سرگیجه
سردرد
ضعف
سخت شدن تنفس
سردی اندامهای
ضربان قلب نامنظم
درد قفسه سینه
کمرنگی در پوست
پوست کم رنگ ناشی از کمبود اکسیژن ناشی از کم خونی است. این مورد همچنین می تواند روی لثه شما تأثیر بگذارد. با کم خونی، شما فقط لثه های سفید نخواهید داشت - به طور کلی متوجه رنگ و لعاب پوست خود خواهید شد.

کاندیدیازیس دهان

کاندیدیازیس دهانی (برفک) نوعی عفونت مخمر است که در داخل دهان شما ایجاد می شود. ناشی از همان قارچ مسئول عفونت های مخمر واژینال به نام کاندیدا آلبیکنس است.
کاندیدیازیس دهان می تواند از لایه دهان به لثه و زبان شما گسترش یابد. عفونت قارچی ممکن است سفید و قرمز به نظر برسد، یا حتی هر دو به طور همزمان باشند. اگر قارچ به لثه شما گسترش یابد، ممکن است به رنگ سفید به نظر برسد.

لوکوپلاکی

لوكوپلاكيا شرايط ديگري است كه مي تواند باعث شود قسمت هايي از لثه شما سفيد به نظر برسد. از لکه های سفید و ضخیم تشکیل شده است که می تواند لثه، زبان و حفره گونه های شما را بپوشاند.
این وضعیت اغلب ناشی از عادات سبک زندگی است که به طور مداوم منجر به سوزش داخل دهان می شود. عادت های غلطی مثل سیگار کشیدن و جویدن تنباکو است.

سرطان دهان

در بعضی موارد، لثه های سفید می توانند وضعیت جدی تری را نشان دهند، مانند سرطان دهان که به آن سرطان حفره دهان نیز گفته می شود. این سرطان ممکن است به سرعت گسترش یابد و می تواند لثه، زبان و سقف دهان شما را تحت تأثیر قرار دهد.
ممکن است در اطراف این مناطق برجستگی های کوچک ، مسطح و نازکی مشاهده کنید. آنها ممکن است به رنگ سفید، قرمز یا گوشتی باشند. خطر اینجاست که سرطان دهان ممکن است علامتدار نباشد که می تواند منجر به تاخیر تشخیص شود.

کشیدن دندان

اگر دندان شما توسط دندانپزشک کشیده شود، ممکن است متوجه شوید که لثه شما در نزدیکی دندان سفید می شود. این به دلیل آسیب دیدگی رویه است. لثه شما باید چند روز پس از عمل به رنگ طبیعی خود برگردد.

سفید کردن دندان ها

بعضی اوقات، بعد از انجام عمل سفید کردن دندان، لثه شما ممکن است سفید شود. این یک اثر جانبی موقت از مواد شیمیایی مورد استفاده است. در این مورد نیز لثه شما باید در طی چند ساعت از عمل به رنگ طبیعی خود برگردد.

درمان لثه های سفید

درست همانطور که دلایل لثه های سفید متفاوت است، اقدامات درمانی بستگی به شرایطی دارد که در وهله اول منجر به تغییر رنگ لثه می شود.

درمان گینگویت

تمرین صحیح مسواک زدن و نخ دندان زدن و دیدن دوبار دندانپزشک در سال می تواند به درمان گینگوبت کمک کند. همچنین ممکن است دندانپزشک شما پوسته پوسته شدن، درمان ریشه یا تمیز کردن لیزر را برای موارد پیشرفته تر توصیه کند.

درمان زخم های کنکر

زخم های پوستی یکی از قابل کنترل ترین دلایل لثه های سفید است. زخم های کانکر بدون درمان طی یک تا دو هفته بهبود پیدا می کنند. دردی که در 14 روز بدتر می شود یا از بین نمی رود می تواند به معنای جدی بودن زخم باشد.
پزشک ممکن است پماد موضعی را توصیه کند. در صورت عدم موفقیت سایر اقدامات درمانی، ممکن است مصرف داروهای خوراکی کورتیکواستروئید را توصیه کند.

درمان کم خونی

درمان کم خونی شامل تغییرات رژیم غذایی است که به شما کمک می کند آهن و ویتامین B-12 را که به گلبولهای قرمز خون نیاز دارید دریافت کنید. همچنین ممکن است یک مکمل ویتامین C را در نظر بگیرید، زیرا این ماده مغذی به بدن شما کمک می کند تا آهن را به طور موثرتری جذب کند.

درمان کاندیدیازیس دهان

معمولاً یک داروی ضد قارچ تجویز می شود.

لیست سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا