نحوه درمان لثه های که به دلیل وجود براکت متورم شده اند

براکت مرور زمان به آرامی موجب حرکت دندان ها و تنظیم آن می شود. برای درمان شرایطی مانند دندان های کج یا مشکلات فک استفاده از فک استفاده می شوند.
تورم و درد در لثه ها می تواند در اثر وجود براکت ایجاد شود. با این حال، لثه های متورم همچنین می توانند علامت یک وضعیت دندانی مانند گینگویت شوند.
در این مقاله خواهیم گفت که چگونه و چرا براکت ها لثه ها را متورم می کند. همچنین در مورد گزینه های درمانی و پیشگیری صحبت خواهیم کرد.

علل

دلایل مختلفی وجود دارد که لثه های شما ممکن است در هنگام داشتن براکت حساس شوند که شامل موارد زیر است:

بهداشت دهان و دندان ضعیف مواد غذایی و پلاک های دندانی راحت تر به براکت می چسبند. باکتری ها می توانند روی این پلاک ها رشد کرده و التهاب لثه را به وجود آورند.
حرکت دندان باعث ایجاد التهاب در اطراف دندان های شما می شود و کمتر از حد معمول باکتری روی پلاک دندان می تواند منجر به لثه شود. بیمارانی که شرایط بهداشتی اساسی مانند دیابت یا چاقی دارند بیشتر مستعد لثه های ملتهب هستند. در طول اصلاح مجدد دندانها آن فشار ثابتی به دندان ها و لثه اعمال می شود باعث ایجاد تغییراتی در لثه ها و استخوان فک خواهد شد.
زمانی که برای اولین بار روی دندان ها براکت گذاشته می شود، ورم لثه و درد یک واکنش متداول است. همچنین براکت ها مرتباً باید تنظیم شوند، حدوداً یک بار در ماه و همین امر باعث ناراحتی لثه می شود. این کاملاً طبیعی، گذرا و مورد انتظار است. مسواک زدن و نخ دندان زدن به طور مرتب می تواند میزان درد لثه در اطراف دندان شما را کاهش دهد.

گینگویت

فضاهای کوچک می توانند با حرکت دادن براکن ها بین دندان های شما باز شوند. در این مکان ها که باکتری ها رشد می کنند و باعث التهاب می شوند، مواد غذایی و پلاک دندان به دام می افتند. اگر وجود براکت باعث می شود که در تمیز نگه داشتن دندان های خود مشکل داشته باشید، این می تواند باعث ایجاد پلاک، گینگویت و تورم لثه شود. بخشی از گینگویت می تواند منجر به از بین رفتن بافت استخوانی در اطراف دندان های شما شود که یک آسیب جبران ناپذیر است، از این رو حفظ بهداشت دهان و دندان در حین درمان بسیار مهم است.
لثه هایی که در اثر ایجاد پلاک و ورم لثه متورم می شوند، باید مراقبت و درمان شوند. برخی از بیماران در طول درمان ارتودنسی بیشتر به دندانپزشک عمومی خود مراجعه می کنند.

هایپرپلازی لثه

گاهی اوقات، ایجاد پلاک یا سوزش لثه ناشی از براکت ممکن است باعث ایجاد بیماری بنام هیپرپلازی لثه شود. هایپرپلازی لثه همچنین به بزرگ شدن لثه یا هیپرتروفی گفته می شود.
این ناشی از رشد زیاد لثه در اطراف دندان ها است. هیپرپلازی لثه از براکن به طور معمول با افزایش یا موثرتر بودن عادت های بهداشت دهان و دندان کاهش می یابد.
رشد لثه غالباً 6-8 هفته پس از برداشتن براکت با رعایت بهداشت دهان و دندان، فروکش می کند. در بعضی از بیماران لثه رشد یافته فیبروتیک می شود و نیاز به برداشتن جراحی دارد.

درمانهای خانگی

در اینجا چند روش برای مهار حساسیت لثه از خانه آورده شده است:
لثه های متورم را می توان با شستشو روزانه چندین بار با آب نمک گرم در خانه تسکین داد.
مصرف داروی بدون نسخه ضد التهاب که باعث کاهش تورم و درد می شود نیز می تواند کمک کننده باشد.
وقتی احساس تورم لثه دارید از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید.
نخ دندان بین دندان های شما برای کاهش التهاب لثه مهم است. می توانید از واترپیک به عنوان گزینه استفاده کنید، اما نخ بهترین گزینه است.

درمان

اگر لثه های متورم باعث ایجاد گینگویت شده است، دندانپزشک شما برای تمیز کردن و معاینه منظم به شما کمک می کند، مشروط بر اینکه در مراقبت از دندان در خانه کوشا باشید.
اگر لثه های بسیار دردناک یا متورم هستند که به نظر می رسد در حال رشد روی دندان ها هستند، به دندانپزشک یا ارتودنتیست خود مراجعه کنید.
اگر علت آن تورم و درد بیش از حد باشد، درمان های خانگی به هیچ عنوان کارساز نیست و ممکن است متخصص ارتودنتیست شما نیز نیاز به برداشتن بافت لثه تحریک شده داشته باشد. این کار اغلب با لیزر انجام می شود.

جلوگیری

جلوگیری از تورم لثه در هنگام استفاده از براکت کار سختی است. با این حال ، بهداشت مناسب دندان می تواند لثه شما را سالم تر و کمتر در معرض تورم شدید قرار دهد. همچنین می تواند به کاهش احتمال ابتلا به لثه یا بیماری گینگویت پیشرفته موسوم به پریودنتیت، کمک کند.
براک می تواند تمیز کردن دندان های شما را سخت کند. با این حال ، حفظ بهداشت دهان و دندان مناسب برای کاهش تورم لثه ناشی از ایجاد پلاک و لثه ضروری است. کارهایی که باید انجام شود شامل:
دندان های خود را با یک مسواک برقی که دارای برس نرم باشد مسواک بزنید.
از نخ دندان مخصوص ارتودنسی استفاده کنید که تمیز کردن بین دندان ها و زیر لثه را آسان تر می کند.
بعد از مسواک زدن از یک دهانشویه ضد باکتریایی استفاده کنید.
علاوه بر این ، از خوردن غذاهایی که می تواند به راحتی در براکت شما گیر کند، خودداری کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

لکه های متورم ممکن است حداکثر یک هفته درد داشته باشد، در واقع اولین بار که براکت می گذارید تا یک هفته درد طبیعی است. با هر بار سفت شدن براکت ها نیز ممکن است به مدت یک تا سه روز درد و تورم احساس کنید. اگر بیش از ناراحتی داشتید، حتما به پزشک مراجعه نمایید.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا