کدام آنتی بیوتیک ها عفونت های دندان را درمان می کنند؟

اگر عفونت دندان دارید، در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید تا از شیوع عفونت جلوگیری شود. باید مراقب هرگونه عفونت در سرتان، به ویژه در دهان باشید، زیرا نزدیک به مغز است. دندانپزشک به احتمال زیاد یک آنتی بیوتیک برای کمک به از بین بردن باکتری های ایجاد کننده عفونت دندان تجویز می کند.

کدام یک از آنتی بیوتیک ها برای عفونت دندان بهتر عمل می کنند؟

همه عفونت های دندان نیازی به آنتی بیوتیک ندارند. در بعضی موارد، دندانپزشک ممکن است آبسه را تخلیه کند. موارد دیگر ممکن است نیاز به ریشه یا از بین بردن دندان آلوده داشته باشد.

آنتی بیوتیک ها معمولاً در مواردی استفاده می شوند که:

عفونت شما شدید است
عفونت شما گسترش یافته است
شما سیستم ایمنی ضعیفی دارید
نوع آنتی بیوتیک مورد نیاز شما بستگی به نوع باکتری های ایجاد کننده عفونت دارد. کلاسهای مختلف آنتی بیوتیک روش های مختلفی برای حمله به باکتری ها دارند. دندانپزشک شما می خواهد آنتی بیوتیکی را انتخاب کند که بتواند عفونت شما را از بین ببرد.
آنتی بیوتیک های کلاس پنی سیلین، مانند پنی سیلین و آموکسی سیلین، بیشتر برای کمک به درمان عفونت های دندان استفاده می شوند.
برای برخی از انواع عفونتهای باکتریایی ممکن است یک آنتی بیوتیکی بنام مترونیدازول داده شود. برای پوشاندن انواع بیشتری از گونه های باکتریایی، گاهی اوقات با پنی سیلین تجویز می شود.
در حالی که آنتی بیوتیک های پنی سیلین برای عفونت دندان رایج است، بسیاری از افراد به آنها حساسیت دارند. حتماً در مورد هرگونه واکنش آلرژیک در گذشته به داروها، به دندانپزشک بگویید.
اگر به پنی سیلین حساسیت دارید، دندانپزشک شما ممکن است یک آنتی بیوتیک متفاوت مانند کلیندامایسین یا اریترومایسین استفاده کند.

چقدر باید مصرف کنم و برای چه مدت؟

اگر به عفونت دندان نیاز دارید که به آنتی بیوتیک نیاز دارد، لازم است آنها را حدود یک هفته استفاده کنید. بسته به نوع آنتی بیوتیک، باید دو تا چهار بار در روز دوز مصرف کنید.
شما باید دستورالعمل هایی را از داروخانه دریافت کنید که دقیقاً نحوه مصرف آنتی بیوتیک را نشان می دهد. اگر درمورد نحوه مصرف دارو مطمئن نیستید می توانید از داروساز سؤال کنید.
به خاطر داشته باشید که شاید مجبور شوید، چند دوره آنتی بیوتیک مصرف کنید.
همیشه کل دوره آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط دندانپزشک خود را بگیرید، حتی اگر به نظر می رسد علائم شما از بین رفته است ولی باز هم باید دوره را کامل کنید. اگر کل دوره را طی نکنید، ممکن است برخی از باکتری ها زنده بمانند و این امر درمان عفونت را سخت تر می کند.

آیا داروهای بدون نسخه وجود دارد؟

در صورت ابتلا به عفونت دندان همیشه باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. دندان های شما به مغز شما بسیار نزدیک است و یک عفونت دندان می تواند به سرعت در مناطق و اندام های مجاور پخش شود.

آنتی بیوتیک ها بدون نسخه در دسترس نیستند، اما چند کار وجود دارد که می توانید قبل ازمراجعه به پزشک، برای تسکین در خانه انجام دهید ، مانند:
مصرف داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن (Advil ، Motrin) یا استامینوفن (Tylenol)
به آرامی دهان خود را با آب نمک گرم بشویید
هر وقت ممکن است از غذاهای گرم یا سرد اجتناب کنید
مسواک زدن با یک مسواک نرم در اطراف دندان آسیب دیده

اگر علائم عفونت دندان مانند درد مداوم ، تورم و حساسیت به دما یا فشار دارید، در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید.
اگر دندانپزشک شما آنتی بیوتیک تجویز می کند، دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید و نسخه را تمام کنید. حتی اگر عفونت خفیف به نظر برسد، بدون درمان صحیح می تواند به سرعت جدی شود.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا