آنچه در مورد پیوند بین بیماری لثه و خطر سکته مغزی می دانیم

مطالعات نشان می دهد که درمان بیماری لثه (با سایر عوامل خطر سکته مغزی) می تواند خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش دهد.
باکتریهای لثه معروف به P. gingivalis در شریان های کاروتید شناسایی شده است و باکتری های عفونت لثه معروف به Streptococcus sp DNA در رگهای خونی مغز یافت شده است.
بیماری لثه با سکته های ناشی از سخت شدن شریان های بزرگ مغز و همچنین انسداد شدید شریان ها مرتبط بود.
کارشناسان می دانند بین بیماری لثه و وقایع قلبی عروقی ارتباط وجود دارد، اما اکنون تحقیقات جدید چرایی وجود این پیوند را مورد توجه قرار می دهند.
مطابق دو چکیده تحقیقاتی که در کنفرانس بین المللی سکته مغزی انجمن سکته مغزی آمریکا ارائه شده است ، بیماری لثه (که به عنوان پریودنتیت یا بیماری پریودنتال نیز شناخته می شود) به میزان بالاتر سکته های ناشی از سخت شدن شریان های بزرگ مغز و همچنین با شریان های شدید مرتبط بود. انسدادهایی که هنوز علائمی ایجاد نکرده اند.
این مطالعات نشان می دهد که درمان بیماری لثه (با سایر عوامل خطر سکته مغزی) می تواند خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش دهد.
بیماری لثه یک عفونت مزمن باکتریایی است که بر روی ساختارهای نرم و سخت پشتیبان دندان تأثیر می گذارد. این بیماری با التهاب همراه است ، که به نظر می رسد در سخت شدن رگ های خونی نقش دارد ، همچنین به عنوان آترواسکلروز شناخته می شود.
مطالعات نشان نمی دهد كه بیماری لثه می تواند باعث انسداد شریان یا سكته مغزی شود ، فقط این ارتباط وجود دارد.
بیماری های قلبی عروقی از جمله سکته های مغزی بیماری های چند فاکتوری است.
پائولو کامارگو ، DDS ، FACD ، استاد دانشکده دندانپزشکی UCLA ، خاطرنشان کرد: بیماری های پریودنتال می تواند یکی از متغیرهای مرتبط با بیماری های قلبی عروقی باشد ، اما عوامل خطرناک دیگری وجود دارد که اثر رابطه علت و معلولیت را دشوار می کند.
دکتر سوویک سن ، استاد و رئیس صندلی عصب شناسی بالینی در دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای جنوبی کلمبیا ، گفت: در حالی که می تواند منابع التهابی وجود داشته باشد که بر رگ های خونی تأثیر بگذارد، اما لثه ها احتمالاً منشاء آن هستند. .
این امر به این دلیل است که باکتریهای لثه معروف به P. gingivalis در شریانهای کاروتید شناسایی شده و باکتریهای عفونت لثه معروف به Streptococcus sp DNA در رگهای خونی مغز یافت شده است.

عوامل مهم سکته مغزی

در اینجا یافته های عمده هر دو مطالعه آورده شده است:
از 265 بیمار مورد مطالعه که بین سال های 2015 و 2017 دچار سکته مغزی شده اند ، این تیم دریافتند که سکته های بزرگ شریانی به دلیل آترواسکلروز داخل جمجمه در بیماران مبتلا به بیماری لثه دو برابر بیشتر از بیماران لثه است.
مبتلایان به لثه 3 برابر احتمال ابتلا به سكته مغزی در رگ های خونی در قسمت پشتی مغز را داشتند كه باعث كنترل بینایی ، هماهنگی و سایر كاركردهای حیاتی بدن می شود.
بیماری لثه در بیمارانی که سکته مغزی داشتند و رگ های خونی بزرگی در مغز داشتند ، شایع تر بود ، اما در بین کسانی که به دلیل انسداد رگ های خونی در خارج از جمجمه دچار سکته مغزی شده بودند ، شایع تر نبود.
محققان دو تصویر رزونانس مغناطیسی (MRI) را بررسی کردند تا 1145 نفر را که دچار سکته مغزی نشده اند ارزیابی کنند. آنها همچنین برای طبقه بندی وجود و شدت بیماری لثه ، معاینات شفاهی انجام دادند.
آنها دریافتند که در 10٪ از افراد مورد بررسی ، شریان های مغز به شدت مسدود شده اند (50٪ یا بیشتر).
در افراد مبتلا به گینگویت یا التهاب لثه، در مقایسه با افراد فاقد بیماری لثه، احتمالاً شریانهای مغزی باریک نسبتاً شدیدی از ایجاد پلاک وجود دارد.
بعد از تنظیم عوامل خطر، افراد مبتلا به گینگویت 2.4 برابر احتمال دارد که شریان های مغزی به شدت مسدود شده باشند.
سن در بیانیه ای گفت: "این مهم است که پزشکان تشخیص دهند که بیماری لثه منبع مهمی از التهاب برای بیماران آنها و همکاری با بیماران برای رفع بیماری لثه است."
التهاب منجر به بیماریهای سیستماتیک می شود
محققان دریافتند افراد مبتلا به بیماری گینگویت به دلیل آترواسکلروز داخل جمجمه (ICAS) در مقایسه با افراد فاقد بیماری لثه، میزان سکته مغزی به میزان قابل توجهی بالاتری دارند
تحقیقات نشان داده است که التهاب مزمن موضعی ، تأثیر سیستمیکی روی بدن دارد.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا