11 راه برای سالم نگه داشتن دندان ها

دستیابی به دندان های سالم یک عمر مراقبت لازم دارد. حتی اگر به شما گفته شده که دندان های خوبی دارید، بسیار مهم است که هر روز اقدامات لازم را برای مراقبت از آنها و جلوگیری از مشکلات انجام دهید. این شامل به دست آوردن محصولات مناسب برای مراقبت از دهان و همچنین توجه به عادت های روزانه شما می شود.

1. بدون مسواک زدن به رختخواب بروید

همه اهمیت مسواک زدن قبل از خواب را می دانیم. بنابراین این یک توصیه کلی است که حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. هنوز هم، بسیاری از ما همچنان از مسواک زدن به دندان ها در شب غافل می شویم. اما مسواک زدن قبل از خواب دندان را شر از میکروب ها و پلاک هایی که در طول روز جمع می شوند خلاص می کند.

2. به درستی مسواک بزنید

نحوه مسواک زدن بسیار مهم است. بد مسواک زدن دندان هایتان تقریباً به همان اندازه که مسواک نزنید، بد است. وقت صرف کنید، مسواک را با حرکات ملایم و دایره ای حرکت دهید تا پلاک ها برداشته شوند. پلاک دست نخورده می تواند سخت شود و منجر به بیماری جدی دهان و دندان شود.

3. از زبان خود غافل نشوید

پلاک همچنین می تواند بر روی زبان شما ایجاد شود. این نه تنها می تواند به بوی بد دهان منجر شود ، بلکه می تواند منجر به سایر مشکلات سلامت دهان شود. هر بار که مسواک می زنید، زبان خود را به آرامی مسواک بزنید.

4- از خمیردندان فلوراید استفاده کنید

وقتی صحبت از خمیر دندان می شود، عناصر مهم دیگری برای جستجوی قدرت سفید کردن و طعم دهنده ها وجود دارد. مهم نیست که کدام نسخه را انتخاب کنید، مطمئن شوید که حاوی فلوراید است.
فلوراید دفاعی پیشرو در برابر پوسیدگی دندان است. این ماده با میکروب هایی که می تواند منجر به پوسیدگی شود، مبارزه می کند و همچنین به عنوان سدی محافظ برای دندان های شما کار می کند.


5- نخ دندان را به اندازه مسواک زدن مهم بدانید

بسیاری از کسانی که مرتبا مسواک می زنند از نخ دندان غافل می شوند. نخ دندان زدن یک بار در روز قبل از مسواک زدن، برای خارج کردن باقی مانده مواد غذایی در بین دندان ها، کافی است.


6. اجازه ندهید که مشکلات استفاده از نخ دندان را متوقف کند

نخ دندان زدن به خصوص برای کودکان خردسال و بزرگترهای مبتلا به آرتریت دشوار است. به جای تسلیم شدن، به دنبال ابزاری باشید که بتواند به شما در کشیدن دندان کمک کند. نخ دندان آماده استفاده از داروخانه می تواند تغییری ایجاد کند.

7. دهانشویه را در نظر بگیرید

دهانشویه به سه روش کمک می کند: باعث کاهش میزان اسید در دهان، پاک کردن نواحی سخت و مسواک زده در لثه ها و معدنی سازی مجدد دندان ها می شود. دهان شویه ها به عنوان یک ابزار کمکی برای کمک به ایجاد تعادل مفید هستند. در کودکان و افراد مسن، جایی که امکان مسواک زدن و نخ دندان ایده آل نیست، استفاده از دهانشویه می تواند کمک کننده باشد.

8- آب بیشتری بنوشید

آب همچنان بهترین نوشیدنی برای سلامت کلی شما - از جمله سلامت دهان و دندان - است. نوشیدن آب بعد از هر وعده غذایی توصیه می شود. این می تواند به پاک کردن برخی از اثرات منفی غذاهای چسبناک و اسیدی و نوشیدنی های موجود بین برس ها کمک کند.

9. میوه و سبزیجات ترد بخورید

خوردن محصولات تازه و ترد نه تنها حاوی فیبر سالم تر است، بلکه بهترین انتخاب برای دندان های شما نیز هست. در سنین کم به فرزندان خود عادت به خوردن به غذاهای سخت تر و جویدنی دهید.

10- غذاهای قندی و اسیدی را محدود کنید

درنهایت قند تبدیل به اسید موجود در دهان می شود که در نتیجه می تواند مینای دندان شما را از بین ببرد. این اسیدها همان چیزی هستند که منجر به حفره می شوند. میوه های اسیدی، چای ها و قهوه نیز می توانند مینای دندان را از بین ببرند.

11. حداقل دو بار در سال به دندانپزشک خود مراجعه کنید

عادت روزمره خود شما برای سلامت کلی دهان و دندان بسیار مهم است. با این وجود، باید مرتباً به دندانپزشک مراجعه کنید. حداقل باید دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه نمایید. دندانپزشک نه تنها می تواند مشکلات را از بین ببرد و به دنبال حفره باشد، بلکه همچنین می تواند موارد بالقوه را کشف کرده و راه حل های درمانی را ارائه دهد.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا