عوامل ایجاد خرد شدگی دندان و علل تشدید آن

مینا یا پوشش سخت و بیرونی دندانهای شما یکی از قویترین مواد بدن شماست. اما محدودیت نیز دارد. ضربه شدید یا ساییدگی بیش از حد می تواند باعث تراشه دندان شود و در اثر آن دندان ها تیز و آزاردهنده شوند.

علل دندان خرد شده

به هر دلیل ممکن است دندانها تراشه کنند. علل شایع عبارتند از:
گاز گرفتن مواد سخت مانند یخ یا آب نبات های سخت
سقوط یا حوادث رانندگی
ورزش تماسی بدون محافظ دهان
دندان قروچه به هنگام خواب

عوامل خطر برای دندان های خرد شده

خوردن غذاهای حاوی اسید زیادی مانند آب میوه ، قهوه و غذاهای پرادویه می تواند مینای دندان را تجزیه کرده و سطح دندانها را در معرض دید خود قرار دهد.
ریفلاکس اسید یا سوزش سر دل ، دو حالت هضم ، می تواند اسید معده را به دهان بیاورد ، جایی که می تواند به مینای دندان آسیب برساند.
اختلالات خوردن یا استفاده بیش از حد از الکل می تواند باعث استفراغ مکرر شود ، که به نوبه خود می تواند اسید مینایی بخورد.
شکر باعث ایجاد باکتری در دهان شما می شود و این باکتری ها می توانند به مینا حمله کنند.
مینای دندان به مرور زمان از بین می رود ، بنابراین اگر 50 سال یا بیشتر دارید ، خطر ضعف مینای دندان افزایش می یابد.

کدام دندان ها در معرض خطر هستند؟

هر دندان ضعیفی در معرض خطر است. اما دندان مولر پایین احتمالاً به دلیل فشار زیادی در هنگام جویدن و دندانهایی که پر می شوند بیشتر مستعد تراشیدن هستند. گفته می شود ، دندانهای سالم نیز در معرض تراشیدن هستند.

علائم دندان خرد شده

اگر تراشه یا خرد شدگی جزئی نیست و در جلوی دهان نیست، ممکن است اصلاً ندانید که آن را دارید. با وجود این ، هنگامی که علائم دارید، ممکن است شامل موارد زیر باشد:
هنگامی که زبان خود را روی دندان های خود می کشید ، یک سطح ضخیم احساس می کنید
تحریک لثه در اطراف دندان خرد شده.
تحریک زبان از "گرفتن" آن بر روی لبه ناهموار و زبر دندان
درد ناشی از فشار روی دندان هنگام نیش زدن ، که اگر تراشه نزدیک باشد یا اعصاب دندان را در معرض آن قرار دهد می تواند شدید باشد

تشخیص دندان خرد شده

دندانپزشک شما می تواند از طریق معاینه قابل مشاهده در دهان شما، یک دندان خرد شده را تشخیص دهد. آنها علائم شما را نیز در نظر می گیرند و از شما درمورد رویدادهایی که ممکن است باعث ایجاد جراحی شود، سؤال می کنند.

گزینه های درمان دندان خرد شده

درمان دندان تراشیده به طور کلی به محل، شدت و علائم آن بستگی دارد. مگر در مواردی که باعث ایجاد درد شدید شده و در خوردن و خوابیدن به طور چشمگیر تداخل داشته باشد، این یک فوریت پزشکی نیست.

هنوز هم باید در اسرع وقت با پزشک خود ملاقات کنید تا از عفونت یا آسیب بیشتر دندان جلوگیری شود. تراشه جزئی معمولاً با صاف کردن دندان قابل درمان است.

برای تراشه های گسترده تر، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

اتصال مجدد دندان

اگر هنوز قطعه دندان از بین رفته را دارید، آن را در یک لیوان شیر قرار دهید تا مرطوب شود. کلسیم به زنده نگه داشتن آن کمک می کند. اگر شیر لازم نیست آن را به لثه خود وارد کنید ، مطمئن شوید که آن را نمی بلعید.
سپس فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید. ممکن است آنها بتوانند قطعه را بر روی دندان شما بچسباند.

پیوند

مواد رزین کامپوزیتی (پلاستیک) یا پرسلن (لایه های سرامیکی) به سطح دندان شما وصل شده و به فرم آن شکل می گیرد. از لامپ های ماوراء بنفش برای سخت شدن و خشک کردن مواد استفاده می شود. پس از خشک شدن، شکل دهی بیشتری انجام می شود تا زمانی که مواد دقیقاً روی دندان شما قرار گیرند.

اوراق قرضه می تواند تا 10 سال ادامه یابد.

روکش چینی

قبل از اتصال روکش ، دندانپزشک مقداری از مینای دندان را صاف می کند تا جایی برای روکش ایجاد کند. معمولاً کمتر از یک میلی متر تراشیده می شوند.
دندانپزشک دندان را قالب گیری کرده و آن را به آزمایشگاه می فرستد تا روکش تهیه شود. (در ضمن ممکن است از روکش موقت استفاده شود.) وقتی روکش دائمی آماده شود ، دندانپزشک شما آن را به دندان شما پیوند می زند.
به لطف مواد بادوام ، روکش می تواند حدود 30 سال دوام داشته باشد.

آنلای دندان

اگر تراشه فقط روی بخشی از دندان شما اثر بگذارد، دندانپزشک ممکن است یک لایه دندان را پیشنهاد کند که اغلب روی سطح مولرها اعمال می شود. (در صورت آسیب دیدن دندان شما قابل توجه است ، ممکن است دندانپزشک شما یک تاج کامل دندان را توصیه کند.) ممکن است بیهوشی دریافت کنید تا دندانپزشک بتواند روی دندانهای شما کار کند تا مطمئن شود که فضا وجود دارد.
در بسیاری موارد ، پزشک یک قالب از دندان شما را می گیرد و آن را به آزمایشگاه دندانپزشکی می فرستد تا لایه را ایجاد کند. پس از داشتن لایه ، آن را روی دندان شما قرار می دهند و سپس آن را پیوند می زنند.
با پیشرفت در فن آوری ، برخی از دندانپزشکان می توانند روکش پرسلن را درست در مطب آسیاب کرده و آن روز را در آن قرار دهند.
لایه های دندان ممکن است برای چند دهه دوام داشته باشد.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیحا